Connect with us

Ekonomi

Rusya Asgari Ücret 2021

Published

on

Rusya Asgari Ücret

Rusya asgari ücret başlıklı yazımızda sizlere; Rusya’da ki mevcut asgari ücretin tutarından, alınan bu asgari ücret ile bir ayda geçinilip geçinilmeyeceğinden, Rusya’da ki iş imkanlarından, nerelerde çalışabileceğinizden, gelir vergisinin oranlarından, Rusya’da mevcut olan işsizlik maaşının miktarından, Rusya’da ki çalışma şartlarından ve eğer ki Rusya’da çalışmak isterseniz nasıl işçi olabileceğinizden bahsediyor olacağız.

Rusya özellikle doğal gaz ve petrol gibi önemli doğal kaynakların rezervlerine sahip olmasıyla bilinmektedir. Dünyanın en büyük altıncı ekonomisidir. 21. Yüzyılın başlarından günümüze kadar gelen süreçte iç tüketiminin yüksel olması ve siyasi istikrarı bu ülkenin ekonomisini yükselten önemli etmenlerdir.

Öneri: Bir önceki yazımızı okudunuz mu? Gürcistan Asgari Ücret 2021

Rusya Asgari Ücret 2021Yılında Ne Kadar?

Rusya’nın ekonomisinin büyümesi öncelikle petrol ya da mineral çıkartma ve bunların ihracatlarının yapmayıp iç piyasada kullanılmasıyla başlamıştır. 2000 yılında 80 dolar olan Rusya asgari ücret, 2013 yılının başında 640 dolar olmuştur. 2010 yılından itibaren Rusya’da yaşayan halkın yüzde on ikisi ulusal yoksulluk standartlarının altında yaşamaktaydı.

Ülkede ki işsizlik oranı 1999 yılında yüzde on iki iken 2007 yılında yüzde altıya düşmüştür. 2000 yılında sekiz milyon kişiden oluşan orta sınıf, 2013 yılında 108 milyon kişiye kadar çıkmıştır.

Rusya asgari ücret 2021 yılı itibaren 12.792(172 dolar) ruble olarak verilmektedir. Pek çok ülkede olduğu gibi Rusya’da da insanların kazandıkları asgari ücretler bölge ve şehirlere göre farklılıklar göstermektedir.

İlgili Yazı : İrlanda Asgari Ücret

Dünya bankasının hazırladığı belgelere göre, Rusya’nın Moskova şehrinde ki asgari ücret 2021 yılı itibariyle 20.589 ruble iken, Saint Petersburg da 19 bin rubledir.

Şayet ülkenin bütün bölge ve şehirlerini düşünerek asgari ücreti ölçüyorsak bu ortalama olarak 12.792 Ruble çıkacaktır. Mevzu bahis olan bu ülke asgari ücret bakımından Avrupa birliği ülkelerinin arasında 19. Sıradayken dünyada ki tüm ülkelerin arasında 27. Sıradadır.

Belirtmekte fayda vardır ki bir Amerikan doları günümüzde 72,67 ruble yapmaktadır.

Rusya Gelir Vergisi Oranları

Rusya asgari ücret 2021 yılı kapsamında ülkede ki gelir vergisinin oranlarını da bilmekte fayda vardır. Bahsi geçen bu ülkede gelir vergisi oranları kişilerin yıllık kazançlarına göre farklılık göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse, yıllık geliri 5 milyon ruble ve altı olan kişilerin gelir vergisi oranı yüzde on üç iken, yıllık geliri 5 milyon ruble ve üzeri olan kişilerin yıllık gelir vergisi oranı yüzde on beştir.

Şayet Rusya vatandaşı değilseniz ve gelir sahibiyseniz bu sefer gelir vergisi oranınız yüzde otuz olacaktır.

Rusya’da Ki Turistler Rusya’da Çalışabilir Mi?

Rusya asgari ücret 2021 kapsamında ülkesine turist olarak gelen kişilere iş olanağı sağlamaktadır. Yabancı bir bireyin Rusya’da çalışabilmesi için öncelikle 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. 18 yaşından büyük kişilerinse Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı Göç Genel Müdürlüğüne müracaat ederek gerekli olan belgeleri toplaması gerekmektedir.

İlgili Yazı : Amerika Asgari Ücret 2021

Kişi gerekli belgeleri almadıysa ve Rusya vizesi yoksa o zaman kaçak işçi sınıfına girmektedir. Şayet Rusya’da kaçak çalışıyorsanız yakalandığınız taktirde sınır dışı edileceksinizdir.

Rusya’da Ki İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

Rusya asgari ücret almayan, çalışmayan kişilere işsizlik maaşı ödemektedir. Bu maaşlar aylık olarak ödenmektedir. Çalışmayan kişilerin işsizlik maaşları son 12 aylık dönemde ki çalışma geçmişinde aldığı maaşların ortalamaları üzerinden hesaplanmaktadır.

Bu işsizlik maaşları kişinin geçmişte ki maaşlarının oranlarına göre hesaplanıp genellikle 850 ruble ile 4900 ruble arasında değişim gösterebilmektedir.

Rusya’da Asgari Ücretle Geçim Mümkün mü?

Rusya Asgari Ücret

Rusya Asgari Ücret – Rusya’da Asgari Ücretle Geçim Mümkün mü?

Rusya asgari ücret 2021 yılı ile beraber 12 bin 792 ruble şeklinde belirlenmiştir. Yazımızın bu kısmında sizlere Rusya da asgari ücret ile geçinilip geçinilmeyeceğinden bahsederken aynı zamanda günlük hayatta sık sık kullanılan hizmetlerin fiyatlarından da bahsediyor olacağız.

Rusya da asgari ücret ile çalışan bir kişinin geçim seviyesi maalesef ki yüksek değildir. Ekonomik açıdan Türkiye gibi olan bu ülkede maaşların on binli sayılarda olması sizi asla yanıltmasın. Kişilerin maaşlarının rakamlarının yüksek olması yaşam seviyesini belirtmez tam aksi yaşamın ne kadar pahalı olduğunu belirtir.

Şayet Rusya da asgari ücret ile işe girmeyi düşünüyorsanız, bu durumu tekrar değerlendirmeniz, kendinize göre ince hesaplar yapmanız daha faydalı olabilir. Nedenini merak ediyorsanız sizlere günlük hayatta sık sık kullanılan temel gıda ve hizmetlerin ruble fiyatlarından bahsedelim.

  • Dilimlenmiş beyaz ekmek 300 gr. 14 ruble
  • 1 litre sür 29 ruble
  • 10 adet büyük tavuk yumurtası 45 ruble
  • 1 kilo tavuk göğsü 240 ruble
  • 1 litre Ayçiçek yağı 70 ruble
  • ST Petersburg’da eşyalı günlük kiralık bir dairenin günlük ücreti 1000 ruble
  • Moskova da ki bir taksi seferi ortalama 430 ruble

Rusya’da İş Bulma Şansı Nedir?

Rusya asgari ücret kapsamında çalışmak istiyorsanız ve bu fiyatlandırma ile ücret almayı kabul ediyorsanız sizlere çalışabileceğiniz sektörlerden bahsedelim.

Devlete ait olmayan herhangi bir kuruma ya da uluslararası bir şirkete girerek Rusya’da çalışma hayatına atılabilirsiniz. Ülke de Türkler için inşaat, enerji ve finans gibi farklı sektörlerde iş imkanları bulunmaktadır.

Başlıca sektörlerden bahsetmek gerekirse bunlar; inşaat, metal, kereste ve doğal gazdır. Bu sektörlerin duşunda elektronik, savunma ve fabrikalarda önemli ve büyük sektörlerdendir. 

Rusya’da Çalışma Şartları

Rusya asgari ücret kapsamında çalışmak istiyorsanız sizlere yazımızın bu kısmında ülkede hali hazırda bulunan çalışma şartlarından bahsetmemizde fayda vardır.

Rusya dünyanın yüz ölçümü açısından en büyük ve büyüklüğünün yanı sıra en soğuk ülkelerinden bir tanesidir. Böylesine büyük, ucu bucağı olmayan, soğuk bir ülkede işe girmek bireylere en başta endişe vermektedir.

İlgili Yazı : Almanya Asgari Ücret

Özetlemek gerekirse, Rusya da ki çalışma şartları bir hayli katıdır. İşveren firmalar, şirketler ve kişiler emirleri altında çalışan kişilerin yemek ihtiyaçlarını karşılamaktan pek haz etmezler. Bu sebeple eğer ki Rusya’da işe girecekseniz muhtemelen yemeğinizi dışarından yemek durumunda kalacaksınız.

