2023’te Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanma

Stok fotoğrafçılığı, özellikle fotoğraf çekmeyi bir gönül işi haline getirmiş olan kişilerin tercih edebileceği yegane bir ek iş‘tir.

Bunun yanında bir fotoğraf albümünüz var ve bu fotoğrafları sabit diskinizde saklıyorsanız bu resimlerden para kazanmayı ciddi anlamda düşünmelisiniz.

Stok Fotoğrafçılığı ile Ek gelir Kazanın

Stok fotoğrafçılığı ile ek gelir kazanabilir misiniz? Evet stok fotoğrafçılığı sayesinde ek keazanabilmeniz mümkün. Bu konuda detayları yazımızın ilerleyen bölümlerinde anlatacağız.

Stok fotoğraf işini tercihe edenler, daha önceden çekmiş olup sabit disklerinde beklettikleri yüzlerce kullanılmamış fotoğraflarından bir şeyler kazanmayı umud ederek bu işe giriyorlar. Bu fotoğrafları bazen kendileri doğrudan satabildiği gibi başkaları aracılığı ile de satabilmektedirler.

Stok fotoğraf işine başlayanların ikinci nedenleri arasında ise internette dolaşan ücretli resimleri görmeleri ve kendilerinin bundan daha iyisini yapabileceğini düşünmeleridir.

Stok Fotoğrafçılığı İşini Ciddiye Alın!

İlk olarak belirtmemiz gerekir ki stok konusunda içerik hazırlamak normal resim çekmekten çok farklıdır. Bazı kişiler stok fotoğrafçılığı mesleğini doğrudan fotoğraf çekmek gibi algılamaktalar. Hatta bu işi çok kolay şekilde düşünmekteler.

Ancak durum hiçte sanıldığı gibi değildir. Stok fotoğrafçılığı ve fotoğraf çekmek birbirinden farklı işlemler olup, stok fotoğrafçılığı daha komplike bir meslektir.

Stok Fotoğrafçılığı Zor Bir Uğraş Mı? Nasıl Başlayabilirim?

Zorluk derecesi olarak belirmek gerekirse stok fotoğrafçılığı için kolay demek veya çok zor tabiri kullanmak doğru olmayacaktır.

Bu kavramlar kişiye göre değişecektir. Kısacası bu işi seviyorsanız kolay gelebileceği gibi, para için yapmak isterseniz yer yer çok zorlanacağınızı belirtelim.

Stok fotoğrafçılığını bir cümle ile anlatmak gerekirse bir parkta yürüyüş sırasında resim çekmek değildir stok fotoğrafçılığı. Ancak profesyonel olmaya da gerek olmayan bir iştir.

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanılır mı? Nasıl PAra KAzanılır?

Günlük olarak ne kadar para kazanılabileceği konusunda çeşitli fikirler ortaya atılsa internetten para kazanma ve evde ek yöntemlerinde olduğu gibi çalışma saatiyle orantılı olarak kazancınız artacaktır.

Yurt dışı sitelerle çalışma imkanı yakalarsanız 1000$-2000$ aralığında aylık kazananlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu miktar çektiğiniz fotoğrafların ilgi çekmesine göre değişecektir. Özverili bir çalışma ve güzel bir reklam çalışmasıyla bu rakamlara ulaşabilirsiniz.

Şunu da belirtmemiz gerekir ki bu işten yanlızca daha önceden çektiğiniz ve sabit diskinize depoladığınız fotoğraflarınız ile para kazanamazsınız. Bu durum malesef ki yeterli gelmeyecektir.

101 okey nasıl oynanır? Tüm detaylarıyla öğrenmek için yazımızı okuyun!

Ancak bu resimler harika içerik barındırır ve çok ilgi çekerese bu istisnai bir durumu oluşturur. Onun dışında sürekli güncel resimlere çekerek albümünüzü güçlendirmelisiniz.

Pek çok iş sektöründe olduğu gibi eskiye nazaran stok fotoğrafçılığı işinde rekabet artmış durumdadır. Fakat bu, resim işinin yapılamayacağı anlamına gelmez. Nasıl yapılacağınız yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular(SSS)

Stok fotoğraftan nasıl para kazanılır?

1- İlk olarak üyelikle ilgili şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.
2- Web sitesinin belirlediği kurallarda ve kalitede Fotoğraflar yüklemelisiniz,
3- Yüklemiş olduğunuz Stok fotoğrafın arama sonuçlarında görünebilmesi için aranması yüksek hacimli kelimeleri önceden bulmalısınız,
4- Yüklediğiniz rFotoğrafın kontrol edilmesi iin ilgili web sitesine süre tanıyın ve sabırla bekleyin.

Stok fotoğrafçılığı nedir nasıl yapılır?

Stok fotoğrafçılığı, çekilen fotoğrafların ilgili sitelerin koşullarına bağlı olarak ve yüksek kalitede yüklemek, resimin Google, Yandex vb. arama motorları ile bulunmasını sağlamak, imaj sitelerince stok resimlerin kabul edilmesini beklemek, kabul edilen resimlerin satılarak para kazanılmasını içeren sürece verilen isimdir.

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?
Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Stok fotoğrafçılık terimi, haberlerin resim bölümleri, web siteleri yada bloglardan reklam veya tanıtım tasarlamak maksadıyla hazırlanan görseller için gerekli olan içerikleri ifade eder. Bu tür yerler için stok resimler almak, özel olarak fotoğrafçı tutmaktan daha ucuzdur.

Resimler büyük bir kitaplığa sahip uzmanlaşmış platformlar aracılığıyla satışa sunulur. Sonuç olarak alıcılar açısından farklı seçim yapabilecekleri seçenekler ortaya çıkmış olur.

Stok fotoğrafçılığını, direkt olarak müşteriye lisanslanmış olan ve müşterinin istediği şekilde kullanmasına imkan sunan yani müşteriye lisanslanan özel yapım fotoğraflar olarak düşünebiliriz.

Bu pazar sayesinde alıcılar açısından pek çok şey daha ucuz hale gelmişken, fotoğraf işiyle uğraşanlar için Stok fotoğraf Satarak para kazanmak yolu açılmış oldu. Bu durumu bir örnekle ifade edelim.

Beraber akşam yemeği yemeye hazırlanan bir aile resmine ihtiyacınız var. Tüm bunlar için bir aile ve fotoğrafçı bulmanız gerekecek. Elbette ki bu işlemler son derece pahalıya mal olacaktı.

Ancak stok fotoğraf satan bir siteden bahsettiğimiz işlemi bir kaç TL ödeyerek gerçekleştirmek son derece kolay. Üstelik zevkinize göre onlarca farklı resim bulabilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılığı Türleri Nelerdir?

Stok resim üzerine üç türlü fotoğrafçılıktan söz edebiliriz. Ancak bunlardan mikro ve makro stoklar ön plana çıkmaktadır. Şimdi bu iki terimin stok fotoğrafçılığı için ne anlama geldiğini açıklayalım.

Macrostock Nedir?

Makro stok” “geleneksel stok fotoğrafçılık” olarak bilinir. Bu tür içerikler yüksek fiyatlıdır ve özel görsel satan ajanslarca kullanıcılara sunulur. Ajanslar görselleri doğrudan doğruya müşterilerine lisanslarlar. Bu işten fotoğrafçı telif ücreti alarak kazançlı çıkar.

Makro stok görsel satan ajanslar arasıdna en çok bilinenlerden bir tanesi Getty Images sitesidir.

Çekilen fotoğraflar nasıl satılır?

Fotoğraf satmanın en kolay yolları arasında web sitesi üzerinen satış yapmak yer alır. Kendinize ait bşr web sitesi ile çektiğiniz fotoğraflarınızı satışa çıkarabilirsiniz.
İkinci bir yol olarak ise stok fotoğraf satan web siteleri üzerinden belli bir komisyon ödeyerek satış yapmak tercih edilebilir.Bu siteler arasında;
1- Bigstock.
2- Adobe Stock
3- SmugMug
4- iStock by Getty Images
5- Shutterstock
6- FreeDigitalPhotos

Mikrostok Nedir?

Mikrostok görsellerde de telif hakkı ile karşılaşsak bile bu durum macrostok resimler kadar fazla olmayacaktır. Telif hakkı nedir diye düşünürseniz bu konuda yazmış olduğumuz Telif hakkı ile ilgili içeriğimizi okumanızı öneririz. Mikrostok görselde fotoğrafçı ayrıca telif ücreti almamaktadır.

Telif haricinde fotoğrafçının geliri, indirme başına verilen kazançtan oluşur. Yani görsel içerik ne kadar çok indirilirse görsel fotoğrafçısı o kadar çok kazanır. Bir açıdan neden sonuç ilişkisi.

Mikrostok konusunda öne çıkan siteler arasında

 • Shutterstock
 • Depositphotos
 • iStock
 • Dreamstime

gibi köklü siteler gelir. Bu makalemizde kullanıcılara daha yakın olan mikro stok siteler üzerinde açıklamalar yapmaya çalışacağız.

Neden Mikrostok Fotoğrafçılığını Tercih Etmeliyim?

