Connect with us

Ekonomi

İsviçre Asgari Ücret 2021

Published

on

İsviçre Asgari ücret

İsviçre denilince akıllara bu ülkenin en meşhur şehri olan Cenevre gelmektedir. Cenevre tüm dünyada zenginliği ile bilinen bir şehirdir.Bankacılık sektörünün kalbi bu şehirde atmaktadır. Ekonomiyle ilgili gelişmişlik düzeyi yüksek olunca pek çok kişi için isviçre asgari ücret konusu merak uyandırıyor.

Tarihler Eylül 2020’yi gösterdiğinde isviçre asgari ücret ile ilgili olarak referanduma gitti. Yapılan referaanduma halkın %57,8 lik kısmı ‘evet2 diyerek desteğini verdi. Bu oylama sonucunda isviçre asgari ücret Cenevre’de saatlik olarak 23 isviçre frangına(213,76TL) yükselmiş oldu.

Referandum sonucunda haftalık 40 saatlik çalışma süresi göz önünde alındığında isviçre asgari ücret 4100 İsviçre frangı olmaktadır. Bu rakam 23.07.2021 tarihi ile güncel kur ile 38105,62TL karşılık gelmektedir.

İsviçre Asgari Ücret Tarihçesi

Cenevre, geçmiş yıllarda daha önce iki kez daha referandum yoluyla isviçre asgari ücret konusunda değerlendirme yapmıştır. 2011 yılında yapılan teklif ile beraber asgari ücret %54 oy ile red olurken, 2014 yılında yapılan referandumda %66 oy ile yine red kararı çıkmıştı.

İsviçre genelinde geçerli bir asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. Ülke konfederasyon şeklinde oluşmuştur. Konfederasyon, bağımsız kuruluşlar yada kurumların, egemenlik haklarını korumasını şart koşarak, ortak ve sınırları belli şekilde bir anlaşma sonucunda oluşturdukları topluluğa verilen isimdir. İsviçre Konfederasyonunu oluşturan devletlerden her birine kanton denilmektedir. isviçrede ise 26 kanton bulunmaktadır. Bu kantonalrdan yanlızca 3 tanesinde isviçre asgari ücret bu şekilde yürürlüktedir.

Eylül 2020 de Dünyanın en yüksek asgari ücret oylaması sonucu “evet” kararının çıkması sonucu Cenevre, asgari ücret konusunda Dünya birincisi haline geldi. Bu durum ülkeye işçi için gitmek isteyenlerin sayısını bir hayli arttırmış durumdadır.

İsviçre’ye girmek isteyen kişiler çalışma koşulları ile ilgili bilgi edindikten sonra ilk oalrak isviçre asgari ücret konusunu araştırmaktadırlar. Ancak günümüzün hastalığı coronavirüs nedeniyle pek çok ülke sağlıkçılar dışında ülkelerine işçi alımını durdurmulş durumda. Peki bu durumdan isviçre etkilendi mi? İsviçre de bir işçinin çalışma koşulları nasıl?

İsviçre işçi Alımı

isviçre ASgari Ücret - İşçi Alımı

İsviçre Asgari Ücret – İşçi Alımı

İsviçre asgari ücret ile ilgili detaylı bilgiye sahip olan pek çok kişi ülkedeki yüksek maaş nedeniyle bu ülkedeki çalışma koşulları hakkıdna araştırmalar yapmaktadır. Bu ülkede çalışma izinleri 3’e ayrılmaktadır. Ülkemize göre çalışma izinleri farklılıklar göstermektedir.

  • B oturumu : Yıllık oalrak verilen çalışma iznini
  • L oturumu: ÜLkede kısa süreli ve geçici oalrak çalışma iznini
  • C oturumu: sınırsız ve süre olmaksızın çalışabilmeyi ifade eder.

Ülkemizde olduğu gibi isviçre’de iş başvurusu yapmak için görsel medyayı takip etmek gereklidir. İnternet üzerinden verilen ilanlara başvurarak iş sahibi olunabilmektedir. Oldukça ferah bir ülke olan isviçre G oturumu sayesinde komşu ülkelerinden de iş desteği alabilmektedir.

İsviçre’de İş Başvurusunda Bulunacaklara Tavsiyeler

İş başvurusunda bulunacak kişilerin önceli,kle kendilerinde ki yetenekleri bilmeleri ve bu yeteneklere göre başvuruda bulunmaları gereklidir. Başvurulan işte istenen kariyer ve nitelikler ile sizdekilerin mutlaka örtüşmesi gerekmektedir. Ülkede yabancı olduğunuzda dolayı iş için istenilen belgeler arasında sizin İsviçre’ye gitmek için yaptığınız vbaşvuruda ki bilgiler istenecektir. Bu sebeple gitmeden önce dolduracağınız bu foprmdaki bilgilerin önemlli olduğunu bilin ve önemseyin.