Resmi çalışma süresi haftalık 40 saat olan Rusya’nın günlük çalışma saati ise 8 saattir. Yılda toplam 28 gün tatil yapan Rus halkı ayrıca resmi ve geleneksel günlerde de tatil yapmaktadır.

Şayet Rusya da yaşamıyorsanız yani geçici olarak gittiyseniz Rusya’da ödeyeceğiniz vergi tutarı yüzde otuz olarak karşınıza çıkacaktır. Daha açık bir dile anlatmak gerekirse, Rusya’da asgari ücret üzerinden brüt maaş alan bireyler Rus vatandaşı değilse ya da Rusya’da ikamet etmiyorsa ödeyeceği vergi tutarı %30 oranında olacaktır. 

Rusya’da İşe Başvurmak

 Rusya asgari ücret 2021 yılı kapsamında Rusya’da işe girmek, orada çalışmak istiyorsanız yapmanız gereken belli başlı şeyler bulunmaktadır.

Şayet hızlı ve kolay bir şekilde Rusya’da iş bulmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey hali hazırda Rusya’da faaliyet gösteren Türk firmalarına başvuruda bulunmaktır. Bu Rusya’da iş bulmanın en kolay yoludur.

Rusya’da faaliyet gösteren şirket ya da firmalara bir CV ve bir ön yazı yollayarak kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz. CV’nizin yanında göndereceğiniz ön yazınızda şu anda ve gelecekte ki planlarınızdan bahsetmenizde fayda vardır. Ön yazınız resmi bir üslupta yazılmalıdır ve kesinlikle aşırı ısrarcı gözükmemelidir. Özetmeyecek olursak ön yazınızda bu işte neden sizi tercih etmeleri gerektiklerini düzgün bir uslüpla anlatmalısınız.

Rusya’da iş arayan bir insanın çevre edinmesi ve orada bağlantı kurması önemli bir etmendir.

İnternet ve yapılabilecek ek işler konusunda ki 5 yıllık birikimimiz ile sizlere fikirler sunmaya gayret ediyoruz. Kafanıza takılan sorularla ilgili bizlere soru sormaya çekinmeyiniz.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Lüksemburg Asgari Ücret 2021 | TRENDPARA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ülkelere Göre Asgari Ücretler

Bulgaristan Asgari Ücret Bulgaristan Asgari Ücret
Ekonomi2 gün ago

Bulgaristan Asgari Ücret 2021

Bulgaristan asgari ücret 2021 başlıklı bu yazımızda sizlere genel olarak Bulgaristan’daki asgari ücretler hakkında bilgi veriyor olacağız. Yazımızda ayriyeten Bulgaristan...

Lüksemburg Asgari Ücret 2021 Lüksemburg Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 hafta ago

Lüksemburg Asgari Ücret 2021

Lüksemburg asgari ücret konusu Lüksemburg’da bir hayat kurmayı düşünlerin en çok araştırdığı konulardandır. Bu yazımızda sizlere Lüksemburg’da hayat şartlarından, Lüksemburg’un...

Rusya Asgari Ücret Rusya Asgari Ücret
Ekonomi3 hafta ago

Rusya Asgari Ücret 2021

Rusya asgari ücret başlıklı yazımızda sizlere; Rusya’da ki mevcut asgari ücretin tutarından, alınan bu asgari ücret ile bir ayda geçinilip...

Gürcistan Asgari Ücret 2021 Gürcistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi3 hafta ago

Gürcistan Asgari Ücret 2021

Gürcistan asgari ücret başlıklı bu yazımızda siz okuyucularımıza Gürcistan’da ki asgari ücretin ne kadar olduğundan, asgari ücretle geçinilip geçinilmediğinden, Gürcistan’da...

Hırvatistan Asgari Ücret 2021 Hırvatistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi4 hafta ago

Hırvatistan Asgari Ücret 2021

Hırvatistan asgari ücret kapsamında en iyi değerlendirme yapılabilen ülkelerin başında gelir. Ortalama belirtilen Hırvatistan asgari ücret 2021 maaşı 546Euro olarak...

Japonya ASgari ücret 2021 Japonya ASgari ücret 2021
Ekonomi4 hafta ago

Japonya Asgari Ücret 2021

Japonya’da asgari ücret 2021 yılı ile birlikte belli miktarda bir artış yaşamıştır . Japonya asgari ücret kentsel yaşam ile kıyaslandığı...

Çin Asgari ÜCret 2021 Çin Asgari ÜCret 2021
Ekonomi1 ay ago

Çin Asgari Ücret 2021

Çin asgari ücret 2021 yılıyla birlikte başkent Pekin ve Şangay kısmında ayrı şekilde belirlenmiştir. Bu durum sektörel iş yapısıyla da...

Yunanistan Asgari Ücret 2021 Yunanistan Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 ay ago

Yunanistan Asgari Ücret 2021

Yunanistan asgari ücret miktarı, Yunanistan hayat şartları, yaşam maliyeti, mesleklere göre maaşları, kira, gıda, ulaşım ücretleri Yunanistan da çalışmak isteyen ya...

Avustralya Asgari Ücret 2021 Avustralya Asgari Ücret 2021
Ekonomi1 ay ago

Avustralya Asgari Ücret 2021

Avustralya asgari ücret son zamanlarda ülkemizde araştırılan konular arasında yerini almış, ekonomik bir soru haline gelmiştir. Makalemizde ziyaretçilermize bu konuda...

Hollanda Asgari Ücret Hollanda Asgari Ücret
Ekonomi2 ay ago

Hollanda Asgari Ücret 2021

Hollanda asgari ücret miktarını her yıl olduğu gibi bu yıl da artmıştır. Ancak bu artış belli bir yaş grubuna göre...

Yeni İş fikirleri

Meslekler Hakkında

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü
Meslekler2 hafta ago

Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümü(MYO) Mezunları Ne İş Yapar?

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?1 Bölümü Olan Üniversiteler, Dersleri Ve İş İmkânları Nelerdir?1.1 Ağız Ve Diş Sağlığı Taban Puanları1.2 Ağız Ve Diş...

Sayısal-Meslekler Sayısal-Meslekler
Ekonomi5 ay ago

2021 Sayısal Meslekler

Hayatta güzel bir yere gelebilmek için kat edilmesi gereken ilk aşamalar okul hayatıyla başlar. İyi bir lise ve iyi bir...

Cv örnekleri Cv örnekleri
Meslekler6 ay ago

CV Nedir? CV Örnekleri -2021- & Özgeçmiş Yazma İpuçları

Bir özgeçmişte olduğu gibi CV‘de genel itibariyle bir işverenin prezentabl çalışanlarına ait profesyonel ve akademik kimliklerine dair ilk izlenim edindiği...

İstiridye Mantarı İstiridye Mantarı
Genel Kültür7 ay ago

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği 2021

Son zamanlarda farklı alanlarda ticari ve hobi olarak uğraşılan işler insanların ilgisini çekmeye başlamış durumdadır. Bunlardan biri de istiridye mantarı...

internetten para kazanma yolları internetten para kazanma yolları
Ekonomi7 ay ago

İnternetten Para Kazanma Yolları (2021)

İnternetten para kazanma yolları daha önce belirtmiş olduğumuz evde ek iş kategorisinde en çok tercih edilen işler arasında gelmektedir. Hem...

Stok Fotoğrafçılığı Stok Fotoğrafçılığı
Evde ek iş7 ay ago

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanma 2021

Stok fotoğrafçılığı, özellikle fotoğraf çekmeyi bir gönül işi haline getirmiş olan kişilerin tercih edebileceği yegane bir ek iş‘tir. Bunun yanında...

Makale yazarlığı Makale yazarlığı
Evde ek iş7 ay ago

Makale Yazarlığı – Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazarlığı günümüz koşullarında ek iş olarak görülse de, aslında bu iş bir çeşit yetenektir. Bazı çevreler makale yazarlığını, düz...

Almanya Asgari Ücret Almanya Asgari Ücret
Meslekler8 ay ago

Almanya Asgari Ücret 2021 – Almanya Net Asgari ücret Miktarı Nedir?

Almanya asgari ücret konusunda ülkemize göre kıyaslamalara maruz kalmaktadır. Bu makalemizde Almanya’da ki asgari ücret konusuna değinerek, Almanya’da asgari ücret...

En Çok Okunanlar