Stok fotoğrafçılığı işini tercih etmenin bir çok sebebi vardır. Bu sebepler;

 • İlk olarak elinde yüksek kaliteye sahip fotoğrafı olan yada henüz çekmiş herkes bu kulübün içine girebilmektedir.
 • Arkanızda geniş bir ürün yelpazesine ihtiyacınız yok. 
 • Çalışma zamanını siz belirlersiniz. Dilerseniz tam zamanlı, bazen de yarım zamanlı çalışabilmek sizin isteğinizdedir.
 • Tüm kontrol size aittir.
 • Yüklediğiniz resimler ile bir süre sonra gelir elde etme şansına sahip olursunuz.

Üretken bir düşünceye sahip biriyseniz stok fotoğrafçılığı işi sayesinde ek bir gelir elde etme şansına sahip olabilirsiniz.

Ek işler içerisinde yer alan ve daha önce anlattığımız anket doldurarak para kazanma fikrine nazaran, fotoğrafçılık işinde daha çok para kazanma şansınız vardır. Stok fotoğraf ek kazanç sağlamanın harika bir yoludur. üstelik bu kazanç yolunda patron sizsiniz.

Stok Fotoğrafçılığı İle Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Stok fotoğrafçılığı ile ne kadar para kazanılabilir sorusunun cevaplamadan önce bu işin hafife alınmaması gerektiğini hatırlatalım. Yeterince emek ve birazda yetenek sayesinde bu işten çok iyi para kazananlar olduğu gibi, resim işine girip beceremeyenlerde çoktur.

Geçmişe bakarsak mikro stok fotoğrafçılığında işler eskiye göre önemli sayılabilecek ölçüde değişmiş durumda. İlk zamanlarda sektör bu derece yaygın olmadığından para kazanmak daha kolaydı. Resim sayısı şimdiki kadar çok değildi. Fotoğrafa rağbet artınca fotoğrafçı sayısında da ciddi bir artış yaşandı.

Fotoğraf satışının bu denli ilgi çekmesinden dolayı pek çok stok resim sitesi de açıldı. Bugün Shutterstock firması 1 milyondan fazla resim içeren bir alt yapıda stoğa sahip. burada ifade etmek istediğimiz fotoğraf çekmek ve bu sayede gelir elde etmek istiyorsanız geçmişe nazaran çok daha fazla çalışmanız gerektiğidir.

Bu sektör sayesinde tam zamanlı bir geçim elde edecek kadar düzenli bir şekilde para kazanmanız zordur. Ancak ek bir gelir olarak yurt dışı bir firmayla çalışarak ayda bin dolara kadar harika bir gelir elde edebilirsiniz.

Ancak bu ücret üst seviye bir paradır. Bu seviyeyi yakalamak zamanınızı alacaktır. Çok çalışmanız herkesin beğeneceği çok sayıda resim yüklemeniz ve satışa sunmanız sonucunda elde edilebilir.

Yüklediğim Her Fotoğraf Satılır mı?

Stok fotoğrafçılığı işinde yazılı olmayan bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara dikkat etmeniz sizin için daha çok satış olarak döner.

Fotoğraf yükledikten sonra tüm fotoğraflarınızın kısa sürede satılması zor bir olasılık. Stok fotoğrafçılığı işi tüm dünyada aynı kuralların geçerli olduğu bir pazardır. Yani globaldir. Satış yapabilmeniz için bu global düzen içerisinde birtakım kuralları yerine getirmeniz beklenir. Dünya gündemini yakından takip ederek dünyanın içerisinde bulunduğu durumlar ile ilgili fotoğraflar çekmek ve bunları satışa sunmak bu düzen içerisindeki ilk altın kuraldır.

Global dünya için satış yapmak yerine yerel olarak kendi ülkenizde de stok fotoğrafçılığı işini yapabilmeniz elbette mümkündür. Ancak bu koşul altında bile yine gündemi yakından izlemeniz gerekecek. Örneğin bir Ramazan Bayramı’nda piyasaya süreceğiniz içeriklerin Ramazan Bayramı’yla ilgili olması satışlarınızı arttıracaktır. İster yerli olsun isterse yabancı piyasa da fotoğraf işinde gündem sürekli güncellenir. Gündemi gündelik olarak yakından takip ederek yolunuza buna göre devam etmeniz satış rakamlarınızı arttırmanıza yarayacaktır.

Çektiğim her Fotoğrafı Stok Sitelere Yükleyebilir miyim?

Bu sorunun cevabı Stok sitelerine göre değişkenlik gösterir. Çünkü her sitenin kendisine göre farklı kriterleri bulunur. Siz fotoğrafı yükledikten sonra ilgili kişilerce bir müddet incelemeye alınır. Bu uygulama tüm siteler için geçerlidir. Sonrasında stok site yetkilileri fotoğrafın kriterlerini karşılayıp karşılanamadığı konusunda karar verirler. Bu süreç içerisinde resminiz onaylanana kadar beklemek zorundasınız. Buradan çıkaracağımız sonuç, her fotoğrafın kabul edilmediğidir. Bazen bir fotoğraf kesin olarak reddedilebilirken, bazı durumlarda küçük düzeltmelerle onay alabilmektedir.

Fotoğraf Çekmenin Kriterleri Var mı? Her şeyin Fotoğrafını Çekebilir miyim?

Bu sorunun cevabı stok fotoğrafçılığı ile ilgilen kişiler için ilk bilinmesi gereken cevaplar arasındadır. Öncelikle kendi yakınlarınızı izin verdiklerini düşünerek söyleyelim model olarak kullanmanızda sorun yok. Stok sitelerinde resim üzerinde yüzü görünen kişilerle ilgili belirlenmiş model sözleşmeleri bulunmaktadır. Bu sözleşmeyi resim üzerinden yüzü görünen kişilere imzalatmanız önemlidir. Çünkü stok siteleri sizden yüzü gözüken kişilerin imzasını istemektedir. İmzalı sözleşmeyi sisteme yüklemediğiniz taktirde resimleriniz onaylanmaz.

Stok Fotoğrafçılığı ile Kaç Fotoğrafa Karşılık Ne kadar Para Kazanırım?

Alexandre Rotenberg , shutterstok ve Mystockphoto.com sitelerinin fotoğrafçısıdır. Açıklanan rakamlara göre Alexandre ayda 500dolar için 6bin resim yüklemiş. Peki 6000 resim yüklemek ne kadar zaman alır?

Tatbikî bu 6bin resmin benzersiz ve özel olarak çekilmiş resimler olduğunu düşünüyoruz. Yani ziyaretçilerce beğenilmesi gereken eşsiz resimlerden olmalılar. Bir stok fotoğrafçısı olarak tam zamanlı çalışan biriyseniz ayda ortalama 200-250 eşsiz resim çekmeniz normal olarak karşılanabilir.

Daha da titiz çalışıyorsanız yüksek kalitede 100-150 resim çekmeniz mümkün görünüyor. Aylık olarak 100-150 arası resim yükleme ile Alexandre Rotenberg ‘in 6000 resimlik üstün performansına ulaşmanız yaklaşık 5 yılınızı alır.

Süreç içerisinde geliri arttırabilmek adına kaliteden ödün vermeden resimler eklemeye dikkat edin. Nicelikten ziyade niteliğe odaklanın. Böylece iki yılda 200-300 dolar bandına çıkabilirsiniz.

Anlayabileceğiniz üzere stok fotoğrafçılığı kısa yoldan zengin olma planları için uygun bir meslek değildir. Pek çok fotoğrafçının iyi bir seviyeye ulaşmak için en az 2 yıla ihtiyacı vardır. Bu işi tam zamanlı yapmadığınızı düşünürsek bu süreyi 5 yıl olarak hesap edebiliriz.

Yukarıda verdiğimiz süreler işlerin ortalama olarak ilerlemesi halinde geçerli olan tahmini zamanlardır. Bu süreler sizin performansınız ve çektiğiniz fotoğrafların kalitesine göre artacaktır. ancak stok fotoğraf çekmeninde belli zorlukları vardır.

Sık Sorulan Sorular(SSS)

Stok fotoğraf nasıl satılır?

Bir ürün satabilmek için kullanılabilecek en iyi yer konumunda artık sanal alem yer alıyor. İnternet üzerinden çektiğiniz fotoğrafları satışa sunmak çok kolay. Bunu yapabilmek için bir takım siteleri kullanmanız gerekecektir. Bu siteler arasında;
1- Shutterstock
2- Adobe Stock
3- Alamy
4- iStock by Getty Images
5- Dreamstime
6- FreeDigitalPhotos
siteleri başlıcalarıdır.

Stock Fotografciligi nedir?

Stok fotoğraf üzerine kullanılan siteler, blogların, web sitelerinin, büyük şirketlerin ihtiyaçları olan fotoğrafları aldıkları yerlerdir. Bu tür yerlere fotoğraf sağlayan kişiler stok fotoğrafçısı olarak adlandırılırken, bu işe de stok fotoğrafçılığı denir.

DEVAMI İÇİN DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ…

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Stok fotografciligi ile para kazanmak icin gayet kaliteli bir yazi olmus. Ancak cok emek gerektiren bir is oldugunu belirtmek isterim. Cogu kisi yarida birakiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu