Second Life(SL) İncelemesi 2024 – Para Kazandıran Oyunlar Serisi

Second life, Oyun oynayarak para kazanma fikri üzerine yapılmış ve tarihi eskilere dayan klasikleşmiş bir oyundur . Üretim tarihi 2003 yılına dayanmaktadır. Bilgisayar ve internetin yayılma hızını arttırdığı yıllarda oyun severlerin hayatına girmeyi başarmıştır.

Oyun Linden Lab firması tarafından üretilmiştir. Firma oyun içerisinde kendisini sıkça hatırlatan Linden doları para birimini kullanmaya karar vermiştir.

Second life oyununda bir sanal dünya söz konusudur. Bu dünya tıpkı gerçek Dünyaya benziyor. Her şeyin sanal olması dışında Dünya ile çok benzer yanları bulunmaktadır. Oyuncular oyun içerisinde kendilerini birer avatar ile temsil ediyorlar. Bu durum tıpkı bilim kurgu filelerini andırıyor.

2000’li yılların başlarında ilk çıktığında dönemine göre çok ileri bir hayal güncünü yansıtmasından dolayı büyük ses getirmeyi başarmıştır. Pek çok otorite bu sanal dünyanın ilerleyen dönemleri işaret ettiğini ve geleceği yansıttığını belirtiyordu.

Popüler bir çıkış yakalayan Second life kısa sürede dönemin medya devlerinin ilgisini çekmeyi başardı. NBC, BBC, Nightly News gibi pek çok firma bu oyun ile yakından ilgilenmeye başladılar. Bu ilginin nedenlerinden bir tanesi de oyunun kullanıcılarına para kazanma şansı da tanımasıydı.

İlerleyen dönemlerde haber kanallarını büyük işletmeler de takip etmiş ve SL oyununa yatırım yapmak isteyen büyük işletmeler ortaya çıkmıştır. Bu işletmeler arasında Amazon, American Apparel ve Disney gibi dünyaca bilinen firmalar da yer almıştır.

İlgi Azalmadı

Oyuna duyulan bu ilgi, oyundaki yükselme döneminin bitmesine rağmen bir miktar duraksasa da azalma evresine geçmemiştir. Oyun üretildiği dönemin çok ilerisine ışık turan bir öngörüyle yapılmış göründüğünden daha uzun yıllar adından söz ettireceğe benziyor.

Günümüzde halen milyonlarca kullanıcısı olan Second life oyunu, oyun oynayarak para kazandırma özelliğini de barındırıyor.

Second Life Oynamak – 2023’te İlk Tanışma

Second life oyunu yukarıda belirttiğimiz gibi geçmişi çok eskilere 2003’lü yıllara dayanan bir oyun. Yazımızda oyunun insanlar üzerindeki etkileri, SL’nin temel özellikleri ve teknik özellikleri üzerine konuşmamıza başlarken ilerleyen kısımlarda oyundan nasıl para kazanıldığı üzerine söyleşimize devam edeceğiz.

İşi Uzmanından Öğrenelim

SL(Second Life) ilk piyasada adını duyurduğu yıllarda bir arkadaşım bu oyunla yakından ilgiliydi. Aradan yıllar geçmesine rağmen kendisiyle halen görüşmemiz sayesinde bu oyun hakkında bir uzman olarak ona sorular sormak istedim.

Uzun zamandır bu dostumla yüz yüze görüşememiştik. Bu kısa röportaj bir açıdan eski anıları ortaya çıkarması açısından faydalı oldu.

Bugün 40 ‘lı yaşlarına merhaba diyen bu eski dostum oyunun ilk çıktığı yılarda 20-25 aralığında civan bir delikanlıydı. Haliyle bilgisayar oyunlarına yoğun ilgisi vardır. Şimdilerde evli ve iki çocuğu olan, ailesiyle vakit geçiren bu arkadaşım o zamanlarda tüm zamanını bilgisayarla ayırmaktaydı.

Doğrusu aradaki değişimi belki arkadaşım fark edememişti ama uzun süre görüşmemenin verdiği zaman aralığı ile aradaki farkı ben çok daha iyi görebiliyordum. Artık sorumluluk sahibi olan bu kişi pek bilgisayarlar ile vakit geçirmiyordu.

Arkadaşım oyunla ilk olarak 2006’li yıllarda tanışmıştı. Bu yıllarda hatırladığım akdarıyla dilinden hiç düşüremezdi bu oyunu. Doğrusu bu sohbetler o dönem bizi çok ilgilendirmediğinden pek oralı olmuyorduk. Ama şimdi merak ediyordum pek çok şeyi. Sırasıyla sormaya başladım.

