Dubai Asgari Ücret 2022

Dubai asgari ücret, fiyat olarak düşünüldüğünde yurt dışında çalışmak isteyenler için ilk akla gelen yerlerden biri olduğundan dolayı sıkça araştırılan bir konudur. Dubai’de verilen asgari ücreti diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda daha yüksek miktarda olduğunu görebiliyoruz. Önceki yazılarımızda hatırlarsanız avrupa ülkelerinden bahsetmiş ve bu ülkeler içerisinde en yüksek asgari ücretli ülkeler sıralamasında İsviçre asgari ücret ve Lüksemburg asgari ücreti olduğunu belirtmiştik. Dilerseniz bu yazılarımıza İsviçre asgari ücret ve Lüksemburg asgari ücret üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dubai’de dışarıdan gelerek çalışan kişiler ya da yerli çalışan kişilerin refah seviyesi ülke tarafından dikkatle takip edilir ve önem verilir. Dubai’ye giderek rütbesi düşük olan bir iş yapıyor olsanız da yüksek miktarda kazanç elde edebilirsiniz.

Dubai’ye giderek ve bir süre çalışarak para biriktirmek ülkenize geri döndüğünüzde rahat bir yaşamınız olmasını sağlar. İş alternatifi bakımından avantajlı bir ülke olduğu için de iş bulma şansınız yüksek olur. Dikkat etmeniz gereken husus Dubai asgari ücret 2021 oranları yüksektir fakat ülkede yaşamaya başladığınızda giderlerin de fazla olduğunu görmüş olursunuz.

Kiranız, yemek ve yol masraflarınız ve akşam arkadaşlarınızla dışarı çıkmak istediğinizde yapacağınız masraflar bu duruma alışana kadar zor gelebilir. Birleşik Arap Emirlikleri içerisinde yer alan Dubai en büyük emirlik olarak bilinir. Dirhem ülkece kabul edilen para birimidir. Dirhem dolara endeksli olduğundan dolayı dolar kuru oynasa dahi ülkenin parasının dolar karşısındaki değeri değişmez, sabittir.

TL üzerinden baktığımızda 1 AED = 3,58 TL olarak hesaplanır. Dolar/TL oranı değiştiğinden dolayı bu oran değişebilir. 2021 içerisinde Dubai verilen asgari ücret 4810 Dirhem olmuştur. Dolar bazında düşündüğümüzde 1300 dolar ortalama bir maaş almış olursunuz.

Dubai Asgari Ücret 2022 yılında Ne Kadar Olacak?

Dubai Asgari Ücret
Dubai Asgari Ücret – Dubai Asgari Ücret 2022 yılında Ne Kadar Olacak?

Dubai asgari ücret 2022 belirlendiğinde yine çalışanların refah seviyesine göre bir rakam sunulacağı düşünülmektedir. Ülkede maaşlar ortalama 21.500 AED civarındadır ve bu da TL bazında düşünürsek 50.000 TL civarında bir kazanç demektir.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı her emirlikte asgari ücret 4810 Dirhem olarak verilir. Eğer ülkede çalıştığınızda asgari ücretten daha fazla kazanmak isterseniz ve kuaförlük tecrübeniz varsa 2300 dolara kadar kazanç sağlayabilirsiniz. Bir restaurantta şef ya da aşçı olursanız 2500 dolara kadar kazanç elde edersiniz.

Bir şirketin bünyesinde genel müdür olursanız 7 bin dolara kadar kazanç sağlarsınız. Restaurantta yönetici olursanız 3 bin dolara kadar kazanırsınız. Dubai asgari ücret diğer mesleklere oranla oldukça yakındır ve insanlar giderlerini karşılayabilirler. Ücretlerin birbirine yakın olması çoğu kişinin eşit seviyede yaşam sürmesine yardımcı olmaktadır.

Bir mağazada satışçı olarak çalışırsanız 2000 dolara kadar kazanabilirsiniz. Diş doktoru olarak çalıştığınızda 10 bin dolar maaş alırsınız. Şantiyede şef olarak çalışırsanız 12.500 dolar alırsınız.

Marangozluk yaparsanız 1000 dolar kazanç elde edersiniz. İnşaat sektörü çalışanı olduğunuzda 1500 dolar ile 5000 dolar arasında kazanç elde edebilirsiniz. Güvenlik görevlisi olarak çalışırsanız en az olarak 1000 dolar kazanırsınız. Sekreter ya da resepsiyon görevlisi olursanız 800 dolar ile 2500 dolar aralığında kazanç elde edersiniz.

Özel sektörde veya kamu sektöründe çalışıp asgari ücret alanlar ise 1300 dolar kazanç elde ederek çalışırlar.

Dubai’de Asgari Ücret ile Bulunabilecek İşler Nelerdir?

Dubai asgari ücret 2021 oranı 4810 BAE’dir ve asgari ücretle çalışan insanlar çok lüks bir hayat sürmeseler de ama hayatlarını refah bir şekilde sürdürebilecek kadar kazanç elde ederler.

Birçok ülkeye bakarsak Dubai’de asgari ücretle çalışan insanlar diğer pek çok ülkedekine oranla daha kaliteli bir yaşam sürebilirler. Yurt dışından Dubai’ye gitmek isteyen kişiler için en popüler işlerden biri inşaat sektörüdür. Ülkede inşaat çok geliştiği için iş imkanı da fazladır.

İnşaat sektörü çok gelişmiş olduğundan dolayı ülkedeki yapılar oldukça göze çarpan ve farklı tasarıma sahip olan yapılardır. Ülkemizdeki sektörün lideri olan firmalar da Dubai ile birlikte oldukça çok projeye imza atar. Dubai asgari ücret alarak çalışma fırsatınız olan alanlardan belkide en kolay inşaat sektörüdür.

Türkiye’de bulunan inşaat firmaları ile anlaşarak Dubai’ye çalışmaya gidebilirsiniz. İnşaat sektörüne dair tecrübeniz varsa ya da profesyonel olarak bu işi yapıyorsanız başka ülkelere nazaran Dubai’yi tercih ederseniz kazancınız oldukça yüksek olur. İnşaat mühendisi ya da inşaat şefi olduğunuzda ücretler yüksek olur. Doktorlar ile aynı oranda ya da daha fazla kazanabilirsiniz.

İnşaat sektöründeki ücretlerin yüksek olmasının baş nedeni ülkenin gelişmesi için inşaat sektörünün öncü rolünde olmasıdır. Türkiye’de bulunan bir firma aracılığıyla bu ülkeye gittikten sonra orada Dubai inşaat firmasıyla da anlaşarak kazancınızı daha da fazla arttırabilir ve rahat bir yaşam elde edebilirsiniz.

Dubai’de Asgari Ücret ile Nasıl Yaşanılır? Dubai’de Hayat Pahalı mı?

Dubai asgari ücret 2021 miktarı 4810 BAE’dir ve kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz. Fakat öncelikle oradaki hayat şartlarının da nasıl olduğunu bilmeniz gerekir. Harcamalarınız fazlaysa, sık alışveriş yapmayı seven birisyseniz, kazancınız yüksek olsa bile sıkıntı çekebilirsiniz.

Market ürünlerinin fiyatlarının aaraştırmak sizin için avantajlı olabilir. Market fiyatları karşılamayacağınız kadar yüksek olmadığı için asgari ücretle çalışarak temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kısacası Dubai asgari ücret ile çok lüks yaşamasanız da, yaşamınızı rahat bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Kazancınızı arttırmak isterseniz farklı mesleklerde profesyonelleşmeniz gerekir. Dubai, Ekonomisi çok gelişmiş bir ülke olduğu için iş imkanları da fazladır. Bunun yanında ülkeye yeni gittiyseniz ön araştırma yapmanız faydalıdır. Örneğin, Restauranta gittiğinizde ne kadar ödeme yapacağınız gibi konular hakkında önceden bilgi sahibi olmak süpriz yaşamamak adına faydalı oalcaktır.

Dubai’ye gittiğinizde asgari ücreti almak isterseniz ilk olarak çalışma iznine sahip olmanız gerekir. Geçmiş yıllarda verilen asgari ücretleri düşündüğümüzde görünen o ki,Dubai asgari ücret 2022 yılında çalışanlar refah seviyesinde düşme yyaşamayacaktır.

Özel bir Firma aracılığıyla Dubai’de çalışmaya gidiyorsanız tüm işlemleri firmanız halleder ve sizin ekstra olarak yapmanız gereken bir işlem olmaz. İşlem süresince gerekli belgelerin ve imzaların tam olması gerekir. Belgeler eksiksiz olduğunda hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Dubai’de sürekli olarak yurt dışından işçi alımları devam etmektedir. Bu sebeple gerekli belgeleriniz tamsa iş bulmakta sıkıntı çekmezsiniz. Ülkeye gideceğiniz zaman yaşam şartlarını, konuşulan dili ve ekonomisini araştırmanız sizin için faydalı olur. Ülkede Euro para birimi geçerli olduğundan dolayı harcamaları bu şekilde hesaplayabilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri Asgari Ücret

Dubai asgari ücret 4810 BAE olduğundan dolayı asgari ücretle çalışan biri günlük ihtiyaclarını rahat bir şekilde karşılayabilir. Fakat çok lüks harcamalar yapmamak ve tasarruflu davranmak faydanıza oalcaktır.

Çalışmaya gitmeden evvel ülkenizde alışveriş yaparak depolama yapabilir ve belirli bir süre bu şekilde yaşayarak avantaj sağlayabilirsiniz. Ülkede hangi sektörde çalıştığınıza bağlı olarak ücretler değişebilir. Bu sebeple çalışmaya başlayacağınız şirketle sözleşme imzalarken dikkatli olmanız ve her maddeyi okumanız gerekir.

En gelişmiş sektörler inşaat ve turizmdir. Eğer bu sektörlerde tecrübeli bir kişiyseniz kazancınız çalışmaya devam ettikçe artar. Turizm oldukça gelişmiştir ve birçok ülkeden turistler her mevsim ülkeye gelir. İstihdam da bu sebeple oldukça fazladır. Dubai asgari ücret 2021 çalışan kişiyi refah bir hayat sunar fakat daha fazla kazanmak isterseniz mesleğinizde tecrübe kazanmanız gerekir.

Turizm gelişmiş bir sektör olduğu için hizmet sektörü de oldukça gelişmiştir. Satış danışmanı olarak çalışırsanız 1500 dolar ortalamasında bir maaşınız olur. Şoför olarak çalışmaya başlarsanız 700 dolar kazanırsınız. Ülke gelişmiş olduğu için vatandaşlarının da maddi durumu iyidir.

Ülkede çalışan kesim genel olarak yurt dışından gelen göçmen insanlardır. Dubai’de asgari ücretle çalışmak istiyorsanız ve tecrübeniz yoksa en kolay işi hizmet sektöründe bulabilirsiniz. Daha sonra çalışarak tecrübe kazanır ve başka sektörlere de geçiş yaparak kazancınızı daha arttırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu