Azerbaycan Asgari Ücret

Azerbaycan asgari ücret 2022 yılına yaklaştığımız şu günlerde, geçmiş 20 yıla göre tam anlamıyla değişime uğrayarak geçinmek adına için ciddi sayılabilecek bir artış göstermiştir. Karşılaştırma yapabilmek adına son 20 yılın tablsunu yazımızın devamınde bulabilirsiniz.

Azerbaycan’da ekonomik anlamda yaşam, günümüzde gelişmiş imkanları itibariyle oldukça gözde hale gelmiştir. Gerek sanayi gerekse doğal kaynak rezervleri ekonomik kalkınmada büyük rol oynadığı için ekonomik anlamda güçlü bir ülke olduğunu söylemek mümkündür.

Ekonomik anlamda da bugünkü Azerbaycan’ı değerlendirecek olursak, gerek ekonomik kalkınma gerekse ekonomik dönüşüm bakımından emin adımlarla ilerleyiş gösterdigini söyleyebiliriz.

Bu emin adımlar yavaş olsa da, ortada ciddi bir yükselişin olduğu hiç şüphesiz bir gerçektir. Azerbaycan’ın sanayi sektöründe bu denli ön plana çıkma sebeplerinden birisi de üretimdeki payın yaklaşık olarak %48,3’ü kadarını kendi imkanlarıyla karşılıyor olmasından gelmektedir.

Özellikle petrol sanayisi ağır sanayinin temellerini oluşturarak adeta mihenk taşı haline gelmiştir. Ayrıca yan ürünler ve doğal gaz sanayisinin de gelişmişliği büyük ölçüde rol oynamaktadır.

Bir önceki Yazı : İrlanda ASgari Ücret 2021

Tüm bunlarla beraber; bakır, demir, kurşun, alüminyum, çinko gibi metal madenlerinin hammadde kaynakları bakımından zengin olmasına karşılık üretimi de oldukça gelişmiştir.

Azerbaycan Asgari Ücret – 2021

Başkent Bakü’de petrol, doğal gaz ve yan sanayi endüstrileri gelişmekle beraber, Mingeçevir ve Gence’de de bu endüstrilerin oldukça gelişmiş olduğunu söylemek mümkün.

Son zamanlarda da silah sanayisini ön plana çıkaran Azerbaycan’da, bu tür teçhizatların üretimlerinin yapıldığı modern üretim tesislerinin mevcut olduğunu da söylemek mümkündür.

Yazımızın devamında Azerbaycan asgari ücret ile ilgili detaylı bilgiye yer verilmiştir. Ancak bundan önce Azerbaycanda ki yaşam hakkında bilgiler aktarmamız daha doğru olacaktır.

İlgili Yazı : İngiltere Asgari Ücret 2021

Azerbaycan’da Asgari Ücret ile Yaşam

Azerbaycan Asgari Ücret
Azerbaycan Asgari Ücret – Azerbaycan’da Asgari Ücret ile Yaşam

Azerbaycan asgari ücret 2021 yılında insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri açısından yeterli miktar aralıklığında olduğu düşünülmekteydi. Bu miktar 2021 yılın kasım ayında bir derece daha arttırıldı ve iyileştirmeye gidildi. yazımızın devamında bu değişiklik sonucunda meydana gelen artışı bulabilirsiniz.

Öncelikli olarak Azerbaycan’daki çalışma koşullarını irdeleyecek olur isek asgari ücret ile yaşam konusu hakkında da pek çok bilgiyi edinebiliriz.

Azerbaycan’da asgari ücret ile çalışan bir insan, aynı Türkiye’de olduğu gibi sabah 8’de mesaiye başlanıp akşam 5’te mesai bitirilmektedir.

Azerbaycan Ev Kira Fiyatları – Azerbaycan Asgari Ücret

Azerbaycan’da ev kiraları yaklaşık olarak 200 ila 500 Manat arasında değişim göstermektedir. Bu fiyat aralığı 1 odalı studio tarzı daireler içindir.

Arayışınız 3 odalı olacak şekildeyse bu durumda şehir merkezinde 900 Manat civarı bir kirayı göze almak durumunda kalacaksınız.

Şehir merkezinde yaşamasamda olur diyenlerdenseniz 500 Manata yerleşim yerlerinin uzağında daire bulabilirsiniz. Fiyatlar konfor, Oda sayısı ve yerleşim yerine yakınğıa göre artış gösterecektir.

