Connect with us

Ekonomi

Gürcistan Asgari Ücret 2021

Published

on

Gürcistan Asgari Ücret 2021

Gürcistan asgari ücret başlıklı bu yazımızda siz okuyucularımıza Gürcistan’da ki asgari ücretin ne kadar olduğundan, asgari ücretle geçinilip geçinilmediğinden, Gürcistan’da ki hayat şartlarının nasıl olduğundan, çalışma şartlarının durumundan ve iş olanaklarından bahsediyor olacağız.

Yüz ölçümü bakımından dünyanın en küçük ülkelerinden biri olmasına karşın yine dünya bazında turizm bakımından önemli bir ülkedir. Özellikle kış turizmi ve tarihi eserleriyle ilgi çeken bu şehir Kafkasya bölgesinde bulunmaktadır. Güney batı sınırından ise Türkiye ile komşudur.

Öneri: Bir önceki yazımızı okudunuz mu? Hırvatistan Asgari Ücret 2021

Sovyetler birliği dağıldığında ekonomisi çökme noktasına gelen Gürcistan son zamanlarda ülkeye akın eden turistlerle ekonomisini bir hayli düzeltmiştir. 2020 yılında ki verilere göre ülke, 3.989.176 kişi yaşamaktadır. Resmi dili Gürcüce olan bu ülkede çokça bilinen başka bir dil ise Rusçadır. 

Gürcistan asgari ücret 2021 yılında, ülke para birimi olarak Gürcistan Larisi’ni kullanmaktadır. 2 Ekim 2021 tarihi ile bir Gürcistan Larisi 2.85 Türk Lirası yapmaktadır. Aynı zamanda 1 Dolar 3.11 Gürcü Larisi yapmaktadır.

Gürcistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Gürcistan asgari ücret saptamasını yaparken yaş, sektör ve farklı etmenleri baz almaktadır. Daha açık yorum yapmak gerekirse bu ülkede kişiye özel maaş belirlenmektedir, insanların aldıkları asgari ücretler sektörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

İlgili Yazı : İrlanda Asgari Ücret 2021

Her ülkede olduğu gibi Gürcistan’da da en yüksek maaşı doktorlar almaktadır. Ortalama olarak bir doktor 13 bin Gel almaktadır. Doktorlardan sonra yüksek maaş alan başka bir alan ise petrolle ilgilenen meslek gruplarıdır. Bu meslek gruplarının maaşları 8 ila 9 bin Gel arasında değişmektedir.  Verdiğimiz bu rakamlar kişilerin yetkinliklerine, çalıştığı pozisyonlara ve yaşına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Daha düşük asgari ücretle çalışan meslek gruplarıysa 350 ile 500 Gel arasında kazanmaktadır. Genel olarak çoğu meslek grubu ise 700 Gel almaktadır.

Gürcistan asgari ücret 2021 yılından itibaren en az 300 Gel olarak saptanmıştır. Ortalama asgari ücret ise 326 Geldir.

Gürcistan Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Gürcistan asgari ücret bakımından değişkenlik gösteren bir ülkedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi, her sektörde farklı bir fiyatlandırma vardır. Bu fiyatlandırmalar yaş, çalışma yılı, deneyim gibi farklı etmenlerle belirlenmektedir.

Şayet Gürcistan’da çalışmayı düşünüyorsanız meslek gruplarında asgari ücret bazında sabit bir tutar olmadığını unutmamanız gerekmektedir. Ortalama bir işçinin alacağı en düşük ücret 300 Gel iken bunun ortalaması 700 Gel’dir.

Duvar işçisi ile sana işçisinin aldığı maaşların aynı olmadığını da bilmeniz gerekmektedir.

Gürcistan’da Hayat Şartları Ne Durumda?

Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan Asgari Ücret – Gürcistan’da Hayat Şartları Ne Durumda?

Gürcistan asgari ücret ile geçinilebilecek bir ülke midir diye soracak olursanız, bu soruya vereceğimiz yanıt çalıştığınız mesleğe göre değişim gösterecektir. Gürcistan yaşam maliyeti açısından dünyadaki en uygun ülkelerden bir tanesidir fakat bu uygunluk elbette turistler için geçerlidir.

Söz konusu olan Gürcü vatandaşlarsa giderek artan işsizlik oranı bu geçinme ihtimalini düşürmektedir. Şayet alt asgari limit üzerinden maaş alıyorsanız barındığınız bölgeye de bağlı olarak geçiminizi zor sağlayacağınızı söyleyebiliriz.

İlgili Yazı : Almanya Asgari Ücret

Şayet gitmeyi kafanıza koyduysanız sizlere Gürcistan da ki gıda, ulaşım ve kira fiyatlarından bahsetmemizde fayda olacaktır.

 • Gürcistan’da gıda fiyatları:
  1. Bir ekmek; 0,57
  1. Bir düzine yumurta; 4,52
  1. 1 litre süt; 2,66
  1. Peynir; 9,30
  1. Domates; 2,66
  1. Marul; 1,37
  1. Soğan; 1,33
  1. Patates; 0,95
  1. Elma; 3,26
  1. Portakal; 3,99
  1. Muz; 3,99
  1. Bir buçuk litre su; 1,33
  1. Yerli bira; 2,66
  1. Yabancı bira; 3,34
  1. Bir şişe alkolsüz şarap; 7,97

Gürcistan’da ulaşım fiyatları;

 • Tek seferlik toplu taşıma bileti; 0,68
 • Aylık toplu taşıma kartı; 13,29
 • Taksi açılış ücreti; 3,99
 • Taksiyle 1 saatlik yolculuk; 6,64
 • 1 kilometre standart taksi ücreti; 0,68
 • 1 litre benzin; 3,19

Gürcistan’da kira fiyatları;

 • Merkezde tek yatak odalı daire kirası; 760
  • Şehir merkezine uzak semtlerde tek yatak odalı daire kirası; 665
  • Merkezde 3 yatak odalı daire kirası; 700
  • Şehir merkezine uzak semtlerde 3 yatak odalı daire kirası; 630

Gürcistan asgari ücret 2021 yılında tek başına yaşayan bir insana ya çok kolay ya da ucu ucuna yetmektedir. Bu sebeple eğer ki Gürcistan’da çalışmayı planlıyorsanız çalışmayı planladığınız mesleği iyi araştırmanızı öneririz.

Gürcistan da yaşamaya karar veren insanların her konuda özgür olacağını belirtmemizde fayda vardır. Geneli Hristiyan olan bu ülkede azınlık halinde Müslümanlarda yaşamaktadır. Genel olarak herkesin kendi halinde ve özgüce yaşadığı bu ülkede dini sıkıntılardan problem yaşanmamaktadır.

Ülke genelinde siyasi bireyler ise genellikle seçim dönemleri dışında çok fazla göz önünde olmaz. Göz önünde olmamasının sebeplerinden biri ve en önemlisi halkın siyasileri günlük hayatlarında çok fazla düşünmemeleridir.

Gürcistan’da Çalışma Şartları Ne Durumda?

Gürcistan asgari ücret 2021 yılında çalışacak işçilerin çalışma şartlarına bakacak olursak. Bahsi geçen bu ülkede resmi çalışma saati haftalık 40 saattir. Fakat ülkede işçi olarak çalışan insanların haftalık çalışma süreleri 40 saati geçmektedir.

Genellikle 9.00 ile 17.00 arasında çalışılan bu ülkede diğer her ülkede olduğu gibi resmi ve dini bayramlarda kimse işe gitmez. Yılbaşı ve Noel günlerinde ise tam 1 hafta tatil yapılır.

Gürcistan asgari ücretkapsamında işçiler için net bir asgari ücret bulunmamaktadır. Sadece işçiler değil genel olarak her meslekte değişkenlik gösteren asgari ücretler sebebiyle değişkenlik gösteren çalışma standartları yüzünden Gürcistan’da belirli ve sabit bir çalışma standardı oluşturulamamaktadır.

Belirli bir çalışma standardı oluşturulamadığından buna bağlı olarak belirli bir hayat standardı da yoktur. Ülkede her mesleğin kendine yönelik bir hayat standardı vardır.

Gürcistan’da Çalışmak İstiyorsanız Nasıl Başvuru Yapabilirsiniz?

Gürcistan asgari ücret 2021 yılı kapsamında Gürcistan’da çalışmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey İŞKUR’un yurt dışı ilanlarını takip etmenizdir. İŞKUR dışında bazı özel firmalarda yılın belirli dönemlerinde kendi web sitelerinin üzerinden işçi alımı yapmaktadır.

Bahsi geçen bu firmalar ilanlarını web sitelerinin üzerinden yayınladıkları gibi farklı kariyer sitelerinde de yayınlamaktadır. Şayet ilanlarda ki gereksinimleri karşılıyorsanız ve başvuru yaptıysanız Gürcistan da çalışma şansını yakalayabilirsiniz.

Gürcistan İş Olanakları

Gürcistan asgari ücret ile çalışmayı düşünen insanlar için iyi olan bir şey var ki o da Gürcistan’ın Türk vatandaşlarından vize talep etmiyor olmasıdır. Yalnızca kimliğinizle giriş yapabileceğiniz bu ülkede kalıcı olarak yaşamak istiyorsanız bu sefer pasaportunuzla adalet evlerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 Bilmeniz gereken bir husus var ki, işsizlik oranı yüzde 12 olan bu ülkede iş olanakları bir hayli kısıtlıdır. Ülkenin yerleşik genç nüfusu serbest vizeler aracılığıyla farklı ülkelere giderek iş bulmaya çalışırken belli başlı bir kesimi ise çay mevsimlerinde bizim ülkemize gelmektedir. Ülkemize gelen Gürcü vatandaşlar mevsimlik işçi olarak çalışmaktadır.

Kendi halkına bile çalışma olanağı sağlamakta zorlanan bu ülkede çalışmak isteyenlerin yapacakları en iyi şey bir Türk firması işe anlaşmasıdır.

Gürcistan’da çalışmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz bir diğer önemli nokta ise anlaştığınız firmaların güvenilirlikleridir. Herhangi bir firma ile anlaşmadan önce iyice araştırma yapmanızı önermekteyiz.

İnternet ve yapılabilecek ek işler konusunda ki 5 yıllık birikimimiz ile sizlere fikirler sunmaya gayret ediyoruz. Kafanıza takılan sorularla ilgili bizlere soru sormaya çekinmeyiniz.

1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: Rusya Asgari Ücret 2021 | TRENDPARA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ülkelere Göre Asgari Ücretler

Bulgaristan Asgari Ücret Bulgaristan Asgari Ücret
Ekonomi2 gün ago

Bulgaristan Asgari Ücret 2021

Bulgaristan asgari ücret 2021 başlıklı bu yazımızda sizlere genel olarak Bulgaristan’daki asgari ücretler hakkında bilgi veriyor olacağız. Yazımızda ayriyeten Bulgaristan...

Lüksemburg Asgari Ücret 2021 Lüksemburg Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 hafta ago

Lüksemburg Asgari Ücret 2021

Lüksemburg asgari ücret konusu Lüksemburg’da bir hayat kurmayı düşünlerin en çok araştırdığı konulardandır. Bu yazımızda sizlere Lüksemburg’da hayat şartlarından, Lüksemburg’un...

Rusya Asgari Ücret Rusya Asgari Ücret
Ekonomi3 hafta ago

Rusya Asgari Ücret 2021

Rusya asgari ücret başlıklı yazımızda sizlere; Rusya’da ki mevcut asgari ücretin tutarından, alınan bu asgari ücret ile bir ayda geçinilip...

Gürcistan Asgari Ücret 2021 Gürcistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi3 hafta ago

Gürcistan Asgari Ücret 2021

Gürcistan asgari ücret başlıklı bu yazımızda siz okuyucularımıza Gürcistan’da ki asgari ücretin ne kadar olduğundan, asgari ücretle geçinilip geçinilmediğinden, Gürcistan’da...

Hırvatistan Asgari Ücret 2021 Hırvatistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi4 hafta ago

Hırvatistan Asgari Ücret 2021

Hırvatistan asgari ücret kapsamında en iyi değerlendirme yapılabilen ülkelerin başında gelir. Ortalama belirtilen Hırvatistan asgari ücret 2021 maaşı 546Euro olarak...

Japonya ASgari ücret 2021 Japonya ASgari ücret 2021
Ekonomi4 hafta ago

Japonya Asgari Ücret 2021

Japonya’da asgari ücret 2021 yılı ile birlikte belli miktarda bir artış yaşamıştır . Japonya asgari ücret kentsel yaşam ile kıyaslandığı...

Çin Asgari ÜCret 2021 Çin Asgari ÜCret 2021
Ekonomi1 ay ago

Çin Asgari Ücret 2021

Çin asgari ücret 2021 yılıyla birlikte başkent Pekin ve Şangay kısmında ayrı şekilde belirlenmiştir. Bu durum sektörel iş yapısıyla da...

Yunanistan Asgari Ücret 2021 Yunanistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 ay ago

Yunanistan Asgari Ücret 2021

Yunanistan asgari ücret miktarı, Yunanistan hayat şartları, yaşam maliyeti, mesleklere göre maaşları, kira, gıda, ulaşım ücretleri Yunanistan da çalışmak isteyen ya...

Avustralya Asgari Ücret 2021 Avustralya Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 ay ago

Avustralya Asgari Ücret 2021

Avustralya asgari ücret son zamanlarda ülkemizde araştırılan konular arasında yerini almış, ekonomik bir soru haline gelmiştir. Makalemizde ziyaretçilermize bu konuda...

Hollanda Asgari Ücret Hollanda Asgari Ücret
Ekonomi2 ay ago

Hollanda Asgari Ücret 2021

Hollanda asgari ücret miktarını her yıl olduğu gibi bu yıl da artmıştır. Ancak bu artış belli bir yaş grubuna göre...

Yeni İş fikirleri

Meslekler Hakkında

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü
Meslekler2 hafta ago

Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümü(MYO) Mezunları Ne İş Yapar?

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?1 Bölümü Olan Üniversiteler, Dersleri Ve İş İmkânları Nelerdir?1.1 Ağız Ve Diş Sağlığı Taban Puanları1.2 Ağız Ve Diş...

Sayısal-Meslekler Sayısal-Meslekler
Ekonomi5 ay ago

2021 Sayısal Meslekler

Hayatta güzel bir yere gelebilmek için kat edilmesi gereken ilk aşamalar okul hayatıyla başlar. İyi bir lise ve iyi bir...

Cv örnekleri Cv örnekleri
Meslekler6 ay ago

CV Nedir? CV Örnekleri -2021- & Özgeçmiş Yazma İpuçları

Bir özgeçmişte olduğu gibi CV‘de genel itibariyle bir işverenin prezentabl çalışanlarına ait profesyonel ve akademik kimliklerine dair ilk izlenim edindiği...

İstiridye Mantarı İstiridye Mantarı
Genel Kültür7 ay ago

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği 2021

Son zamanlarda farklı alanlarda ticari ve hobi olarak uğraşılan işler insanların ilgisini çekmeye başlamış durumdadır. Bunlardan biri de istiridye mantarı...

internetten para kazanma yolları internetten para kazanma yolları
Ekonomi7 ay ago

İnternetten Para Kazanma Yolları (2021)

İnternetten para kazanma yolları daha önce belirtmiş olduğumuz evde ek iş kategorisinde en çok tercih edilen işler arasında gelmektedir. Hem...

Stok Fotoğrafçılığı Stok Fotoğrafçılığı
Evde ek iş7 ay ago

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanma 2021

Stok fotoğrafçılığı, özellikle fotoğraf çekmeyi bir gönül işi haline getirmiş olan kişilerin tercih edebileceği yegane bir ek iş‘tir. Bunun yanında...

Makale yazarlığı Makale yazarlığı
Evde ek iş7 ay ago

Makale Yazarlığı – Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazarlığı günümüz koşullarında ek iş olarak görülse de, aslında bu iş bir çeşit yetenektir. Bazı çevreler makale yazarlığını, düz...

Almanya Asgari Ücret Almanya Asgari Ücret
Meslekler8 ay ago

Almanya Asgari Ücret 2021 – Almanya Net Asgari ücret Miktarı Nedir?

Almanya asgari ücret konusunda ülkemize göre kıyaslamalara maruz kalmaktadır. Bu makalemizde Almanya’da ki asgari ücret konusuna değinerek, Almanya’da asgari ücret...

En Çok Okunanlar