2024 Yılı ChatGPT Plus nedir? Özellikleri Nelerdir?

ChatGPT Plus nedir ve neden gereklidir? ChatGPT’ye, son birkaç ay içerisinde kullanıcı sayısında ki artışa bağlı zaman zaman ulaşılamamaktadır. Ücretsiz olan bu uygulama kullanıcıların yoğun girişleri nedeniyle” kapasite doldu” hatası vermeye başladı. Bu sinir bozucu uyarı platformu kullanabilmek için beklemek anlamına gelmektedir. 

Uygulama yöneticileri bu tür sorunların önüne geçmek için ChatGPT ’ye daha hızlı, güvenli ve yeni özellikler ekleyerek bu sürümü kullanıcıların beğenisine sundu. Uygulamanın bu sürümüne ChatGPT Plus ismi verilmiştir. Kısacası ChatGPT Plus, ChatGPT’nin ücretli versiyonudur. 

ChatGPT Plus Nedir? yeni Özellikleri Nelerdir?

ChatGPT Plus Nedir?
ChatGPT Plus Nedir?

ChatGPT Plus ile ilgili uzun zamandır pek çok söylenti mevcuttur. Platform kullanıcıları Premium özelliklere sahip bu uygulamayı sabırsızlıkla beklemekteydi. Bu konuda ilk resmî açıklama 1 Şubat 2023 tarihinde Yapay Zekâ üreticisi olan OpenAL firmasından geldi.

Firma yapmış olduğu açıklamada ChatGPT yapay zekasını bir araştırma için ön izleme olarak başlattıklarını belirtmektedir. Bu sayede mevcut sistemdeki güçlü ve zayıf yönleri görebilmeyi amaçladıklarını vurgulayan firma, geri bildirimler sayesinde birçok önemli güncelleme yaptıklarını ve bu güncellemeler sayesinde, çeşitli içerikler hazırlama bu içerikleri düzenleme, programlama konusunda yardımda bulunma gibi farklı konularda profesyonel değerlendirmede bulunduklarını açıklamıştır.

ChatGPT Son dönemlerde Yapay Zekâ konusunda isminden en çok söz ettirenlerden birisi olarak adını duyurdu. Özellikle insanlar gibi sohbetler gerçekleştirebilen, karmaşık konularda son derece hassas davranabilen bir makine olarak adından söz ettirdi.

Yapay zeka uygulamalarını kullanan ve en çok bilinen programlar hangileridir? İşte detaylar

Bu dil programını, üreticisi olan OpenAL sayesinde, 2022 yılından önceki internetten toplanan verilerle eğitildi. 

Platformun popüler bir hale gelmesi üzerine çok sayıda kullanıcı ChatGPT’yi kullanmaya başladı. Bu durum çeşitli problemlere de beraberinde getirdi. Özellikle” kapasitede doldu hatası” son dönemlerin en çok rastlanan problemleri arasında. Karşılaşılan bu durum ücretli ödeme yöntemi ile Premium anlayışı getirilerek çözülmeye çalışılıyor.

ChatGPT Plus’ın ücreti ne kadar?

ChatGPT Plus ücreti ne kadar?
ChatGPT Plus ücreti ne kadar?

Yapılan ilk açıklamalarda ChatGPT Plus aylık olarak bir kullanıcıya 20 dolara mal olacak görünüyor. Fiyat açıklaması yapılmadan önce söylentiler Premium ücretin çok daha yüksek olacağı yönündeydi. Ancak açıklanan miktar kullanıcılar arasında büyük bir mutlulukla karşılandı.

Ücretli sürümü ile birlikte ChatGPT’nin geçmişte kullanılan ücretsiz versiyonu yine kullanılmaya devam edecek. Bu sebeple ücretsiz sürüm ile yetinmeyi bilen kullanıcıların Premium üyeliğe geçmesine gerek kalmamış görünüyor.

ChatGPT Plus’ın Getirdiği Yenilikler Nelerdir?

Premium özelliklere sahip bu yeni uygulama başlı başına 3 yeni özelliği beraberinde getirmektedir.

  • Yoğun zamanlarda karşılaşılan “kapasite doldu” sorununun çözümü,
  • Yapay Zekâ tarafından daha hızlı yanıt süresi,
  • Gerçekleşen iyileştirmelere ve yeni özelliklere öncelikli ulaşım,

Bu üç özelliğe öncelikli olarak ulaşabilmek için kullanıcının Premium versiyona sahip olması gerekmektedir. Özellikle yoğun zamanlarda karşılaşılan “kapasite doldu” hatalarından kurtulmak için ChatGPT Plus kullanıcılara ayrıcalık tanımaktadır. Sanıyoruz ki platformun sunmuş olduğu en büyük avantaj budur.

Henüz tam olarak açıklanmasa da yeni özelliklerin neler olacağı ve bu yeni özelliklere ulaşan kullanıcıların ne türden ayrıcalıklar kazanacağı merak konusu olmaya devam ediyor. İlerleyen dönemlerde bu konularda yeni güncellemeler yapacağız. 

OPenAl Kullanıcılardan Neden Ödeme Talep Ediyor?

CHatGPT’nin ücretsiz versiyonunun kullanıcılar tarafından kullanılması durumunda bile uygulama üretişine belli bir maliyeti bulunmaktadır. Bu maliyet sunucunun bakımları, donanım yükseltmeler, güncellemeler ve yatırımcıyı memnun etme gibi işlemleri içerir. Bunun yanında platform kendini sürekli geliştirmek zorunda ve hızlanmalı.

Tüm bu işlemler için yapılan tahminler ChatGPT’nin günlük maliyetinin 10.000$ üzerinden olduğu yönündedir. Bu durum ayda 3 milyon Dolara karşılık geliyor. OpenAL karşılaşılan bu maliyetlerin azaltılması için ücretli sürümün piyasaya sürerek karşılaşılan mali yükün azaltılmasını amaçlıyor.

Premium sürüm özellikle yoğun zamanlarda bant genişliğini rahatlatacaktır. Bu durum tüm kullanıcıların platforma güvenle ulaşmasına yardımcı olması açısından daha güvenli görünmekte.

ChatGPT Plus’a Şimdi Üye Olabilir miyim?

Uygulamayı kullanmak için henüz erken görünüyor. En azından bazı ülkeler için. Plus premium versiyon şu an için yalnızca Amerika’da kullanıcılar için üyelik kullanımına izin veriyor.

Yapılan açıklamaya göre ilerleyen haftalara bekleme listesinde bulunan kullanıcıların Plus özelliğini kullanmaya davet edileceği belirtilmiş. Görünen o ki ilerleyen dönemlerde ChatGPT Plus tüm ülkeler için erişilebilir olacaktır. Uygulamayı sık kullanan kişiler için Plus özelliği erişileblirlik açısından rahatlatıcı özellikler sunacak görünüyor.

Yorum yapın