Connect with us

Meslekler

CV Nedir? CV Örnekleri -2021- & Özgeçmiş Yazma İpuçları

Published

on

Cv örnekleri

Bir özgeçmişte olduğu gibi CV‘de genel itibariyle bir işverenin prezentabl çalışanlarına ait profesyonel ve akademik kimliklerine dair ilk izlenim edindiği bilgileridir. Cv örnekleri , ilk başvurunun, başarıların ve deneyimlerin en iyi şekilde sergilenebileceği yer olduğunu zaman içerisinde göstermiştir. Akademi yada tıp alanında çalışanlar için Başvuru esnasında cv yerine özgeçmiş gerekebilir. Bu şekilde aynı zamanda hibe başvuruları, burslar içinde özgeçmiş ile başvurular yapılabilmektedir. Cv ve özgeçmiş içeren bilgi formatları birbirinden farklıdır. yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu konuya değineceğiz. Sonuna kadar okuyarak aradaki ayrımı anlayabilirsiniz.

Makalemizde vereceğimiz cv örnekleri ile birlikte, cv hazırlama alanında kendinizi geliştirmeniz için bir rehber olmayı amaçlıyoruz. Vereceğimiz ip uçları ile iş başvurusu için güçlü bir cv hazırlayabilirsiniz.

Cv Nedir? Cv Örnekleri

Cv Nedir?

CV pek çoğumuzun iş başvurusu sırasında tanıştığı ve sonrasında hayatının bir parçası olduğu terimlerdendir. İngilizceden dilimize kısaltılarak geçmiştir. Asıl yazılımı İngilizce “Curriculum Vitae” ‘dir. Türkçe karşılık olarak ise “özgeçmiş” demektir. Mesleki ve akademik geçmişi belirten ayrıntılı bir belge olarak bilinir.

Özgeçmişler tipik açıdan bakarsak başarılar, ödüller, kişilerin kazandığı burslar yada hibe bağışlar, araştırma projeleri ve başarılı çalışma yayınları gibi pek çok bilgiyi içerir. Cv örnekleri tek bir sayfadan oluşabileceği gibi ortalama iki yada üç sayfalık olması daha tercih edilenidir. Orta düzeyde yada kıdemli bir çalışan için iş başvuru cv’sinin daha uzun olması bizleri şaşırtmamaktadır. Çünkü kariyer arttıkça Cv uzunluğu da aynı şekilde artmaktadır.

CV & Özgeçmiş Arasındaki Farkları nelerdir?

Cv ve özgeçmiş genel olarak bakılırsa mesleki geçmişi, eğitim durumunu, kişinin becerilerini ve başarılarını özetleyen bir belge olması açısından benzerdirler. İşverenler açısından ise açık olan bir pozisyonun doldurulması açısından istenilen belgelerdir.

Bu iki kavram her ne kadar benzer olsa da Ülkemizde ve Avrupa’nın diğer pek çok ülkesinde Cv ve özgeçmişin birbirlerinin yerine kullanılamayacağını bilmek gereklidir. Özgeçmiş daha çok iş konusunda önceki rolleriniz, işteki becerileriniz ve eğitiminizle ilgili olarak ayrıntıları içeren ve genel bir bakış açısı sergileyen tek sayfalık bir belge niteliğindedir. Diğer yandan CV daha çok araştırma ve akademik derslere odaklanmış, özgemişe göre daha uzun ve ayrıntılı olarak ele alınan bir belgedir. eğitim ve akademik sektörlerin yanında CV, bilim ve araştırma gibi alanlarda da sıkça kullanılır.CV ve özgeçmiş terimlerinin birbirlerinin yerine kullanıldığı bir kaç ülkenin olduğunu da belirtelim. Bu ülkeler arasında Güney afrika, Hindistan ve AVustralya gelir.

Özgeçmiş yazma konusunda pratik yapmaya çalışıyorsanız sizlere tavsiyemiz özgeçmişinizi tek bir sayfada kısa şekilde tutmanız olacaktır. Ancak CV hazırlıyorsanız, Cv ‘ler çok sayıda bilgi gerektirdiğinden birden fazla sayfa uzunluğunda olabilir. Bu konuda yer tasarrufu sağlamak adına önemli ayrıntıları atlamayın.

İlgili Yazı: CV Hazırlama Esnasında Nelere Dikkat Edilmeli/2021

CV Formatı Nasıl Olmalıdır?

Cv örnekleri - CV Formatı Nasıl Olmalıdır?

Cv örnekleri – CV Formatı Nasıl Olmalıdır?

Cv örnekleri oluştururken CV’nizin geçmişinize özel olmasına ve aynı zamanda başvurduğunuz iş için uygun olmasına dikkat edin. İşvereni etkileyebilmek adına CV hazırlama sırasında atmanız gereken birkaç adımdan söz edelim. Cv örneklerinin çoğu aşağıda saydığımız adımları içermektedir. Bu adımlar;

 • Başvuran kişinin iletişim bilgileri
 • Başvuran kişinin akademik tarihi
 • Kişinin profesyonel deneyimi
 • Özel olarak sayılabilecek beceriler ve yetenekler
 • Geçmişte alınmış ödüller
 • Yayınlanmış olan yayınlar
 • Almış ise Burslar
 • Kendini geliştirdiğini göstermek adına Lisanlar ve sertifikalar
 • İsteğe bağlı olarak kişisel bilgiler
 • Sahip olunan hobiler ve ilgi alanları

CV Formatı Örneği

CV Formatı Örneği

CV Nasıl Hazırlanır?

Etkili bir CV hazırlamak için aşağıdaki adımalrı izleyin.

 1. İletişim bilgilerinizi tam ve eksiksiz şekilde yazın
 2. Akademik geçmişinizi ters  kronolojik sıraya göre yazın
 3. Profesyonel deneyimlerinizi sıralayın
 4. Başvuru yaptığınız iş ile ilgili beceri ve yeteneklerinizi sıralayın
 5. Başarı ve ödülleri sıralayın
 6. Yayınlanmış yazılarınız varsa bunları yazın
 7. CV’nizi hata olabilme ihtimaline karşı kontrol edin.

1- İletişim bilgilerinizi tam ve eksiksiz şekilde yazın

Cv hazırlama esnasında ilgili belgeye adınızı, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi eksiksiz yazın. oturduğunuz adresi eklemeniz ise isteğe bağlıdır.

2- Akademik geçmişinizi ters  kronolojik sıraya göre yazın

Cv oluşturma çalışmamızın bu kısmında yaptıysanız doktora sonrası programlarınızı, yüksek lisans okulunuzu, lisans okulunuzu ve liseden mezun olduğunuz okulu belirtebilirsiniz. Bu bölüme en son iki okul deneyiminizi yazın. Örneğin doktora yaptıysanız Doktora ve yüksek lisans gibi. İşverenler daha çok sizin mesleki deneyimleriniz ile ilgilenmektedirler. Bu sebeple iş başvurusunda okuyucu kişiyi iş deneyimi kısmına yönlendirmek daha doğru olacaktır.

3- Profesyonel deneyimlerinizi sıralayın

Açıklamanızın bu kısmında en son işinizden başlayarak çalıştığınız şirket yada kuruluşu, iş ünvanlarınızı ve işe alındığınız tarihleri belirtin. İşteki aldığınız görevleri, kazanılan deneyimleri ve geçmişteki başarılarınızı listeleyin.

Sahip olduğunuz değerleri ifade etmek ve sıralamak adına en iyi göze görünen ölçüt sayıları kullanmaktır. Bu şekilde iş başvurusunda bulunduğunuz kurumda cv’nizi okuyan kişide kesin sonuçlar oluşturabilir ve akılda kalıcı olmayı başarabilirsiniz. Sayıları ve işaretleri aşağıdaki verdiğimiz örnekteki şekilde kullanabilirsiniz.

 • % Yüzdeler: Ele aldığınız bir işi % kaç oranında arttırdınız? Mevcut hataların % kaçını düzeltiniz? Satış hedefinize % kaç oranında yaklaştınız?
 • Sayılar: Yönetici konumundaysanız kaç personeli yönettiniz? Size yönelik gelen günlük talep sayısından kaçını çözdünüz?
 • Kar(TL): Şirketin daha fazla gelir elde etmesine yardımcı oldunuz mu? Yılda şirkete ne kadar kar ettirdiniz?

4- Başvuru yaptığınız iş ile ilgili beceri ve yeteneklerinizi sıralayın

İşverenlerce CV’ye bakıldığında en çok incelenen bölümlerin başında gelir. İşveren kişi tarafından aranılan becerileri vurgulamak için istenilen yetenekleri iyice anlamaya çalışın. İstenilen yeteneklere uygun şekilde kendi yetenek ve becerilerinizi sıralayın. Kesinlikle yeteneklerinizi abartmayın. Olduğu kadarını ve doğru şekilde belirtin. Bir açığınızın ortaya çıkması durumunda bütün emeğiniz çöpe gidebilir. Bunu düşünerek abartı ve yalandan kaçının.

5- Başarı ve ödülleri sıralayın

Başvurunuz sırasında belgenizdeki ilgili alana başarılarınızı özetlemek için bu kısmı kullanın. Ödülün adı ve size verildiği yılı belirtin. Ayrıca ödülü veren kuruluşu ve ödülün normal durumlarda ne sıklıkla kaç kişiye verildiğini de yazın. Böylece sıradan bir ödül almadığınız ortaya çıksın.

Örneğin;

Ödüller ve başarılar:

UT Öğretim Ödülleri, 2018,2019,2020
İngiltere Yurt dışı eğitim bursu, 2018
Tez bursu, 2017

6- Yayınlanmış yazılarınız varsa bunları yazın

Mesleki geçmişinizde sizin için önemli olan sunumlar, makaleler , kitaplar, çalışmalar ve diğer her türlü öneme sahip yazıyı ekleyin. Yayınlarda yazarları, yazının yayınlanma tarihini, yazının özetini cildini, içeriğin sayfa sayısını ekleyin. Sunum yaptıysanız sunumun başlığı, tarihi ve sunum yapılan yeri belirtin.

Örneğin; (Kişi ve örnekler tamamen hayal ürünüdür, örnek vermek amacıyla yazılmıştır.)

Yigit ŞENOL. “Düşük Bütçeli Konut Yapımı” Washinton Üniversitesi

Dergiler:

Yigit ŞENOL “Mars’ta Koloni İnşaası Örneği”. İnternational Journal OF astrobiology, cilt 40,numara:3,2019,s-99-102

Yigit ŞENOL “Jupiterin Görünmeyen Yüzü” İnternational Journal Of astrobiology,2018

Konferanslar;

2021. Yigit ŞENOL “Mars’ta Koloni İnşaası” Türkiye Astrofizik Derneği Yıllık Konferansı. Ankara,Türkiye

7- CV’nizi hata olabilme ihtimaline karşı kontrol edin.

İş başvurunuzu hazırladınız ve artık geriye başvurunuzu göndermek kaldı. Şu durumda son olarak herhangi bir hata yada CV örnekleri içerisinde bir tutarsızlık olmaması açısından özgeçmişinizi gözden geçirmenizde fayda var. Bu konuda güvenebileceğiniz bir meslektaşınızdan yardım almanızı öneririz. Çünkü sizin göremediğinizi meslektaşınızın görmesi daha kolay olacaktır.

İşverenlerin bazıları, istedikleri sorulara cevap bulabilmek adına kendi oluşturdukları CV örneklerini başvuru sahiplerine doldurması için verebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız başvurunuzu göndermeden önce işverenin özetlemiş olduğu özel CV yönergelerini kontrol edin. Bazı çalışma yerleri başvuru sahiplerinin yalnızca kurs çalışmamaları, saha çalışmaları, tezleri veya profesyonel referanslarını isteyebiliyor. Bu yüzden dikkat etmeyerek Cv hazırlama işlemi yaparsanız başvurunuz boşa gidebilir.

Cv Şablonu Nasıl Hazırlanır?

CV-şablonu

CV Şablonu – Farklı görsellerde CV Oluşturabilirsiniz

CV hazırlama sırasında fark edeceksiniz ki Cv ‘lerin çoğu aynı temel yapıdan oluşmaktadır. Bir Cv’nin içeriği ve organizasyon şekli başvuru yaptığınız pozisyona göre değişir. Temel kural ise isterseniz iş geçmişiniz olsun veya bir yayın listeniz var diyelim, ne türden bir özelliğiniz olursa olsun önemli olan işverenin dikkatini çekmek. Bu yüzden başvuru pozisyonuyla en alakalı kısımları ilk sıralarda listeleyin. Mevcut hazır cv şablonlarını kullanmak istemiyor ve kendiniz CV hazırlayacaksanız başvurabileceğiniz CV şablon yapısı aşağıdaki gibidir.

[ Adınız ]
[ Adresiniz ]
[ Telefon numarası ]
[ E-posta adresiniz ]

Eğitim

[ Derece türü ]
[ Ana ve yan dallar ]
[ Okulunuzun adı ]
[ Katılımın yapıldığı tarihi ]

Yayınlar

“Başlık” Yayının adı, yayınlanan tarih: sayfa numaraları.

Konferans sunumları

“Sunumun Başlığı”, Konferansın Adı, Ay Yıl

Profesyonel deneyim

[ En son çalıştığınız iş pozisyonun adı ]
[ İş pozisyonunuzun Başlangıç ​​tarihi – bitiş tarihi ]
[ Kuruluşun veya işverenin adı ]

Bu bölümde iş görevlerinin kısa açıklamasını yapabilirsiniz. Ancak açıklamalarınızı mümkün olduğunca kısa tutun.

Yetenekler ve Sertifikalar

 • Yeteneklerinizi belirtmek için rakamlar kullanın
 • Sertifikalarınızı ve sertifikaları aldığınız kuruluşların isimlerini belirtin

CV Örneği

Ayşe ŞENBOZAN
Konur 5.Sokak no:45 Kızılay,Ankara
123-456-78-89
Ayse.senbozan@email.com

Eğitim

Bilgisayar Mühendisliği Derecesi, 2018
Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya

Mesleki deneyim

Amerikan Üniversitesi
Yrd Doc.Dr John Smith Bilgisayar mühendisliği | 2018–2020

 • Bilgisayar alanında çok sayıda lisans ve yüksek lisans dersi verildi.
 • Bilgisayar Mühendisliğinde okuyan birinci sınıf öğrencilerine öğrenci danışmanlığı yapıldı.

Beceriler ve Yetenekler

 • Seminerlerde eğitmenlik
 • İngilizce ve İtalyanca iyi derecede bilinmektedir. 
 • Bilgisayar programcılığı alanında uzman

Ödüller

 • ACM A.M. Turing Ödülü, ,2018
 • TDB Türkiye Bilişim Derneği Ödülleri Ödülü,2020

Profesyonel dernekler ve bağlı kuruluşlar

 • Bilgisayar Mühendisleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği – BMDD-CENG
 • Türkiye Bilgisayar Mühendisleri ve Programcıları Derneği

En Güzel Cv Örnekleri

Mavi beyaz renkli hazır cv örneği

Mavi beyaz renkli hazır cv örneği

BEyaz renkli Hazır Cv örneği

Gri renkli Hazır Cv örneği

Resim Üstte HAzır Cv Örneği

Resim Üstte Hazır Cv Örneği

Koyu Mor Hazır Cv Örneği

Koyu Mor Renkli cv örneği

İnternet ve yapılabilecek ek işler konusunda ki 5 yıllık birikimimiz ile sizlere fikirler sunmaya gayret ediyoruz. Kafanıza takılan sorularla ilgili bizlere soru sormaya çekinmeyiniz.

3 Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nurten
Nurten
5 ay önce

Renkli cv ornekleri icin teşekkürler

trackback

[…] değinmiş ve CV örneklerin üzerinde açıklamalar yapmıştık. Dilerseniz bu yazımıza CV Nedir? CV Örnekleri -2021- & Özgeçmiş Yazma İpuçları başlığı üzerinden […]

trackback

[…] İlgili Yazı : CV Nedir? CV Örnekleri -2021- & Özgeçmiş Yazma İpuçları […]

Ülkelere Göre Asgari Ücretler

Çin Asgari ÜCret 2021 Çin Asgari ÜCret 2021
Ekonomi5 gün ago

Çin Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Çin’de Yaşam StandartlarıAsgari Ücrette Kademeli ÖdemeÇin Asgari Ücret Yuan MiktarıÇin’in Ekonomisi Nasıl?Çin Para BirimiÇin’de Asgari ÜcretlerÇin’de Ortalama MaaşlarÇin’de...

Yunanistan Asgari Ücret 2021 Yunanistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 hafta ago

Yunanistan Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Yunanistan Asgari Ücret Ne Kadar?Yunanistan’da Çalışma KoşullarıYunanistan Ortalama Meslek MaaşlarıYunanistan Yaşam Ve Çalışma TarzıYunanistan’da Hayat Şartları Nasıl?Yunanistan’da Ulaşım...

Avustralya Asgari Ücret 2021 Avustralya Asgari Ücret 2021
Ekonomi2 hafta ago

Avustralya Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Avustralya Asgari Ücret Ne Kadar?Avustralya Asgari Ücret ile YaşamAvustralya’da Çalışma ŞartlarıAvustralya’da İş Olanakları  Avustralya asgari ücret son zamanlarda...

Hollanda Asgari Ücret Hollanda Asgari Ücret
Ekonomi2 hafta ago

Hollanda Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Hollanda’da Asgari Ücret Ne Kadar?Hollanda’da Asgari Ücret ile YaşamHollanda’da Çalışma ŞartlarıHollanda’da İş Olanakları Hollanda asgari ücret miktarını her...

Belçika asgari ücret 2021 Belçika asgari ücret 2021
Ekonomi3 hafta ago

Belçika Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Belçika’da Asgari Ücret Ne Kadar?Belçika’da Asgari Ücret ile YaşamBelçika’da Çalışma ŞartlarıBelçika’da İş Olanakları Belçika asgari ücret 2021 yılı...