İlk olarak SL oyunu içerisinde o yıllarda neler yaptığını sordum. Bu soruma karşılık, bol bol arkadaş edindim, yeni insanlarla tanıştım, çok sayıda sohbet muhabbet gibi cümleler beklerken gelen cümleler beni şaşırtmıştı.

“Oyun ile ilgilenirken çok arkadaşım olmadı” diye başladı söze eski dostum. Daha çok oyun sırasında kullanılan klişe sözleri kullandı “burası benim alanım, onu bana bırakın, oraya ateş et, burayı vur, burayı yakalım “gibi sıradan şekilde oyun oynadığını belirti. Halbuki hatırladığım kadarıyla gençlik yıllarımızda bu oyunu dilinden hiç düşüremezdi.

Kendisine, “oyunu oynadıktan sonra atmosferinden etkilendiğin anlar oldumu” diye ikinci sorumu yönelttim. Bu soruyu sormamdaki amaç oyunun sanal dünyadan çıkarak, gerçek dünya üzerinde bir etki yapıp yapmadığı konusunda fikir alabilmekti. Arkadaşımın cevabı kısa oldu. “tabiki hayır”. “O dünya ile bu dünyayı ayıracak beyin herkeste var” diye de gülümseyerek ekledi.

Kısa konuşmamızın buraya kadarki bölümünden oyun severlerin oyun içerisinde yalnızca keyif almak için bulunduğunu anlamış olduk. Second life oyununda çok sayıda oyun sever oyun içerisinde buluşarak gerçek dünyada yaşayamadıkları aksiyonu burada birlikte yaşamaya çalışıyorlar. Oyunun belki de en güzel yanı bu.

Avatarınızı Belirleyin ve Sanal Dünya’ya Geçiş Yapın

Avatar kelimesi çok yabancı olduğumuz bir kavramı temsil etmiyor. Hatırlayacak olursanız 3D televizyonların moda olduğu dönemlerde “Avatar Filmi” ile bu kelime tüm dünyada neyi anlatmak istediğini iyice belirginleştirdi.

İlk kez 1980’li yıllarda kullanılan Avatar kelimesi Second Life oyunu ile tekrar karşımıza çıkmış oldu. Oyun üreticileri oyun severlerin birer avatara sahip olarak kendilerini bu şekilde temsil etmelerini istemişler.

Oyuna ilk girişte her oyuncuda kendisine uygun olacak şekilde bir avatar seçmesi isteniyor. Bu tercih ile oyundaki karakterinizi belirlemiş olmaktasınız. O sebeple iyice düşünerek bir avatar tercihi yapmanızı öneriyoruz.

Oyunda gerek görevler gerçekleştirirken gerekse boş olduğunuz anlarda her an biriyle tanışma imkânınız var. Bu yönüyle oyun sosyal bir getirisi olan bir proje olarak piyasaya sürülmüş görülüyor. Oyunda kendi kimliğinizi açıklamadığınız sürece kim olduğunuz bir sır olarak kalmakta. Bu özelliği sayesinde pek çok kişi bu platformu ikinci bir hayat olarak değerlendiriyor.

Bir avantaj olarak değerlendirilen bu durumun bazı dez avantajları da bulunuyor. Örneğin karşınızda kendisini 20 yaşlarında tanıtan birisi gerçekte 50-60 yaşlarında birisi çıkabilir. Buda oyunda kullanıcın bu tür konularda dikkatli olmasını gerektiriyor.

SL Oyunu Gerçek Hayatı Etkiliyor mu? Second Life’ın Gerçek Dünya Üzerindeki Etkisi Nedir?

Arkadaşımla yaptığım uzun söyleşi sırasında daha önceden not aldım soruya sıra gelmişti. Oyun, kullanıcısını gerçek hayatındaki kişiliğini etkiliyor muydu? Bu soruya karşılık arkadaşım ilk başlarda oyunun insanda meydana getirdiği heyecanın zamanla normale döndüğünü ve bu yönüyle gerçek dünyada kendisinde oyundaki gibi bir kişiliğe bürünme olayının olmadığını belirtti.

Video izleyerek para kazanmak ister misiniz? Hemen yazımızı okuyun

Zaman içerisinde Second life’da da diğer oyunlar gibi pc başına geçince farklı bir pencerenin açıldığı, PC’den kalktığında ise normal hayata döndüğüm bir konumda kendine yer edindi” diye de ekledi.  

Sohbetimizin bu bölümünden edindiğim izlenime göre oyunun içerisinde yer alan sanal Dünya, gerçek Dünya’daki hayatı belirgin şekilde etkilemiyor. Oyuncular keyifli dakikalar almak için bu dünya içerisinde vakit geçirerek Gerçek dünyanın stresini atmaya çalışıyorlar.