Ayrıca İsviçre’de iş ilanında bulunmak ücretlidir. Bu nedenle ilan verenler, istedikleri elemanın ilan ile çabucak bulmak isterler. Bu durumda size avantaj sağlayacaktır.

İsviçre’de İşçi Alımları Ne Düzeydedir?

İsviçre asgari ücret konusudna pek çok ğlkeye göre ileri düzeyde olması bu ülkeye binlerce kişinin göç etmek istemesiyle sonuçlanıyor. Ülke genel oalrak vasıflı ve eğitimli kişileri işçi olarak ülkeye almayı tercih ediyor. Ancak bazen vasıfsız elemanlara da ihtiyaç duyabilmektedir. Özellikle el işlerinize güveniyorsanız, bir iş ustasıysanız yada kalfalık veya bedensel işlerde iyiyseniz İsviçre’ye işçi olarak gidebilme şansınız vardır.

İsviçre işçi alımı yaparken vasıfsız eleman tercihinde herhangi bir eğitim şartı koymamaktadır. Bu türden vasıfla bir iş İle İsviçre’de kendinize yer bulabilirsiniz. Diğer yandan belirli vasıflarınız bulunmakta ise normal bir İsviçre vatandaşı gibi ülkeye girebilirsiniz. Bu durumda göçmenlik gibi sorunlarınız olmamaktadır.

Bu ülkede esnaf olma şansınız her zaman vardır. Ülkece belirlenmiş olan kurallara uymanız halinde esnaflık yapabilirsiniz. Bu şekilde Tükiye ile bağınızı ticarete dökebilir, buradan İSviçreye ürün ve mal götürerek satabilirsiniz.

İsviçre’de Asgari Ücret İle Nasıl Yaşanılır? İsviçre’de Yaşamanın Maliyeti Nedir?

İsviçre yaşamak için pahalı mıdır? Asgari ücret konusunda oldukça cömert olan bu ülkede yaşanda o derece pahalı mıdır? İsviçre alım gücü nasıldır? Şimdi bu sorulara yanıtlar bulmaya çalışacağız.

Ülkenin pahalılığı üzerinde değinmek için öncelikle kendimize bir merkez almamız gereklidir. Çünkü dünyanın her yerinde olduğu gibi pahalılık nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişmektedir. İsviçre asgari ücretle nasıl yaşanabilir?, nasıl konaklanabilir?,neler yiyilebilir? bunlar üzerinden devam edelim.

İsviçrede Konaklama İmkanları Nasıl?

İsviçre’de konaklamak için bir yer bulmak bazen zor olabilmektedir. Hatırlarsanız İsveç asgari ücret isimli konumuzda da İsveç ülkesindeki konaklama ve ikamet etmek üzerinde bilgiler aktarmış ve bu ülke deki Kira fiyatlarının yüksekliğinden bahsetmiştik. Dİlerseniz bu yazımıza İsveç Asgari Ücret 2021 – Net Asgari Ücret tıklayarak okuyabilirsiniz.

İsviçre’de öğrenciyseniz diğer öğrenciler gibi apart dairelerde yada başka öğrencilerle paylaşımlı olacak şekilde apartman dairelerinde kiralık oalrak ikamet etmeyi düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Bu tür yerlerde kalanlar için ulaşım imkanları her yerde olduğu gibi önemli. Tabiki ulaşım imkanlarına göre fiyatlarda aynı derece de artış gösteriyor. Ancak yürüme mesafesi yada yakınlardan tutacağınız kiralık ikametler bisiklet yada toplu taşıma kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

Öğrencler için hazırlanmış olan yurtlarda kalmak sayıca az olduğundan herkese uygun olmamaktadır. Ülke dışından gelen öğrenciler ise genel oalrak kampüsler içinde bulunan konaklama yerlerini tercih etmektedir.

Kampüs içerisinde konaklama yeri bulmanın diğer yerlere göre elbetteki avantajı oldukça fazladır. Ancak belirttiğimiz gibi sınırlı sayıda yer olması nedeniyle ülkeye kabul durumunuz oluştuktan sorna en kısa zamanda bu yerlere hızlıca başvuru yapmanızı öneririz. Ülkede öğrenciler için bilgiler vermek adına kurulmş Konut ofisleri yada uluslararası ofisler bulunmaktadır. Buralara başvurarak konaklama hakkında öğrenci iseniz detaylı bilgi alabilirsiniz.

