Yunanistan Asgari Ücret 2021

Yunanistan asgari ücret miktarı, Yunanistan hayat şartları, yaşam maliyeti, mesleklere göre maaşları, kira, gıda, ulaşım ücretleri Yunanistan da çalışmak isteyen ya da seyahat etmek isteyenler tarafından merak edilen bir konudur. Öakelemizde bu konulara değinmeye çalışacağız. Yaımızı sonuna kadar okuyarak Yunanistan hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Türk kültürü ile benzer kültürel öğelere sahip komşumuz Yunanistan, özellikle ülkemizde Ege bölgesindeki iklim ve yaşam tarzından dolayı bize benzerlik göstermektedir. Yunanistan birçok önemli kültürün kesişme noktasıdır. Türkiye ile sınır komşusudur.

Başkenti Atina olan Yunanistan para birimi olarak Euro kullanmaktadır. 2021 yılı verilerine göre Yunanistan’ın nüfusu 1.042.305’dir. Yunanistan’da pek çok Türk vatandaşı farklı sektörlerde çalışmaktadırlar. 

Yunanistan’da çalışmak isteyen Türklerin merak ettikleri soruların başında Yunanistan asgari ücret miktarı gelmektedir. 

Öneri Bir önceki yaz: Avustralya Asgari Ücret 2021

Bilindiği gibi Dünya çapında etkili olan ekonomik krizden en çok etkilenen ülkeler arasında Yunanistan ilk sıralardaydı. Günümüz şartlarında Yunanistan da yaşamayı düşünenler için bu yazımızda Yunanistan asgari ücreti 2021 yılı düzenlemeleri ve daha birçok konuyu ele aldık. 

Yunanistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Yunanistan asgari ücret 2021, 683,76 Euro olarak belirlenmiştir. Uzun bir dönem asgari ücret miktarında herhangi bir değişiklik yapmayan Yunanistan asgari maaş tutarı 2021 yılına kadar 650 Euro şeklindeydi.

Yapılan son zamla beraber Hükümet, asgari ücretle çalışan kişileri müjdelemiş oldu. Bununla birlikte asgari ücret için yapılan müzakerelerde hükümet tarafından kesintilerin kalkacağı duyurulmuştur. 

Ancak ekonomik açıdan henüz kendini toparlayamayan Yunanistan’da asgari ücretle geçinmenin zor olabileceğini söylemek mümkündür. Fakat buna zıt olarak Yunanistan’ın çalışma şartları  diğer ülkelere göre oldukça rahattır. Ülkenin çalışma şartları Türkiye’ye kıyasla daha iyidir.

Türkiye ile komşu olan Yunanistan’da birçok Türk vatandaş çalışmakla birlikte; çoğu kişide Türkiye’den ucuza aldıkları malları Yunanistan’da daha yüksek fiyatlara pazarlamaktadır. Türkiye alım gücü bakımından Yunanistan’a göre daha iyi durumdadır. 

İlgili Yazı : İsveç Asgari Ücret 2021

Yunanistan’da Çalışma Koşulları

Yunanistan çalışma şartları diğer Dünya ülkesine göre oldukça rahattır. Özellikle çalışma saatleri açısından Yunanistan’da artı bir esnekliğin var olduğunu söylemek mümkün.

Yunanistan’da siesta olarak bilinen dinlenme saatleri halk arasında popülerdir. Ülkede çalışma saatleri erken başlasa bile öğle vakitlerinde dinlenme zamanları bulunmaktadır. Yunanistan’da pek çok sektör bu uygulamayı yürürlüğe koysa da genel olarak siesta saatleri farklılık gösterebilir. 

Yunanistan Ortalama Meslek Maaşları

Yunanistan Asgari ÜCret
Yunanistan Asgari Ücret – Yunanistan Ortalama Meslek Maaşları

Yunanistan’ın siesta’lı çalışma saatleri, keyifli ve konforlu bir çalışma hayatı isteyen kişiler için birebirdir. Tabii ki alacağınız maaşı da yaşam şartları çerçevesinde göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yunanistan da meslek sahibi kişilerin çalışabileceği konumların maaşlarından birkaçını bu yazıda ele aldık:

İlgili Yazı : İtalya Asgari Ücret 2021

 • Yunanistan’da ortalama maaş; 674 €
 • Yunanistan’da muhasebeci maaşı; 917 €
 • Yunanistan’da sekreter maaşı; 539 €
 • Yunanistan’da asistan maaşı; 593 € 
 • Yunanistan’da veteriner maaşı; 1254 € 
 • Yunanistan’da finans uzmanı maaşı; 1254 € 
 • Yunanistan’da mimar maaşı; 1093 € 
 • Yunanistan’da mühendis maaşı; 1268 € 
 • Yunanistan’da çağrı temsilcisi maaşı; 525 € 
 • Yunanistan’da öğretmen maaşı; 937 € 
 • Yunanistan’da çevirmen maaşı; 903 € 
 • Yunanistan’da diş hekimi maaşı; 2672 € 
 • Yunanistan’da doktor maaşı; 2173 € 
 • Yunanistan’da avukat maaşı;  1632 € 
 • Yunanistan’da aşçı maaşı; 519 € 

Yunanistan Yaşam Ve Çalışma Tarzı

Yunanistan’da çalışma saatleri, sabah saat 07.00 gibi erken bir vakitte başlamaktadır. Çok sayıda sektör saat 14.00’e kadar verimli bir çalışma yürütür.

Bu saatten sonra bazı şirketler tamamen paydos verirken, bazılarında siesta saatleri uygulanarak, çalışmaya yaklaşık üç saat ara vermektedir. Bu süre zarfından sonra tekrar iş başı yapılır. 

Yunanistan da çalışmak isteyen ve bundan dolayı bu ülkede ikamet edecek olan kişilerin siesta saatlerini takip etmeleri gerekmektedir.

Çünkü bu saatlerde çok sayıda iş yeri paydos vermekte ve hizmet vermemektedir. Bu hizmetlere ulaşım da dâhil olduğundan bir an evvel Yunanistan yaşam stiline ayak uydurmanız önemlidir.

Yunanistan’da Hayat Şartları Nasıl?

Yunanistan asgari ücret 2021 miktarı ile maaş alan birisi için başkent Atina da bir evin kirası 100 Euro ile 350 Euro bandında değişmektedir. Genel olarak temel ihtiyaçlarınızı düşük fiyatlar ile karşılamanız mümkündür. Kalabalık olmayan bir ailenin mutfak giderleri ve temel ihtiyaçları, ortalama 200 Euro civarında tutmaktadır.

Yani, Yunanistan’da yaşam maliyeti sanılanın aksine ucuzdur. Başkent dışındaki şehirlerde ise ortalama giderler daha ucuz olmaktadır. Bundan yola çıkarak diğer şehirlerde masrafların daha da az olacağını söylemek mümkündür.

Yine diğer ülkelere göre Yunanistan’da alkol fiyatları oldukça ucuzdur. Turistler Yunanistan ziyaretinden çok sayıda alkol benzeri tekel ürünler ile dönmektedirler. Fatura giderleri ise ortalama 100 Euro civarında tutmaktadır.

Tabii ki bu giderler yaşanılan şehre göre artış veya azalış gösterebilmektedir. Sonuç olarak bu giderler göz önünde bulundurulduğunda 700 Euro bandında maaş alan bir kişi Yunanistan’da yaşamını rahatlıkla sürdürebilmektedir.

Yunanistan’da Ulaşım ve Kira Fiyatları:

Yunanistan asgari ücret 2021 miktarı 683,76 Euro olduğundan dolayı asgari ücret karşılığında çalışan kişiler harcamalarında küçük bir dikkat göstererek oldukça rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler.

Aşağıda Yunanistan da yaşamak isteyenlerin bilmesi gereken ulaşım ve kira fiyatlarından bazılarını maddeledik.

Devami için 2. Sayfaya geciniz…

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu