Snapchat My Al Yapay Zekâ Robotunu Yayınladı- 2023-

Snapchat My Al chat botunu yayınladı. Peki Snapchat My Al botu ne işe yarıyor? Snapchat, kişilerin arkadaşlarıyla fotoğraflar videolar gönder diye ve çeşitli Realite şovları izlemek için kullandığı son dönemin popüler sosyal medya uzantılarından bir tanesidir.

Pek çok özelliğe sahip olan Snapchat uygulaması Kasım 2022’de piyasaya sürülen ChatGPT yapay zekasının desteklediği My Al robotunu Kullanıma sundu.

Yapılan açıklamalara göre Snapchat’in piyasaya sürülecek olan bu Snapchat My Al botu kişilerin arkadaşlarıyla yaptığı konuşmalarda sohbet sekmesine eklenecek. Piyasaya yeni sürülen bu Yapay Zekâ robotu Şimdilik 3,99 ABD doları üzerinden kullanıcılarıyla buluşturuldu.

Ancak şu an için Snapchat Plus aboneleri bu uygulamayı kullanabilmektedir. İlerleyen dönemlerde uygulamanın tüm aboneleri açılacağı düşünülmekte. Peki Snapchat’in sunmuş olduğu Snapchat My Al yapay zekası neyi amaçlamaktadır?

 Snapchat My Al Yapay zekâsı Neyi Amaçlamaktadır?

Piyasaya sürülen bu yeni yapay zekâ ile kullanıcıların kendilerine sohbet arkadaşı edinmeleri hedefleniyor. Tıpkı bir Snapchat arkadaşı gibi Snapchat My Al yapay zekası ile kişiler sohbet ederek eğlenceli vakit geçirebilirler.

Snapchat tarafından yapay zekâ ile ilgili verilen bilgilere göre hedeflenenler arasında bu yapay zekanın kullanıcıların en iyi arkadaşı olması amaçlanmaktadır. Zaman zaman kullanıcılara etkinlikler düzenleyebilecek şekilde dizayn edilmiş bu yapay zeka ile yeri geldiğinde kişilerin doğum günleri kutlanacak, bazen de hafta sonu yürüyüşü için gezi planlaması yapılacaktır.

My Al ile ChatGPT arasında Fark Var mı?

Snapchat Sohbet
Snapchat Sohbet

Snapchat tarafından kullanıcılarla buluşturulan My Al yapay zekâsı piyasaya ilk sürüldüğünde ChatGPt’nin mobil uyumlu versiyonu olması hedefleniyordu. Esasında her iki Yapay Zekâ birbirine çok benzemektedir. Aralarındaki temel fark Snapchat’in My Al yapay zekasının, OpenAl tarafından piyasaya sürülen ChatGPT’ye  göre fonksiyonel olarak biraz daha az kısıtlı olmasından ileri gelir.

My Al üreticisi ve aynı zamanda Eğiticisi olan Snapchat çalışanları yapay zekanın kötüye yorumlanabilecek özelliklerinde birtakım kısıtlamalara gitmiştir. Küfür, müstehcen sözler, cinsellik, siyaset gibi konularda yanıtlar vermemesi için Snapchat My Al yapay zekasına eklemeler yapılmıştır.

İlginizi Çekebilir:

My Al Yapay zekasının ChatGPT’nin mobil versiyonuna benzetilmiş olmasına rağmen masaüstü olarak aynısı olduğunu söyleyemeyiz. Uzmanlara göre Snapchat yukarıda belirttiğimiz gibi kendi güvenlik politikalarına göre yapay zekayı özelleştirdi. Her iki yapay zekâ arasındaki temel farkın ana nedenini de bu özelleştirme meydana getirmiştir. 

Snapchat geliştiricilerince ek güvenlik önlemleri alınmış olsa da firma tarafından yapılan açıklamada yapay zekâ istediklerinin dışında yanıtlar verebilir. Şu ana kadar piyasaya sürülmüş diğer yapay zekalarda olduğu gibi Snapchat My Al uygulaması da Çeşitli nedenlerle kandırılmaya müsait görünüyor.  Bu konuda Snapchat çalışanları karşılaşılabilecek sorunlar için şimdiden özür dilemekteler.

Yapılan açıklamanın devamında ise chat botun yapmış olduğu yazışmaların kaydedildiği ve ürünün geliştirilebilmesi için gözden geçirileceği belirtilmektedir.

Daha önceki yazılarımızda belirtmiş olduğumuz gibi ChatGPT yapay zekâsı okullarda özellikle akademik makaleler yazımında kullanılmıştı. Bu konu özellikle akademisyenlerce eleştiri alıyordu.  Benzer durumun gerçekleşmemesi için Snapchat’in yapay zekası gözden geçirilmiş görünüyor. My Al yapay zekasına akademik bir yazı yazdırmak istediğinizde bunu reddediyor.

Snapchat yapay zekâsı Snapchat My Al nasıl kullanılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi Snap yapay zekâsı şu an için tüm kullanıcılara sunulmamaktadır. Aylık 3,99 olarak piyasaya sürülmüş olan My Al için, yıllık olarak 30 Dolarlık bir Premium hizmet bedeli belirlenmiştir

ChatGPT Yapay zekasının Premium versiyonunun aylık $20 olduğunu düşünürsek Snap uygulamasının ücretinin son derece uygun olduğunu söyleyebiliriz.  Snap geliştiricileri kendi yapay zekalarını tüm kullanıcıların erişimine açmak istediklerini belirtiyorlar. Anlaşılan o ki fiyatın benzerlerine göre daha uygun tutulmasının temel nedeni de bu.

Snapchat My Al yapay zekâsı için neden ChatGPT’yi Tercih Etti? 

Snap geliştiricileri bir Yapay Zekâ üretmek için neden Open al firmasının geliştirmiş olduğu ChatGPT’yi tercih ettiler? Ya da neden yapay zekaya ihtiyaç duyuluyor? Uzmanlara snap sohbet robotunun tercih edilmesinin ana nedeni kullanıcıların bu uygulama ile insanlardan daha rahat şekilde sohbet edebileceğini düşünmesi.

İnsanlar günlük hayatlarında ailesiyle ve yakın çevresi ile sürekli iletişim halindeler. Ancak bir sohbet robotu ile konuşmanın rahatlığını çevresindeki yakın kişilerle yapamamaktadırlar. Uzmanlar da bunu düşünmüş olacak ki sohbet robotunu kullanıcıların hizmetine soktular. İlerleyen günlerde bu düşüncenin yerinde olup olmadığını hep birlikte göreceğiz. 

Yapay zekanın çok farklı alanlarda kullanımı bakalım bizlere ne gibi avantajlar sağlayacak. Bazıları için hayatı kolaylaştıracak olan bu fikirler kimileri için olumsuz etkiler yapabileceği şeklinde yorumlanıyor. Elbette tüm bunların cevabını zaman gösterecek. 

Yorum yapın