Connect with us

Ekonomi

Hırvatistan Asgari Ücret 2021

Published

on

Hırvatistan Asgari Ücret 2021

Hırvatistan asgari ücret kapsamında en iyi değerlendirme yapılabilen ülkelerin başında gelir. Ortalama belirtilen Hırvatistan asgari ücret 2021 maaşı 546Euro olarak bilinir. Hırvatistan’da yaşayan kişilerin bu konuda rahat bir geçime sahip olduğu düşünülmektedir. Türkiye ile karşılaştırıldığı zaman arada 3.000TL’lik bir fark açığa çıkmaktadır. Euro hesabına göre belirlenen maaş aynı şekilde yükselmektedir. Bu durum asgari ücretle çalışanlara yönelik karlı bir süreyi de öne çıkarır.

Yaşam şartlarının oldukça kolay olduğu Hırvatistan pek çok konuda kolaylık sunmaktadır. Ülkenin belirlediği asgari ücret maaşı haricinde ortalama maaş bilgisi ise 765.89Euro olarak bilinmektedir. Euro hesabı verilen maaş limitleri oldukça yüksek olup iyi bir yaşam standardı sunabilir. Bu nedenle Hırvatistan’da çalışmak isteyen pek çok kişi iş başvurularında bulunmaktadır.

Öneri: Bir önceki yazımızı okudunuz mu? Japonya Asgari Ücret 2021

Hırvatistan’da Yaşam

Hırvatistan asgari ücret 2021 yılıyla birlikte Euro hesabı üzerinden devam ettirilmektedir. Euro ile yükselişe geçmeyen maaşlar insanların yaşamını da şekillendirmektedir. Yaşam tarzı açısından oldukça verimli bir hayat sunabilen Hırvatistan pek çok konuda yapılacak tercihlerin önüne geçmektedir. İnsanların giyim kuşam konusunda ortalama ödediği ücret kıyafet başına 70 ile 90Euro arasındadır. Toplu taşıma ücretlerinin oldukça düşük olduğu bilinmektedir. Gıda ve temel ihtiyaçlar kapsamında ortalama 150Euro olarak bilinmektedir. Tabii bu durum genel ihtiyaç listenize de bağlıdır. Kiralık evlerin 350Euro’luk fiyatlardan başlayıp yüksek limitlere kadar ulaştığı bilinir. Bu nedenle asgari ücretle çalışan bir kişiyi en fazla zorlayacak şeyin ev kirası olduğu düşünülebilir.

Hırvatistan Gezisi Ne Kadar Tutar?

Hırvatistan asgari ücret kapsamında değerlendirildiği zaman ortalama 5000TL ile 9000TL maaş bilgisine sahip olduğu belirtilebilir. Gezi planı yapan kişiler için düşük ve yüksek gelirli kişilere göre rakamlar biraz farklıdır. Düşük bütçeye sahip olan kişiler için ortalama günlük gider 50Euro olarak değerlendirilir. Tek çocuklu aileler için ortalama 100€ yeterlidir. 2 ve 3 çocuklu aileler için bu miktar 200€ olarak düşünülmektedir. Belirtilen miktarlar asgari ücretli birisi için gezi planı yapılıp yapılamayacağına dair bilgi sunmuş olur. Birçok Türk vatandaşı düşük asgari ücrete tabii tutulmaktadır. Fakat Hırvatistan’da verilen asgari ücret maaşları oldukça yüksektir. Türkiye ile karşılaştırdığınız zaman normal bir asgari ücretliye göre daha üstün bir hayata sahip olduklarını anlamanız mümkündür.

İlgili Yazı : İrlanda Asgari Ücret 2021

Hırvatistan Gece Yaşamı

Hırvatistan asgari ücret 2021 yılında da Euro hesabı üzerinden yönetilmeye devam etmektedir. Gece hayatı ve eğlence sektörüne düşkün kişiler için maaş ortalaması ekstra bir hayata sahip olmalarını sağlıyor. Ev kiralarının yüksek olduğu Hırvatistan’da her gece eğlenceye katılabilmek biraz zordur. Fakat ayda en az 2 ile 4 arasında kendinize ait bir gece hayatı yaşamanız mümkündür. Çünkü maaşlar diğer ülkelere göre oldukça yüksektir. Bu açıdan incelendiğinde yaşam standardınızı yükseltecek bir ülkedir. Bu nedenle Hırvatistan’da yaşama planı yapmanız en olası sonuçlar arasında yer alır.

Hırvatistan’da İşsizlik Oranı

Hırvatistan asgari ücret kapsamında değerlendirildiği zaman işsizlik oranının düşük olduğunu fark etmeniz mümkündür. Çünkü asgari ücret diğer birçok ülkeye göre yüksektir. Bu durum işsiz kişilerin yeni bir iş bulma konusunda beğenmeme gibi bir sorun yaşamadıklarını da gösterir. Ayrıca iş bulma kolaylığı da bu şekilde sağlandığı bilinir. Her bakımdan düşünüldüğü vakit işsizlik oranının düşük olduğu bir ülke olarak değerlendirilir. Çünkü belirtilen asgari ücret Türkiye’de yaşayan kişiler için uzmanlığı olan veya işinde kıdemli olan kişilere ödenen meblağlardır. Bu yönü sayesinde Doktor veya mühendis maaşlarının daha yüksek olduğu da ortaya çıkmaktadır. En düşük asgari ücret ortalama 6000TL civarında olduğundan yaşam kalitesi yüksek bir ülke olarak değerlendirilir.

Hırvatistan Yaşam Şartları Nasıldır?

Hırvatistan Asgari Ücret

Hırvatistan Asgari Ücret – Hırvatistan Yaşam Şartları Nasıldır?

Hırvatistan asgari ücret 2021 yılında da Euro(€) hesaplaması ile devam ediyor. Yaşam şartları bakımından kısmi zorlayıcı yapısı bulunan Hırvatistan’ın geçim koşulları şöyle değerlendirilmektedir. Ev kiralarının 250€ fiyatlardan başladığı bir ülke olarak tek kişilik bir yaşam sınırlarla dolu olabilir. Fakat çift kişilik bir yaşam üst düzey yaşam seviyesine ulaştırabilir. Genel bakımdan maaşların Euro(€) hesabı üzerinden yapılması alternatif sunan tarafıdır. Fakat yaşam koşulları bakımından her şeyin Euro ile hesaplandığını düşündüğünüz zaman oldukça zorlayıcı olabilir. Bu nedenle yaşam şartları bakımından değerlendirirken ülkenin turizm ülkesi olduğunu unutmamak gerekir. Turizm açısından donanımlı ülke olmasından dolayı turist seviyesine göre yaşam tarzı öne çıkmaktadır. Böyle bir yaşam şekli de genel açıdan zorlayıcı türdedir.

İlgili Yazı : İsveç Asgari Ücret

Hırvatistan’da İş Olanakları

Hırvatistan asgari ücret bakımından zorlayıcı bir ülke değildir. Çünkü asgari ücret Euro ile hesap edilir. Mümkün olduğunca yüksek tutulur. Vasıfsız elemanlar için maaş ortalama 546€ olarak bilinmektedir. Genç bir eleman açısından bu maaş yeterlidir. Ailesiyle birlikte oturan kişiler için tek başına çok rahat yetinecek bir miktardır. Genel bakımdan iş olanaklarının özellikle işçilik üzerine olduğu bilinmektedir. Turizm açısından verimli bir ülke olmasından dolayı oldukça fazla işçi ilanı vermektedir. Yapılaşma ve inşaat sektörüne yönelik işçi alımı potansiyel bir döngüye ulaşmıştır. Fakat iş ücretlerinin miktarını kişilerin eğitim seviyesi ve tecrübesi belirlemektedir.

Hırvatistan’da Asgari Ücretle Geçim Nasıl Gerçekleşir?

Hırvatistan asgari ücret 2021 yılında da Euro sistemi ile devam ettirilen bir ülke olarak bilinmektedir. Turizm yönünden çok gelişmiş bir ülke olmasından dolayı en düşük işçinin bile Ülkemiz şartlarına göre yüksek kazanç sağladığı bilinmektedir. Bu yönden asgari ücretle geçinme konusu iki şekilde düşünülmesi gerekir. İlk planda yer alan durum ailesiyle birlikte yaşayan genç ve vasıfsız kişiler içindir. Ailesine takviye amaçlı çalışan veya kendi ihtiyaçlarına yönelik çalışan kişiler oldukça yüksek statüde bir hayata sahip olurlar. İkinci kısım ise aile reisi olarak düşüneceğiniz kitledir. Ev kirası ve temel ihtiyaçları karşılamak zorunda olan kişiler için bu rakam zorlayıcı olabilir. Ortalama 6000TL’lik maaşlar sınırlı bir yaşam garantisi sunar.

İlgili Yazı : Almanya Asgari Ücret 2021

Hırvatistan’da Turizm

Hırvatistan asgari ücret bakımından değerlendirilirken aynı zamanda turizm yönünden de değerlendirilmesi gerekir. Türkiye’nin tatil turizmi ile karşılaştırdığınız zaman Hırvatistan mevcut rakamları katlayabilecek turizm yönüne sahiptir. Bu açıdan Hırvatistan’ın turizm yönü asgari ücret sınırını belirleyecek türde olduğu düşünülür. Turistlerin Euro ve dolar üzerinden ödediği hesaplar sürekli yükselişteki döviz miktarını da çoğaltmaktadır. Ayrıca alım gücünün yüksek olduğu bir ülke olarak bilinir.  Bu durum işçinin maaşına da yansır. Asgari ücret konusunda yüksek ücret ödemeyi tercih eden ekonomileri sayesinde genel bakımdan rahat bir hayat yaşama şansı bulacağınız yerlerden sayılır.

Hırvatistan Asgari Ücret Aralığı

Hırvatistan asgari ücret 2021 yılıyla birlikte artmaya devam ediyor. Artışa geçen 546Euroluk asgari ücret maaşı iki kısımda inceleniyor. İşinde uzmanlaşmış olan kişilerle yeni başlayanlar aynı ücrete tabii tutulmuyor. Bu durum her ülkede olan bir sistem olarak kişinin iş hakkını savunan sistemdir. Bu yönden ortalama maaşların 10000 olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca meslek tipi, uzmanlık, eğitim ve tecrübe gibi şartların sağlandığında limitlerin daha da yükseldiği bilinmektedir. Her açıdan değerlendirdiğinizde Hırvatistan yaşam şartlarının yüksek statüde olduğunu anlayabilirsiniz. Özellikle burada yaşamak veya çalışmak isteyen kişiler için maaş sisteminin Euro hesabı üzerinden yönetildiğini belirtmek gerekir.

İlgili Yazı : Azerbaycan Asgari Ücret 2021

İnternet ve yapılabilecek ek işler konusunda ki 5 yıllık birikimimiz ile sizlere fikirler sunmaya gayret ediyoruz. Kafanıza takılan sorularla ilgili bizlere soru sormaya çekinmeyiniz.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Gürcistan Asgari Ücret 2021 | TRENDPARA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ülkelere Göre Asgari Ücretler

Bulgaristan Asgari Ücret Bulgaristan Asgari Ücret
Ekonomi2 gün ago

Bulgaristan Asgari Ücret 2021

Bulgaristan asgari ücret 2021 başlıklı bu yazımızda sizlere genel olarak Bulgaristan’daki asgari ücretler hakkında bilgi veriyor olacağız. Yazımızda ayriyeten Bulgaristan...

Lüksemburg Asgari Ücret 2021 Lüksemburg Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 hafta ago

Lüksemburg Asgari Ücret 2021

Lüksemburg asgari ücret konusu Lüksemburg’da bir hayat kurmayı düşünlerin en çok araştırdığı konulardandır. Bu yazımızda sizlere Lüksemburg’da hayat şartlarından, Lüksemburg’un...

Rusya Asgari Ücret Rusya Asgari Ücret
Ekonomi3 hafta ago

Rusya Asgari Ücret 2021

Rusya asgari ücret başlıklı yazımızda sizlere; Rusya’da ki mevcut asgari ücretin tutarından, alınan bu asgari ücret ile bir ayda geçinilip...

Gürcistan Asgari Ücret 2021 Gürcistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi3 hafta ago

Gürcistan Asgari Ücret 2021

Gürcistan asgari ücret başlıklı bu yazımızda siz okuyucularımıza Gürcistan’da ki asgari ücretin ne kadar olduğundan, asgari ücretle geçinilip geçinilmediğinden, Gürcistan’da...

Hırvatistan Asgari Ücret 2021 Hırvatistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi4 hafta ago

Hırvatistan Asgari Ücret 2021

Hırvatistan asgari ücret kapsamında en iyi değerlendirme yapılabilen ülkelerin başında gelir. Ortalama belirtilen Hırvatistan asgari ücret 2021 maaşı 546Euro olarak...

Japonya ASgari ücret 2021 Japonya ASgari ücret 2021
Ekonomi4 hafta ago

Japonya Asgari Ücret 2021

Japonya’da asgari ücret 2021 yılı ile birlikte belli miktarda bir artış yaşamıştır . Japonya asgari ücret kentsel yaşam ile kıyaslandığı...

Çin Asgari ÜCret 2021 Çin Asgari ÜCret 2021
Ekonomi1 ay ago

Çin Asgari Ücret 2021

Çin asgari ücret 2021 yılıyla birlikte başkent Pekin ve Şangay kısmında ayrı şekilde belirlenmiştir. Bu durum sektörel iş yapısıyla da...

Yunanistan Asgari Ücret 2021 Yunanistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 ay ago

Yunanistan Asgari Ücret 2021

Yunanistan asgari ücret miktarı, Yunanistan hayat şartları, yaşam maliyeti, mesleklere göre maaşları, kira, gıda, ulaşım ücretleri Yunanistan da çalışmak isteyen ya...

Avustralya Asgari Ücret 2021 Avustralya Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 ay ago

Avustralya Asgari Ücret 2021

Avustralya asgari ücret son zamanlarda ülkemizde araştırılan konular arasında yerini almış, ekonomik bir soru haline gelmiştir. Makalemizde ziyaretçilermize bu konuda...

Hollanda Asgari Ücret Hollanda Asgari Ücret
Ekonomi2 ay ago

Hollanda Asgari Ücret 2021

Hollanda asgari ücret miktarını her yıl olduğu gibi bu yıl da artmıştır. Ancak bu artış belli bir yaş grubuna göre...

Yeni İş fikirleri

Meslekler Hakkında

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü
Meslekler2 hafta ago

Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümü(MYO) Mezunları Ne İş Yapar?

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?1 Bölümü Olan Üniversiteler, Dersleri Ve İş İmkânları Nelerdir?1.1 Ağız Ve Diş Sağlığı Taban Puanları1.2 Ağız Ve Diş...

Sayısal-Meslekler Sayısal-Meslekler
Ekonomi5 ay ago

2021 Sayısal Meslekler

Hayatta güzel bir yere gelebilmek için kat edilmesi gereken ilk aşamalar okul hayatıyla başlar. İyi bir lise ve iyi bir...

Cv örnekleri Cv örnekleri
Meslekler6 ay ago

CV Nedir? CV Örnekleri -2021- & Özgeçmiş Yazma İpuçları

Bir özgeçmişte olduğu gibi CV‘de genel itibariyle bir işverenin prezentabl çalışanlarına ait profesyonel ve akademik kimliklerine dair ilk izlenim edindiği...

İstiridye Mantarı İstiridye Mantarı
Genel Kültür7 ay ago

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği 2021

Son zamanlarda farklı alanlarda ticari ve hobi olarak uğraşılan işler insanların ilgisini çekmeye başlamış durumdadır. Bunlardan biri de istiridye mantarı...

internetten para kazanma yolları internetten para kazanma yolları
Ekonomi7 ay ago

İnternetten Para Kazanma Yolları (2021)

İnternetten para kazanma yolları daha önce belirtmiş olduğumuz evde ek iş kategorisinde en çok tercih edilen işler arasında gelmektedir. Hem...

Stok Fotoğrafçılığı Stok Fotoğrafçılığı
Evde ek iş7 ay ago

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanma 2021

Stok fotoğrafçılığı, özellikle fotoğraf çekmeyi bir gönül işi haline getirmiş olan kişilerin tercih edebileceği yegane bir ek iş‘tir. Bunun yanında...

Makale yazarlığı Makale yazarlığı
Evde ek iş7 ay ago

Makale Yazarlığı – Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazarlığı günümüz koşullarında ek iş olarak görülse de, aslında bu iş bir çeşit yetenektir. Bazı çevreler makale yazarlığını, düz...

Almanya Asgari Ücret Almanya Asgari Ücret
Meslekler8 ay ago

Almanya Asgari Ücret 2021 – Almanya Net Asgari ücret Miktarı Nedir?

Almanya asgari ücret konusunda ülkemize göre kıyaslamalara maruz kalmaktadır. Bu makalemizde Almanya’da ki asgari ücret konusuna değinerek, Almanya’da asgari ücret...

En Çok Okunanlar