Peki oyun içerisinde neler yapılabiliyor? İşin bu bölümü biraz da hayal gücüyle sınırlı. Bir ev inşa edebilirsiniz. Bu evi mobilyalarla baştan sona döşeyebilir ve kendi zevkinize uygun spor bir araba alabilirsiniz.

Hayal gücünüz ne kadar geniş ise oyundaki sınırlarınız da bu denli büyük olabilmekte. Elbette dünya sanalda olsa istediklerinizi gerçekleştirebilmenin bir bedeli var. Bu bedelde Linden Doları. Sınırsız bir güçle hayal gücünüzü gerçekleştirmeniz mümkün değil. Ne kadar linden dolarına sahipseniz ürünlerin bedelini ödeyerek satın alma işlemini gerçekleştirirsiniz.

Oyun severler için oyunda çeşitli işler yapabilmek için Linden doları kazanmak önemli. Peki bu Linden dolarlarını nereden ve nasıl kazanabiliriz? Second life ile para kazanma yolları nelerdir?

Second Life ile Nasıl Para Kazanılır? Second Life para Kazanma Yöntemleri nelerdir?

SL oyununun da varlık gösterebilmek ve sanal alemle tanışmak için oyunu indirmeli, kayıt olmalı ve Linden doları kazanmaya başlamalısınız.

Oyunun kayıt kısmında kendinize bir Avatar belirleyeceksiniz. Bu avatar oyunda sizi temsil eden bir karakter. Bazıları bu bölümde kedi, köpek gibi çeşitli hayvan avatarları da seçebilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi oyundaki para birimi kurucu firmadan isim alan Linden Dolarıdır. Yazımızın bu bölümünde  Linden doları hakkında bilgi vererek sonrasında Second life ile nasıl para kazanılır? Para kazandıran oyunlar arasında neden second life sayılmıştır bundan bahsedelim.

Second Life’ın Sanal Parasını Kazanın – Second Life Linden Doları

Buraya kadar anlattıklarımızdan anlaşılacağı üzere oyun içerisinde alışveriş yapmak için sanal paraya ihtiyacınız bulunuyor. Bu sanal parayı elde edebilmek için dışardan gerçek para ile satın alabilme işlemi yapabilir veya oyun içi çalışmalar yaparak sanal para kazanabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum.

Linden doları ile oyunda neler yapabilirim diye düşünenler için biraz açıklama yapalım. Bu parayla Avatarınıza yatırımlar yapabilirsiniz. Ona güzel kıyafetler seçerek daha şık bir karakter olmasına yardım edebilir veya oyun içi eşyalar alabilirsiniz.

Ev mi kurmayı düşünüyorsunuz? Araziye mi ihtiyacınız var. Bedelini ödeyerek satın alın ve hayallerini süsleyen bir ev inşa etmeye geçin.

Eşyalarınız veya satın aldıklarınızı başka avatarlara satabilirsiniz. Buda oyun içi Linden doları kazanç demek. Gördüğünüz gibi bu şekilde bir yatırım yapmanız son derece kolay işlemler. Üstelik gerçek hayattan bağımsız şekilde çalışarak kazanımlarınızı paraya çevirebilmeniz mümkün.

Second Life oyunu ile Gerçek Para Kazanabilir miyim?

Kazanımlarınızı Biriktirin

Oyun içerisinde para kazanabilmenin yollarını sırasıyla anlatalım. Bunlardan ilki kazanımlarınızı değerlendirmek.

Kazanımlarınızı sürekli harcamanız gerekmiyor. Bir yerden sonra yatırıma dönüştürmeniz daha mantıklı görünmekte. Kendi kendinize yetebilecek bir konuma ulaştıktan sonra kazançlarınız kenarda biriksin.

İlerleyen dönemlerde bu yatırımları dilerseniz gerçek paraya çevirerek kullanabilirsiniz. İşte oyunun bu yönü Second life oyununu para kazandıran oyunlar serisi içerisinde değerlendirmemize neden olmuştur.

Gerçek Para ile Linden Doları Satın Almak

Oyuna gerçek para sokup Linden doları almakla, Linden dolarını gerçek paraya çevirme sırasındaki kur farkları bulunmaktadır. Bu durum kendi para biriminizle Doları bozdurmaya benzer. Aynı fiyat üzerinden dönüşüm alış ile satış sırasında olmamaktadır.

Peki Linden doları ile gerçek Dünya parası arasındaki fiyat farkı nasıl belirleniyor? Bu durum alış ile satış arasında ki arza göre değişmektedir. Piyasalardaki dolar fiyatının merkez bankası tarafından belirlenmesi gibi Linden doları fiyatı da arz ve talep ilişkisine göre sistem tarafından belirlenmektedir.

Sl ile para kazanmak ve bu parayı değerlendirmek webmasterların internet üzerinden yaptığı kazançlara benzetilebilir. Webmasterlarda olduğu gibi SL oyunu içerisinde tüm oyun severler para kazanma başarısını gösteremiyor. Ancak bu işin yolunu bulabilen ve zaman ayıran kişiler için para kazanmak bir hayal değildir. Oyunu kuralına göre oynayarak kazanmak mümkün.

Verilere göre 2007 yılında 157 kişi oyun aracılığıyla 5000$’dan fazla para kazanmış. İlerleyen yıllarda belki de bu rakamdan çok daha fazlasını kazananlar oldu. Hem oyun oynayıp hem de para kazanma açısından düşündüğümüzde gerçekten harika bir olay.

Başkaları için Görevler Yapın ve Çalışın

SL ile Linden doları kazanmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bu yollardan bir tanesi de normal hayatta olduğu gibi başka kişiler için çalışmaktır.

Başkaları için işler yapmak elbette ücretsiz gerçekleştirilen bir faaliyet değildir. İş konusunda biraz araştırmayla Sanal dünyada yapılabilecek işler bulabilirsiniz. Örneğin topluluk içerisinde vakit geçirmek gibi. Topluluk içerisinde vakit geçirmek bile bir iş olarak görünmektedir. Bazı girişimciler ile anlaşarak toplulukta bulunmak karşılığında Linden doları almayı başarabilmeniz mümkündür.

SL’de bir Emlakçı Olarak Çalışın

Gayrimenkul kovalamak, yeni binalar inşa etmek ve bunları satmak Second life içerisinde yapılabilecek en karlı işler arasındadır.

Gayrimenkul işleri oyun içerisinde getirisi yüksek olan bir iş olarak biliniyor. Bu şekilde çalışmalar yaparak kazandığı parayı gerçek dünyaya çeken Anshe Chung, bu sayede milyoner olabilmeyi başarmıştır.

Ancak şunu da belirtelim gayrimenkul ile para kazanmak herkesin direk başarabileceği bir iş değildir. Bu işi öğrenmek için oyunda belli bir tecrübe sahibi olmanız gerekiyor. Yani oyuna girer girmez hadi ben gayrimenkul satayım, emlakçı olayın gibi bir anlayışınız olmasın.

Bu sözlerimizden ümitsizliğe kapılmanızı da istemeyiz. Sadece adımlarınızı yavaş olarak ve temkinli şekilde atmanız gerektiğini ifade etmek istiyoruz.

Gayrimenkul ile kazanmaya başlamanın kolay yolu bu işi yapanlarla iletişime geçmek ve onarla birlikte hareket etmektir. Bu tür kişiler daha kolay iş yapmak için sürekli eleman ararlar. Sizde başlangıçta bir çırak olarak bu kişilerin yanında başlayabilir ve daha sonra işinizi büyütebilirsiniz.

Bir Mağaza Açın

Second Life içerisinde yer alan mağazaların büyük bölümünün gerçek Dünya’da da birer şubesi bulunuyor. Daha doğrusu ilk olarak gerçek dünyada şubesi olan mağazalar oyunun popüler olmasıyla varlıklarını SL içerisine de taşımışlardır.

Bu durum mağazası normal hayatta olmayanların SL içerisinde varlık gösteremeyeceği anlamına gelmiyor. Aksine SL içerisinde bir mağaza açarak bu firmaların dikkatini üzerinize çekebilirsiniz. Belki de ilerleyen dönemlerde buradan edindiğiniz tecrübeyle normal hayatınızda bir şube açmayı düşünebilirsiniz.

Oyun Borsasını İnceleyin

Second Life oyununda Dünya Borsası adında kendine ait bir sanal borsa bulunuyor. Normal hayatta olduğu gibi arz ve talep ilişkisi içerisinde bu borsada ki hisseler fiyatlanmaktadır.

Dövmeler Yapın

Avatar sahibi kullanıcılar avatarlarının diğerlerinden farklı görünmesi için zamanla farklı özellikler satın almaktadır. Bu özelliklerden bir tanesi de dövmedir. Bu dövmeleri yapan kişiler ise başka avatarlar. Bu iş koluna sahip olursanız dövme yaptırmak isteyen müşteriler üzerinden Linden doları kazanabilirsiniz.

Oynamak için: Second Life

 

Yorum yapın