Azerbaycan Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek Ortalama Kira Bedeli (1 Oda)850 AZN400 AZN
En Yüksek Ortalama Kira Bedeli (3 Oda)1.200 AZN600 AZN
En Düşük Ortalama Kira Bedeli (1 Oda)200 AZN150 AZN
En Düşük Ortalama Kira Bedeli (3 Oda)600 AZN300 AZN
Azerbaycan Ortalama Kira Bedelleri

Azerbaycan Elektrik Fiyatları

Azerbaycan elektrik fiyatlarıEv halkı Tüketimi, kWhİş yerleri Tüketimi, kWh
 Azerbaycan Manatı Cinsinden 0.0700.090
 U.S. Dollar0.0410.053
Azerbaycan Elektrik Fiyatları

Azerbaycan asgari ücreti ile yaşayn hane halına elektrik 0.041 USD Kilowatt başı verilmektedir. Bu rakamlar dünya ortlaması olan kWh başına 0.135 USD değerinin altındadır.

İşletmeler ise elektrik bedelini kWh başına 0.053 USD oalrak ödemektedir. Yine Dünya ortlaması olan kWh başına 0.123 USD rakamlarının çok çok altında bir değer ile elektrik sağlanmaktadır.

Azerbaycan Yakıt Fiyatları

Azerbaycan Yakıt FiyatlarıTarihAZN(Manat)USD
Benzin fiyatları20.11.202110.588
Dizel fiyatları20.11.20210.80.471
Otogaz fiyatları20.11.20210.650.382
Metan fiyatları20.11.20210.40.235
Azerbaycan Yakıt Fiyatları

İlgili Yazı : Almanya Asgari Ücret 2021

Para birimlerinin ise çeşitli ekonomi platformlarında gösterimi AZN şeklinde olmakla beraber bu şekilde bilinmektedir.

Tüm bunlarla birlikte, Azerbaycan’da gıda, yakıt ve ulaşım gibi masrafların da oldukça ucuz olduğu bilinmektedir.

Giyim ve tekstil konusunda ise Türkiye’den oldukça yüksek miktarlarda ithalat yapan Azerbaycan, buradaki tekstil ve giyim ürünlerini tercih etmektedir.

Pek çok lezzetin de Türkiye ile benzerlik gösterdiği Azerbaycan mutfak kültürü, gıda sektörü ve alışveriş merkezleri konusunda da uygunluğu ile ön plana çıkmaktadır.

Azerbaycan asgari ücret 2021 ile maaş alan kişilere pek çok konuda destek vermektedir. Bu anlamda, asgari ücret alan birisi hayat pahalılığının az olması nedeniyle örneğin birikim yaparak ev, araba satın almakta o kadar da güçlük çekmemektedir.

Tüm bu sonuçlar ülkenin refah oranı yükselterek, suç oranini azaltmaktadır. Azerbaycan asgari ücret ile geçimini sağlayan bir birey ev satın aldıktan sonra aylık kira ödemesi konusundaki masrafları bitirdiğinden, yaşam kalitesi daha da artmaktadır.

Azerbaycan’da eğer devlet okuluna değil de özel okula gidiyor iseniz, masraflarınızda gözle görülür derecede artış olacaktır.

Eğitim ve özellikle sanat konusunda Azerbaycan ön plana çıktığı için bu gibi alanlarda eğer özel ders veya özel okul masrafı da olacaksa, bu durum son derece masraflı hale gelecektir.

Devlet okullarındaki eğitim de oldukça iyi ve profesyonelce olduğundan, birçok insan çocuğunu özel okula gönderme gereksinimi duymamaktadır. 

Azerbaycan’da Çalışma Şartları

Azerbaycan asgari ücret 2021 yılında vatandaşlara iyi bir ücret aralığı sunmaktadır. Bu ücret aralığı ile kişi ya da kişilerin yaşamlarını sürdürmeleri ucuz ve kolaydır.

Ülkede alışma şartları belli başlı kriterlere göre değişiklik göstermektedir.

Azerbaycan’da yaşanan olumsuz çalışma şartlarından bahsetmek gerekirse, resmi çalışma saatlerinin belirlenmiş olmasına rağmen bazı çalışanların daha fazla mesai yaparak daha çok çalıştırılması konusudur.

Ancak çalışanlar fazla mesai yapmış ise, maaşları bu fazla çalışma karşılığında eksiksiz bir biçimde yatırılır fakat bu mesai durumları, çalışanların istekleri doğrultusunda gerçekleşmeyip mecburi bir mesai olarak bilinmektedir.

Azerbaycan asgari ücret net bir biçimde belirtilmiş olsa da sektörlere göre değişiklik gösterdiği için bu durum çok fazla değişkene bağlıdır.

Örneğin aynı işi yapan kişiler bile bazı durumlarda farklı ücret ödemelerine sahip olabilmektedir. Genel olarak degerlendirirsek, Azerbaycan’da insanlarin emeklerinin karşılığını aldıklarını söyleyebiliriz.

