Connect with us

Ekonomi

Çin Asgari Ücret 2021

Published

on

Çin Asgari ÜCret 2021

Çin asgari ücret 2021 yılıyla birlikte başkent Pekin ve Şangay kısmında ayrı şekilde belirlenmiştir. Bu durum sektörel iş yapısıyla da ilgilidir. Sanayi çalışanlarının bu kapsamda daha fazla aldığı bilinmektedir. Belirtilen Çin asgari ücret miktarı ise Türk Lirası olarak 3 bin 46 lira 34 kuruş olarak bilinmektedir. Başken Pekin’de ise bu rakam 2 bin 884 lira 82 kuruş olarak bilinmektedir. Bu durum dünya çapında incelendiği vakit çalışanların hak ettiği maaş belirlemesinde en adil şekilde davranan ülkelerden birisi olduklarını da göstermektedir.

Bilindiği üzere Çin teknoloji ve sanayi yönünden gelişmiş ülkelerin başında gelmektedir. Ayrıca dünya nüfusunun en fazla olduğu ülke olarak bilinmektedir. Her kişiye yönelik belirtilen bu miktar kalabalık bir ülke olmalarına rağmen bilinçli davrandıklarını da göstermektedir.

Öneri: Bir önceki yaz: Yunanistan Asgari Ücret 2021

Çin’de Yaşam Standartları

Çin asgari ücret 2021 yılı bakımından incelenmiş ve örnek gösterilmiş olan ülkelerden biridir. Normal şartlarda kişilere verilen ücretlerin birim olarak karşılığının aynı miktarda, farklı ülkeler için düşünürsek bu durumda Çin bu ülkelere göre daha avantajlı görünmektedir. Çünkü Çin’de genel bakımdan her şey uygun fiyatlardadır. Bir şeyin olması gereken fiyatının çok üstünde olmadığı bilinir.

Ülkemiz açısından incelersek bu durum biraz daha değişik şekilde ele alınmıştır. Aynı veya benzer bir ürünle ilgili yüksekten düşüğe birçok fiyat aralığı bulunmaktadır. Bu nedenle ortalama fiyatın üzerinde olduğu düşünülür. Fakat Çin’de bu durum doğru bir şekilde ayarlandığından makul ölçülerde yaşam standartlarına sahip oldukları bilinmektedir.

İlgili Yazı : İspanya Asgari Ücret 2021

Asgari Ücrette Kademeli Ödeme

Çİn Asgari Ücret

Çİn Asgari Ücret – Asgari Ücrette Kademeli Ödeme

Çin asgari ücret kapsamında 5 ayrı kademe ile ödeme yapan bir ülkedir. En yüksek kademe 1.ci seviye olarak belirlenirken en düşük kademe 5.ci seviye olarak belirtilmektedir. Mevcut şehirlerine göre de farklı ödeme miktarları yapan Çin dünya çapında en iyi maaş hizmeti belirlemektedir. Sanayi açısından çok gelişmiş şehirlerinden biri olan Şangay’daki asgari ücret 3517TL olarak bilinirken Pekin’deki asgari ücret 2926TL olarak bilinmektedir. Bu durum çalışanın kademesine ve yaşam standartlarına bağlı bir şekilde değişkendir. Dünyanın en büyük üretim kapsamına hizmet eden Çin hem en kalabalık nüfus, hem de en iyi yaşam standartlarını sunma konusunda birçok ülkeye göre fark oluşturmaktadır.

Çin Asgari Ücret Yuan Miktarı

Çin asgari ücret 2021 yılıyla birlikte bölgesel ve kademe değişkenliği ile şehirden şehire fark yaratmaktadır. Çinin başkenti olan pekinde 2200 Yuan olarak belirlenen Çin asgari ücret, Şangay şehrinde 2645 Çin Yuanı olarak belirtilmektedir. Tabi bu durum çalışanın kademesine bilgisine göre değişmektedir. İşe yeni başlayan bir kişi ile uzun süredir çalışan kişi aynı şekilde sınıflandırılmamaktadır. Bu durumda oldukça adil ve standart bir ölçüyü bulduklarını gösterir. İşçilerin mevcut kademelerine göre hesaplanan bu durum aynı zamanda ortalama fiyatları olarak bilinmektedir.