İsviçrede Yanlız Yaşamak

Öğrenciyseniz yada bu şehire işçi olarak gelmiş ve yanlız yaşamak istiyorsanız, Şehir merkezinin dışında bulunan 1 yatak odası bulunan ve yaklaşık 30metre kare alana sahip bir daire size yaklaşık oalrak 800 ile 2100 isviçre frangına mal olacaktır. (7443,59TL-19539,42TL) Fiyatlar şehir merkezine olan uzaklık artıkça azalmaktadır. Bu durumda toplu taşıma kullanarak şehir emrkezi dışında oturmak daha mantıklı görünmektedir.

Yanlız yaşamak işinize gelmiyorsa budurumda paylaşım yapabileceğiniz dairelere yönelmeniz gerekecektir. İSviçre asgari ücret ile bu şekilde yaşamak daha az masraflı oalcğaından tercih edilebilir görünmektedir. Bu şekilde paylaşımlı oda arkadaşı bulabileceğiniz bir kaç web sitesi bulunmaktadır. Öğrenciler için ; Erasmusu.co tercih edilebilir. İLanlar web sitelerinde özellikle öğrencilere yönelik olduğundan İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde yayınlanmıştır. Ortak, paylaşımlı bir daire 500-1000 Siviçre frangına kalabilmeniz mümkündür.

İsviçre’de Gıda Fİyatları Nasıl?

İsviçre’de asgari ücret ile çalışan birisi yada bu ülkede öğrenciyseniz sık sık dışarıda para yemek sizin için avantajlı bir iş olmayacaktır. Bu konuda İsviçre restorantlarının ucuz olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Yemek fiyatları restorantların kalitesine göre değişmektedir. Belli bütçeniz olduğunu varsayarak İsviçre’de pizza yemöek için yaklaşık 30-35 isviçre Frangını(270TL civarı) gözden çıkarmalısınız. Alkol tüketiyorsanız merkezi bölgelerde alkolle birlikte bir öğlen yemeği size 26 Frank civarında bir fiyata mal olurken, Türk, Çin,Hint gibi farklı ülke mutfaklarının bulunduğu restorantlarda fiyatlar 10-20 frank arasında değişmektedir.

Almanya Asgari Ücret 2021 isimli yazımızı okuyarak Almanya asgari cüret hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

İnternet ve yapılabilecek ek işler konusunda ki 5 yıllık birikimimiz ile sizlere fikirler sunmaya gayret ediyoruz. Kafanıza takılan sorularla ilgili bizlere soru sormaya çekinmeyiniz.

5 Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] İlgili Yazı : İsviçre Asgari Ücret 2021 […]

trackback

[…] İlgili Yazı : İsviçre Asgari Ücret 2021 […]

trackback

[…] İlgili Yazı : İsviçre Asgari Ücret 2021 […]

trackback

[…] İsviçre Asgari Ücret 2021 […]

trackback

[…] İsviçre Asgari Ücret 2021 […]

Ülkelere Göre Asgari Ücretler

Çin Asgari ÜCret 2021 Çin Asgari ÜCret 2021
Ekonomi5 gün ago

Çin Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Çin’de Yaşam StandartlarıAsgari Ücrette Kademeli ÖdemeÇin Asgari Ücret Yuan MiktarıÇin’in Ekonomisi Nasıl?Çin Para BirimiÇin’de Asgari ÜcretlerÇin’de Ortalama MaaşlarÇin’de...

Yunanistan Asgari Ücret 2021 Yunanistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 hafta ago

Yunanistan Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Yunanistan Asgari Ücret Ne Kadar?Yunanistan’da Çalışma KoşullarıYunanistan Ortalama Meslek MaaşlarıYunanistan Yaşam Ve Çalışma TarzıYunanistan’da Hayat Şartları Nasıl?Yunanistan’da Ulaşım...

Avustralya Asgari Ücret 2021 Avustralya Asgari Ücret 2021
Ekonomi2 hafta ago

Avustralya Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Avustralya Asgari Ücret Ne Kadar?Avustralya Asgari Ücret ile YaşamAvustralya’da Çalışma ŞartlarıAvustralya’da İş Olanakları  Avustralya asgari ücret son zamanlarda...

Hollanda Asgari Ücret Hollanda Asgari Ücret
Ekonomi2 hafta ago

Hollanda Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Hollanda’da Asgari Ücret Ne Kadar?Hollanda’da Asgari Ücret ile YaşamHollanda’da Çalışma ŞartlarıHollanda’da İş Olanakları Hollanda asgari ücret miktarını her...