İşçi göçü konusunda deginirsek, yoğunluğun en fazla Türkiye’den kaynaklandığını görüyoruz. Özellikle inşaat sektöründe işçi göçü alımı yapan Azerbaycan’a, en çok Türkiye’den göç yapılmaktadır.

Azerbaycan’da inşaat sektöründe çalışan bir inşaat işçisi, aylık ortalama 595-610 Manat civarında maaş almaktadır. Bu da aşağı yukarı asgari ücrete tekabül etmektedir.

Azerbaycan’da İş Olanakları

Azerbaycan asgari ücret ile çalışan sayısının ülke nüfusuna oranla yüksek miktarlarda olduğunu söylemek mümkündür. Ülkede özellikle hizmet sektöründe çalışan sayısı fazladır.

Bununla beraber, sanayi sektöründe de gelişmişliğiyle bilinen Azerbaycan, sanayi sektöründe de birçok insanı istihdam etmektedir. Ülke nüfusunun az olmamasına rağmen maaşlar ve yaşam kalitesi oldukça iyidir. Azerbaycan’da tarım sektörü, tarım alanlarına oranla oldukça geniştir.

Arsa ve tarlalar şehir merkezinin uzak olduğu yerlerde oldukça ucuzdur. Tarım sektöründe işe girmek ve çalışmaya başlamak fazlasıyla kolaydır.

Azerbaycan asgari ücret konusunda, tarım sektörü için ortalama bir gelirdir. Bir diğer iş olanağı ise hiç şüphesiz hizmet sektörüdür. Özellikle ucuz bir ülke olması sebebiyle kafe, restoran gibi yerlerin istihdam oranı da oldukça yüksektir. Fakat kaliteli ve lüks restoranların yerine daha çok üçüncü sınıf kalitedeki kebap lokantaları mevcuttur. Bu lüks restoran ve lokantalarının olmayışı büyük eksikliklerden bir tanesidir.

İş ilanı ve işçi alımı yapan çeşitli meslek grupları ise; otel personeli, inşaat işçisi, banka personeli, sağlık personeli, demir-çelik ustası, ecza depo elemanı, tır şoförü, asansör ustası, makine operatörü, kaynakçı şeklindedir.

Azerbaycan’daki geçici oturum izinleri ise şu şekildedir: Herhangi bir Azerbaycan vatandaşı ile kan bağı veya akrabalık ilişkisi var ise, Azerbaycan’ın ekonomisine en düşük 500.000 AZN kadarlık yatırım yapılmış ise bu gibi durumlarda geçici oturma izni alınabilmektedir.

Ayrıca Azerbaycan asgari ücret kadarıyla çalışmak için bu ülkeye geçici oturma izniyle gelen pek çok Türk vatandaşının da olduğu bilinmektedir.

Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Azerbaycan asgari ücret 2021 yılının son aylarında yapılan artışla birlikte 250Manattan ülke genelinde 300 Manat‘a yükseltilmiştir. Bu rakamlar çalışabilir nüfusta 330 Manat, Emeklilerde 260 Manat, çocukalarda ise 280manat olarak değişebilmektedir. Manat değeri olarak karşımıza çıkan Azerbayca asgari ücret, Dolar bazında 176,47 ABD Dolar,TL olarak 2897,38 Türk lirasına güncel kur ile karşılık gelmektedir.

Bu rakam düşük gibi görünse de aslında Azerbaycan’ın hayat koşullarına göre oldukça yeterli bir miktardır. Türkiye’ye oranla Azerbaycan’da hayat pahalılığı daha düşük rakamlarda seyrettiği için asgari ücret miktarı oldukça yeterli düzeydedir.

Yıllara Göre Azerbaycan Asgari Ücret Değişimi

YıllarAzerbaycan Manatı Cinsinden Değeri(AZN)Dolar
2021300$176,47
2020250.0$147.1
2019250.0$147.1
2018130.0$76.5
2017116.0$67.4
2016105.0$65.8
2015105.0$102.5
2014105.0$133.9
2013105.0$133.8
201293.5$119.0
201193.5$118.4
201085.0$105.9
200975.0$93.3
200875.0$91.3
200750.0$58.3
200635.0$39.2
200530.0$31.7
200420.0$20.4
20039.0$9.2
20025.5$5.7
20015.5$5.9
20001.1$1.2
19991.1$1.3
19981.1$1.4
19971.1$1.4
19961.1$1.3
19951.1$1.3
Azerbaycan ASgari Ücretin Yıllara Göre değişimini Gösterir Tablo

Azerbaycan’da Ekonomik Görünüm Nasıl?

Yazımızın devamı için Diğer Sayfaua Geçiniz…

“Azerbaycan Asgari Ücret” üzerine 4 yorum

Yorum yapın