İlgili Yazı : İsveç Asgari Ücret 2021

Çin’in Ekonomisi Nasıl?

Çin asgari ücret kapsamında en doğru ortalama fiyatı veren bir ülkedir. Ekonomik bakımdan incelendiği vakit Çin halkı açısından en uygun ortalama fiyatlar üzerinden satışlarını yapmaktadır. Dünyanın en kalabalık ülkesi ve şehirlerini içermesine rağmen oldukça üretken bir ülke olduğu bilinmektedir. Yurt dışına satış yapmakta hiç zorlanmayan Çin, ürünleri bakımından kaliteyi ilk sırada tutmaktadır. Bu nedenle fiyat aralıkları normal bir denge üzerindedir. Ekonomik yönden zorlayıcı değildir. Bu sayede halk daha iyi yaşam standartları çerçevesinde hayatını sürdürmektedir. Dünyanın en zengin kişilerinin bulunduğu Çin hatırı sayılır cinste zengin bir ülke olarak görülse de ekonomik yönden sağlam durmaları ülkeyi daha da güçlü yapmaktadır.

Çin Para Birimi

Çin asgari ücret 2021 yılıyla birlikte oldukça önemli bir miktar olarak bilinmektedir. Para birimi Yuan olarak bilinen Çin’de 1 Yuan 1.33 Türk lirası olarak değer görmektedir. Türkiye ile benzer bir asgari ücrete tabii tutulan Çin dünyanın en kalabalık ülkesi olmasına rağmen kademeli ödemeler yapmaktadır. Ekonomik yönden alım gücü daha yüksek olan Çin ile Türkiye karşılaştırıldığı zaman Türkiye ekonomik yönden daha zorlayıcı gözükmektedir. Fiyatların yüksek olması insanların alım gücünü düşürmektedir. Çin’de ise satılan ürünlerin fiyat ortalaması oldukça düşüktür. Bu nedenle alım gücü yükseldiğinin yaşam standardı da yükselmiş olur. Bu nedenle dünya ekonomisinde önemli bir söz sahibi olduğu bilinmektedir.

İlgili Yazı : Almanya Asgari Ücret 2021

Çin’de Asgari Ücretler

Çin asgari ücret bakımından bazı şehirlerinde farklı fiyat ortalaması üzerinden maaş ödemesi yapmaktadır. Dolar bazında incelendiği vakit şehirlerin asgari ücret miktarları şu şekilde sıralanır.

  • Şanghay asgari ücret miktarı: 2645 Yuan (408 USD)
  • Tianjing asgari ücret miktarı: 2050 Yuan (316 USD)
  • Zhejiang asgari ücret miktarı: 2010 Yuan (310 USD)
  • Pekin asgari ücret miktarı: 2200 Yuan (339 USD)
  • Shandong asgari ücret miktarı: 1910 Yuan (295 USD)

Yukarıda sıralanan şehirler Çin’de bulunan şehirler olup asgari ücret miktarlarındaki değişkenlik ile bilinir. Birçok yönüyle gelişmiş bir ülke olan Çin için kademeli asgari ücret ödemeleri bu bakımdan önemli yer tutmaktadır. Şehirlerin yaşam ve ekonomik standartlarına göre ayarlanan bu sistem dünya üzerinde en adil sıralamaya hâkimdir.

Çin’de Ortalama Maaşlar

Çin asgari ücret 2021 yılında belirlenen ekonomik çizelge beraberinde uygulanmaktadır. Maaşlar kişilerin işine göre belirlenip ortalama 7000 Yuan ile 3500 Yuan arasında olduğu bilinmektedir. 7000 üzerindeki maaşlar genellikle veteriner, hekim ve mühendis gibi mesleklere ait olurken 3500 civarı olan maaş sistemi çiftçi ve garson tipi elemanların maaşları şeklinde bilinmektedir. Fakat yaşam standartlarının en üst düzeyde tutulabilmesi açısından şehirdeki işçi sayısı ve mesleklerdeki uzmanlıklara göre belirlenmektedir. Bir işin uzmanı olan kişiyle yeni başlayan kişi bir tutulmamaktadır. Bu durum aynı zamanda ülkenin eşitlik kavramını da sağladığını göstermektedir.