Belçika asgari ücret 2021 Belçika asgari ücret 2021
Ekonomi3 hafta ago

Belçika Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Belçika’da Asgari Ücret Ne Kadar?Belçika’da Asgari Ücret ile YaşamBelçika’da Çalışma ŞartlarıBelçika’da İş Olanakları Belçika asgari ücret 2021 yılı...

Azerbaycan Asgari ÜCret 2021 Azerbaycan Asgari ÜCret 2021
Ekonomi3 hafta ago

Azerbaycan Asgari Ücret

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Azerbaycan Asgari Ücret – 2021Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar?Azerbaycan’da Asgari Ücret ile YaşamAzerbaycan’da Çalışma ŞartlarıAzerbaycan’da İş Olanakları Azerbaycan...

İrlanda Asgari ücret İrlanda Asgari ücret
Ekonomi4 hafta ago

İrlanda Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?İrlanda Asgari Ücret Euro Cinsinden Ne Kadardır?İrlanda Asgari Ücret Miktarı Arttı mı?İrlanda Asgari Ücret Miktarını Nasıl Belirler?Muafiyet Söz...

Izlanda asgari ucret 2021 Izlanda asgari ucret 2021
Ekonomi1 ay ago

İzlanda Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?İzlanda Asgari Ücret Kaç Kron?İzlanda Asgari Ücret Miktarı Nedir?İzlanda 2021 Fiyatlarıİzlanda’da Hayat Pahalı mı?İzlanda İş Fırsatları Ne durumdadır?İzlanda...

İspanya ASgari ücret 2021 İspanya ASgari ücret 2021
Ekonomi1 ay ago

İspanya asgari ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?İspanya’da Asgari Ücret Ne Kadardır?İspanya’da asgari ücretten düşük maaş almak mümkün mü?İspanya’da Asgari Ücret İle Yaşamakİspanya’da Çalışma Şartları...

İtalya Asgari Ücret İtalya Asgari Ücret
Ekonomi1 ay ago

İtalya Asgari Ücret 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?İtalya Asgari Ücret Ne Kadar?İtalya Asgari Ücret ve İtalya’da Yaşamİtalya’da Eğitim ve Asgari Ücretİtalya’da Kira ve Asgari Ücretİtalya...

Yeni İş fikirleri

Meslekler Hakkında

Sayısal-Meslekler Sayısal-Meslekler
Ekonomi4 ay ago

2021 Sayısal Meslekler

Makalemizde Neler Okuyacaksınız? Sayısal Bölümlerden Mezun Olanlar Hangi Mesleklerde Çalışırlar?Ön lisans Sayısal Meslekler Hangileridir?Lisans Alanında Sayısal Meslekler Hangileridir?Sayısal Meslek Mezunlarının...

Cv örnekleri Cv örnekleri
Meslekler5 ay ago

CV Nedir? CV Örnekleri -2021- & Özgeçmiş Yazma İpuçları

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Cv Nedir?CV & Özgeçmiş Arasındaki Farkları nelerdir?CV Nasıl Hazırlanır?1- İletişim bilgilerinizi tam ve eksiksiz şekilde yazın2- Akademik geçmişinizi...

İstiridye Mantarı İstiridye Mantarı
Genel Kültür6 ay ago

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Avantajları Nelerdir?İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Yaparken Dikkatli Olunİstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilecek Noktalar – Misel Ve...

internetten para kazanma yolları internetten para kazanma yolları
Ekonomi6 ay ago

İnternetten Para Kazanma Yolları (2021)

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?1- Youtube Kanal AçmaMobil Uygulama Nedir?Mobil Uygulama Yaparak İnternetten Para Kazanma Yolları Mobil Uygulamaya Reklam Alarak İnternetten Para...

Stok Fotoğrafçılığı Stok Fotoğrafçılığı
Evde ek iş6 ay ago

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanma 2021

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Stok Fotoğrafçılığı İşini Basite Almayın!Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanılır mı?Stok Fotoğrafçılığı Nedir?Stok Fotoğrafçılığı Türleri Nelerdir?Macrostock Nedir?Mikrostok Nedir?Neden Mikrostok...

Makale yazarlığı Makale yazarlığı
Evde ek iş6 ay ago

Makale Yazarlığı – Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?Makale Yaz Para Kazan Seo Nedir? Seo’ya İhtiyacım Var mı?Makale Yazarlığı – Profosyonel Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?Makale...

Almanya Asgari Ücret Almanya Asgari Ücret
Meslekler7 ay ago

Almanya Asgari Ücret 2021 – Almanya Net Asgari ücret Miktarı Nedir?

Makalemizde Neler Okuyacaksınız? Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Geçmiş Yıllarda Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadardı? Almanya’da ki Çalışma Saatleri Ne...

En Çok Okunanlar

5
0
Yorum yapmak ister misiniz?x
()
x