İsveç Asgari Ücret 2021 – Net Asgari Ücret

Stockholm İsveç’in Orta güneydoğu kuşağında Malaren gölünün Baltık denizi ile birleşmiş olduğu kısımda kurulu olan bölgesidir.

İsveç ülkesinin başkentidir. 450.295 km² alan üzerine kurulu olan İsveç nüfusu yaklaşık 10,4 milyondur. Bu nüfus ile ülke yoğunluk bakımından 23. sırada yer almaktadır.

İsveç’in başkentindeki ekonomik durumu öğrenerek bu İskandinav ülkesinde kariyer yapma şansını yakalayabilirsiniz.

Ekonomik bakımdan incelediğimizde, İsveç asgari ücret olarak diğer Avrupa ülkelerine göre iyi durumda olan bir ülkedir.

Yaşam standartlarının yüksek olduğu bir ülke olarak bilinir. Ülkenin başkenti olan Stockholm teknolojinin, finansın ve telekomünikasyon holdinglerinin merkezi konumundadır.

Bilgilendirme : Daha önceki yazılarımızda Almanya’da ki asgari ücreti içeren makalemiz ile sizlere Almanya’da ki ekonomik durum hakkında bilgiler sunmuştuk. Dilerseniz bu makalemize Almanya asgari ücret tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İsveç Çalışan Maaşları Ne Kadar?

İsveç ülkemizle doğrudan kıyaslandığında çok pahalı bir ülke olarak görünmektedir. Ancak Ülkede yaşayanların kazançlarına bakıldığında bu pahalılık ortadan kalkmakta.

Alım gücü olarak kişilerin aldıkları maaşlar ile ülkedeki fiyatları incelediğimizde ise durum tam tersi şekilde İsveç’te yaşayanların refah içinde olduğu hissini uyandırmaktadır.

İsveç’te asgari ücret kazanan kişileri en çok zorlayacak gider kiradır. Faturalar her yerde aynı olmasa da genel olarak kira içerisinde tahsil edilmekte. Gıda konusunda diğer Avrupa ülkelerine yakındır. İsveç asgari ücret konusunda verdiği ücret ile burada yaşayan kişilerin rahat olarak geçinebileceğini görebiliriz.

2021 yılı itibari ile referans olarak bir McDonald kasiyeriniz baz alırsak, saatlik maaşının 101 ile 125 İsveç kronu(SEK) arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Dolar olarak baz aldığımızda ise saatlik ücretin 11,3USD-13,9USD aralığında bir dolar karşılığına gelmektedir.

Otel ve restoran sektöründe bir inceleme yaparsak 2021 itibari burada çalışanların genel olarak ile Asgari ücret aldıklarını görüyoruz. İsveç’te asgari ücretin 18000 Kron olduğunu düşünürsek otel ve restoran sektörü çalışanlarına verilen genel ücretin bu olduğunu görebiliriz. Çalışan kesimin %10’u 18000 İsveç kronu, kalan %60’lık kısmı ise 46350 İsveç kronu almaktadır.

İsveç’te Asgari Ücret Dışında Ortalama Maaşlar

Maaş standartı açısından yüksek hedefleri olanlar için İsveç asgari ücret çok sayıda kişi için yeterlidir. Ancak siz daha fazla bir kazanç peşinde koşanlardansanız okumaya devam. Bu ülkede AB nüfusuna oranla maaşlar daha yüksektir.

İsveç’te asgari ücret ne kadar merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyun. uzun araştırmalar sonucunda sizler için bir takım veriler oluşturduk. Verilerde belirtilen rakamlarıne şehirden şehire farklı olacağını da belirtelim.

İsveç’te maaşlar 2015 yılından 2019 yılına kadar sürekli bir artış eğiliminde olmuştur. 2020 de başlayan ve 2021 yılınıda içine alan Covid-19 sağlık krizinden İsveç ekonomisi de etkilendi.

Son iki yılı baz alırsak İsveç GSYİH 2019 yılına göre düşük seviyelerde kalmış görünüyor. Buna rağmen enflasyon oranlarını yetkililer %2 ‘nin altında tutmayı başardılar. Tüm bu olumsuzluklara rağmen İsveç ülkesi ödeme alabilmek ve çalışabilmek için en iyi seçenekler arasında görünmeye devam ediyor. Devamı için iki ci sayfaya geçiniz

“İsveç Asgari Ücret 2021 – Net Asgari Ücret” üzerine 7 yorum

    • Merhaba. Hangi rakamların yanlış olduğunu belirtirseniz ona göre gerekli düzeltmeyi yapabiliriz. Söz konusu rakamları belli bir araştırmaya göre yazdığımızı belirtmek isteriz. Yanlış bir bilgi varsa derhal düzeltelim. Saygılarımzıla

      Cevapla

Yorum yapın