İlgili Yazı : İrlanda Asgari Ücret 2021

Çin’de Hayat Şartları 2021

Çin asgari ücret bakımından incelendiği zaman hayat şartlarının da öne çıkacağını bilen bir yönetimle davranan ülkelerin başında gelir. Alım gücünün düşük olduğu birçok ülkeye göre Çin’de hayat şartları oldukça uygundur. Bu ülkede yaşamak isteyen bir kişi veya üst düzey bir meslek konumuyla gelen kişi oldukça rahat edebilir. Fakat genel bakımdan düşük kademeli olarak çalışan bir kişi için asgari ücretle çalışmaya devam etmek düşük standartları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle eğitimin ve uzmanlığın önem verildiği bir ülke olduğu bilinir. Kişinin iyi bir mesleğe sahip olması halinde iyi bir yaşam sürdürebileceği açıkça ortadadır.

Çin’de Yaşamak

Çin asgari ücret 2021 yılında belirlenen fiyat ortalaması üzerinden kademe ve bölgesel olarak düzenlediği maaş sistemi ile hareket etmektedir. Bu doğrultuda Çin’de yaşamak isteyen kişiler için başlangıç hayli zor olabilir. Şehirden şehire değişiklik gösteren asgari ücretler ve değişken fiyatlar kişiler için zorluk oluştursa da uzmanlığa erişmiş meslek sahipleri için bu durum aynı değildir. Net bir şey başlangıç olarak belirtilmese de Çin’de yaşam en adil standartlarda sürdürülmektedir. Yiyecek, içecek gibi temel gıda ürünlerinin uygun fiyatlarda bulunduğu Çin’de en yüksek fiyatlar ev kiraları olarak bilinmektedir. Bu nedenle iyi bir evde oturabilmek açısından maaşınızın yarısını ayırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Böyle bir durumda da düşük standartlı yaşam Çin’de hakimiyet göstermektedir.

İnternet ve yapılabilecek ek işler konusunda ki 5 yıllık birikimimiz ile sizlere fikirler sunmaya gayret ediyoruz. Kafanıza takılan sorularla ilgili bizlere soru sormaya çekinmeyiniz.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Japonya Asgari Ücret 2021 | TRENDPARA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ülkelere Göre Asgari Ücretler

Bulgaristan Asgari Ücret Bulgaristan Asgari Ücret
Ekonomi2 gün ago

Bulgaristan Asgari Ücret 2021

Bulgaristan asgari ücret 2021 başlıklı bu yazımızda sizlere genel olarak Bulgaristan’daki asgari ücretler hakkında bilgi veriyor olacağız. Yazımızda ayriyeten Bulgaristan...

Lüksemburg Asgari Ücret 2021 Lüksemburg Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 hafta ago

Lüksemburg Asgari Ücret 2021

Lüksemburg asgari ücret konusu Lüksemburg’da bir hayat kurmayı düşünlerin en çok araştırdığı konulardandır. Bu yazımızda sizlere Lüksemburg’da hayat şartlarından, Lüksemburg’un...

Rusya Asgari Ücret Rusya Asgari Ücret
Ekonomi3 hafta ago

Rusya Asgari Ücret 2021

Rusya asgari ücret başlıklı yazımızda sizlere; Rusya’da ki mevcut asgari ücretin tutarından, alınan bu asgari ücret ile bir ayda geçinilip...

Gürcistan Asgari Ücret 2021 Gürcistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi3 hafta ago

Gürcistan Asgari Ücret 2021

Gürcistan asgari ücret başlıklı bu yazımızda siz okuyucularımıza Gürcistan’da ki asgari ücretin ne kadar olduğundan, asgari ücretle geçinilip geçinilmediğinden, Gürcistan’da...

Hırvatistan Asgari Ücret 2021 Hırvatistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi4 hafta ago

Hırvatistan Asgari Ücret 2021

Hırvatistan asgari ücret kapsamında en iyi değerlendirme yapılabilen ülkelerin başında gelir. Ortalama belirtilen Hırvatistan asgari ücret 2021 maaşı 546Euro olarak...

Japonya ASgari ücret 2021 Japonya ASgari ücret 2021
Ekonomi4 hafta ago

Japonya Asgari Ücret 2021

Japonya’da asgari ücret 2021 yılı ile birlikte belli miktarda bir artış yaşamıştır . Japonya asgari ücret kentsel yaşam ile kıyaslandığı...

Çin Asgari ÜCret 2021 Çin Asgari ÜCret 2021
Ekonomi1 ay ago

Çin Asgari Ücret 2021

Çin asgari ücret 2021 yılıyla birlikte başkent Pekin ve Şangay kısmında ayrı şekilde belirlenmiştir. Bu durum sektörel iş yapısıyla da...

Yunanistan Asgari Ücret 2021 Yunanistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 ay ago

Yunanistan Asgari Ücret 2021

Yunanistan asgari ücret miktarı, Yunanistan hayat şartları, yaşam maliyeti, mesleklere göre maaşları, kira, gıda, ulaşım ücretleri Yunanistan da çalışmak isteyen ya...

Avustralya Asgari Ücret 2021 Avustralya Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 ay ago

Avustralya Asgari Ücret 2021

Avustralya asgari ücret son zamanlarda ülkemizde araştırılan konular arasında yerini almış, ekonomik bir soru haline gelmiştir. Makalemizde ziyaretçilermize bu konuda...

Hollanda Asgari Ücret Hollanda Asgari Ücret
Ekonomi2 ay ago

Hollanda Asgari Ücret 2021

Hollanda asgari ücret miktarını her yıl olduğu gibi bu yıl da artmıştır. Ancak bu artış belli bir yaş grubuna göre...

Yeni İş fikirleri

Meslekler Hakkında

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü
Meslekler2 hafta ago

Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümü(MYO) Mezunları Ne İş Yapar?

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?1 Bölümü Olan Üniversiteler, Dersleri Ve İş İmkânları Nelerdir?1.1 Ağız Ve Diş Sağlığı Taban Puanları1.2 Ağız Ve Diş...

Sayısal-Meslekler Sayısal-Meslekler
Ekonomi5 ay ago

2021 Sayısal Meslekler

Hayatta güzel bir yere gelebilmek için kat edilmesi gereken ilk aşamalar okul hayatıyla başlar. İyi bir lise ve iyi bir...

Cv örnekleri Cv örnekleri
Meslekler6 ay ago

CV Nedir? CV Örnekleri -2021- & Özgeçmiş Yazma İpuçları

Bir özgeçmişte olduğu gibi CV‘de genel itibariyle bir işverenin prezentabl çalışanlarına ait profesyonel ve akademik kimliklerine dair ilk izlenim edindiği...

İstiridye Mantarı İstiridye Mantarı
Genel Kültür7 ay ago

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği 2021

Son zamanlarda farklı alanlarda ticari ve hobi olarak uğraşılan işler insanların ilgisini çekmeye başlamış durumdadır. Bunlardan biri de istiridye mantarı...

internetten para kazanma yolları internetten para kazanma yolları
Ekonomi7 ay ago

İnternetten Para Kazanma Yolları (2021)

İnternetten para kazanma yolları daha önce belirtmiş olduğumuz evde ek iş kategorisinde en çok tercih edilen işler arasında gelmektedir. Hem...

Stok Fotoğrafçılığı Stok Fotoğrafçılığı
Evde ek iş7 ay ago

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanma 2021

Stok fotoğrafçılığı, özellikle fotoğraf çekmeyi bir gönül işi haline getirmiş olan kişilerin tercih edebileceği yegane bir ek iş‘tir. Bunun yanında...

Makale yazarlığı Makale yazarlığı
Evde ek iş7 ay ago

Makale Yazarlığı – Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazarlığı günümüz koşullarında ek iş olarak görülse de, aslında bu iş bir çeşit yetenektir. Bazı çevreler makale yazarlığını, düz...

Almanya Asgari Ücret Almanya Asgari Ücret
Meslekler8 ay ago

Almanya Asgari Ücret 2021 – Almanya Net Asgari ücret Miktarı Nedir?

Almanya asgari ücret konusunda ülkemize göre kıyaslamalara maruz kalmaktadır. Bu makalemizde Almanya’da ki asgari ücret konusuna değinerek, Almanya’da asgari ücret...

En Çok Okunanlar