Azerbaycan Asgari ÜCret 2021 Azerbaycan Asgari ÜCret 2021
Ekonomi3 hafta ago

Azerbaycan Asgari Ücret

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Azerbaycan Asgari Ücret – 2021Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar?Azerbaycan’da Asgari Ücret ile YaşamAzerbaycan’da Çalışma ŞartlarıAzerbaycan’da İş Olanakları Azerbaycan...

İrlanda Asgari ücret İrlanda Asgari ücret
Ekonomi4 hafta ago

İrlanda Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?İrlanda Asgari Ücret Euro Cinsinden Ne Kadardır?İrlanda Asgari Ücret Miktarı Arttı mı?İrlanda Asgari Ücret Miktarını Nasıl Belirler?Muafiyet Söz...

Izlanda asgari ucret 2021 Izlanda asgari ucret 2021
Ekonomi1 ay ago

İzlanda Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?İzlanda Asgari Ücret Kaç Kron?İzlanda Asgari Ücret Miktarı Nedir?İzlanda 2021 Fiyatlarıİzlanda’da Hayat Pahalı mı?İzlanda İş Fırsatları Ne durumdadır?İzlanda...

İspanya ASgari ücret 2021 İspanya ASgari ücret 2021
Ekonomi1 ay ago

İspanya asgari ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?İspanya’da Asgari Ücret Ne Kadardır?İspanya’da asgari ücretten düşük maaş almak mümkün mü?İspanya’da Asgari Ücret İle Yaşamakİspanya’da Çalışma Şartları...

İtalya Asgari Ücret İtalya Asgari Ücret
Ekonomi1 ay ago

İtalya Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?İtalya Asgari Ücret Ne Kadar?İtalya Asgari Ücret ve İtalya’da Yaşamİtalya’da Eğitim ve Asgari Ücretİtalya’da Kira ve Asgari Ücretİtalya...

Yeni İş fikirleri

Meslekler Hakkında

Sayısal-Meslekler Sayısal-Meslekler
Ekonomi4 ay ago

2021 Sayısal Meslekler

Makalemizde Neler Okuyacaksınız? Sayısal Bölümlerden Mezun Olanlar Hangi Mesleklerde Çalışırlar?Ön lisans Sayısal Meslekler Hangileridir?Lisans Alanında Sayısal Meslekler Hangileridir?Sayısal Meslek Mezunlarının...

Cv örnekleri Cv örnekleri
Meslekler5 ay ago

CV Nedir? CV Örnekleri -2021- & Özgeçmiş Yazma İpuçları

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Cv Nedir?CV & Özgeçmiş Arasındaki Farkları nelerdir?CV Nasıl Hazırlanır?1- İletişim bilgilerinizi tam ve eksiksiz şekilde yazın2- Akademik geçmişinizi...

İstiridye Mantarı İstiridye Mantarı
Genel Kültür6 ay ago

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Avantajları Nelerdir?İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Yaparken Dikkatli Olunİstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilecek Noktalar – Misel Ve...

internetten para kazanma yolları internetten para kazanma yolları
Ekonomi6 ay ago

İnternetten Para Kazanma Yolları (2021)

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?1- Youtube Kanal AçmaMobil Uygulama Nedir?Mobil Uygulama Yaparak İnternetten Para Kazanma Yolları Mobil Uygulamaya Reklam Alarak İnternetten Para...

Stok Fotoğrafçılığı Stok Fotoğrafçılığı
Evde ek iş6 ay ago

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanma 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Stok Fotoğrafçılığı İşini Basite Almayın!Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanılır mı?Stok Fotoğrafçılığı Nedir?Stok Fotoğrafçılığı Türleri Nelerdir?Macrostock Nedir?Mikrostok Nedir?Neden Mikrostok...

Makale yazarlığı Makale yazarlığı
Evde ek iş6 ay ago

Makale Yazarlığı – Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Makale Yaz Para Kazan Seo Nedir? Seo’ya İhtiyacım Var mı?Makale Yazarlığı – Profosyonel Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?Makale...

Almanya Asgari Ücret Almanya Asgari Ücret
Meslekler7 ay ago

Almanya Asgari Ücret 2021 – Almanya Net Asgari ücret Miktarı Nedir?

Makalemizde Neler Okuyacaksınız? Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Geçmiş Yıllarda Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadardı? Almanya’da ki Çalışma Saatleri Ne...

En Çok Okunanlar

3
0
Yorum yapmak ister misiniz?x
()
x