İş Fikirleri 2022

İş fikirleri üretmek eskiye göre daha değerli. Eskiden iş kurmak isteyen biri için sermaye çok önemliyken İş fikirlerinin pek bir önemi yoktu.

Günümüz itibariyle sermaye hala önemli ancak girişimci ruha sahip yenilikçi iş fikirlerine sahip olan bir bireyin zengin olması içten bile değil. İş fikirleri kıyaslandığında bir dükkân açarak para kazanmak internet üzerinden iş kuran bir kişinin kazandığı paralara göre oldukça düşük seviyelerde kalır oldu. Bunun nedeni ise gelişen teknolojiyle birlikte telefondan ayakkabıya kadar her şeyin ve her ürünün sanal ortama taşınması ve bununda yaratıcı iş fikirlerinin önemini arttırması oldu. Ayrıca ürünü görerek almak ve satıcıyla birebir muhattap olmamak da tüketicilerin oldukça hoşuna gitti.

Kariyer fikirleri arasından hangisi size göre? Öğrenmek için Hemen Yazımızı okuyun!

Biz de bu yazımızda size faydalı olabilecek iş fikirlerini araştırarak ufkunuzu açabilecek iş kurma fikirlerini derledik. Bazı girişimcilik fikirleri elbette ki hala sermaye olmadan olmuyor ancak her şart ve koşula göre iş kurmak günümüzde artık mümkün. Şimdi gelin birlikte sizler için hazırladığımız iş fikirlerine bir göz atalım;

En Çok Tercih Edilen İş Fikirleri Hangileridir?

İnstagram Üzerinden Ürün Satışı Yapmak

İnstagram Üzerinden Ürün Satışı Yapmak
İnstagram Üzerinden Ürün Satışı Yapmak

İş fikirleri arasında sosyal medya plafformları üzerinden satış yapmak her ne kadar artık sıradanlaşmış olsa da gerçek anlamda yatırım yapıldığında ve iş tuttuğunda çok ciddi getirisi olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus satışı yapılacak ürünün iyi seçilmesidir. Müşteriyi kendine çekebilen bir ürünün albenisi sayesinde iyi kazanç elde edebilirsiniz.

Fiyatı çok yüksek ürünler kişilerin size güvenmesini yani ellerindeki parayı riske etmesini zorlaştıracaktır. Örneğin direkt ayakkabı satışı ile başarsanız ve günümüzde bir ayakkabının değerinin 500 TL olduğunu baz alırsak sayfanıza olan ilginin artması biraz daha uzun sürecektir. Ancak küpe, kolye, takı gibi hem iadesi daha zor hem de fiyatı daha düşük ürünler tercih ederseniz satışlarınızın artış hızı daha fazla olacaktır.

Bu sebeple işe yeni başlarken yüksek fiyatlı ürünlerden ziyade kullanıcıların kolaylıkla tercih edebileceği malzemelere yönelmek daha akıllıca bir yatırım olacaktır.

İş fikirleri hayata geçtiğinde dikkat etmeniz gereken husus satış hızıdır. Günde bir ayakkabıdan 500 TL kazanmak yerine tanesi 80 TL’den 10 adet kolye benzeri ürün satmak kıyaslandığında takı satışının bariz çok daha önde olduğu görülebilir. Üstelik kişi ayakkabıyı iade edebilir ancak kolye ve küpe gibi takıların iadesi mümkün olmadığından satış süreci daha hızlı tamamlanacaktır.

Özellikle el işi çantalar, atkılar, kupalar ve makrome ürünler instagramda satışı en hızlı olan ve son zamanların gözde İş fikirlerinden bazılarıdır. Görüldüğü üzere instagramdan el işi ürün satışı yapmak oldukça kazançlı iş fikirlerindendir.

Kına ve Düğün Organizasyon Şirketi Kurmak

İş fikirleri - Kına ve Düğün Organizasyon Şirketi Kurmak
İş fikirleri – Kına ve Düğün Organizasyon Şirketi Kurmak

Bu her ne kadar kulağa eskimiş bir düşünce olarak gelse de pandemiden çıkılmış olması ve düğünlerin sayısının artması organizasyon şirketini getirisi yüksek iş fikirleri arasına sokmaktadır. Bu piyasanın doygunluk noktasına ulaşmasının biraz daha zamanı vardır ve bu aralıkta organizasyon işi yapmak oldukça mantıklı bir yatırım olacaktır.

Eğlenmeyi ve insanları eğlendirmeyi seviyorsanız, bu şekilde organizyonlar ile yeni iş fikirlerine adım atmanız uygun bir düşünce olacaktır.

Girişimcilik fikirleri arasında popüler olan bu işi yapmak için şirket kurmaya da gerek yoktur. Organizasyonda kullanılacak olan davul, isim tahtası, gül, dekor ve süslemeleri bir kereliğine alarak her düğünde kullanmanız mümkün olacağından bu işi yapmış olduğunuz yere göre getiri oldukça değişkenlik göstermektedir. Ancak iş kurma fikirlerinden bunu tercih eden ve 100 bin TL ye kadar aylık gelir elde eden kişilerin varlığı bilinmektedir.

Önemli olan diğer iş fikirlerinde de olduğu gibi burada da sosyal medyayı aktif olarak kullanmak ve önceki işlerle birlikte müşteri memnuniyetlerini bu sayfada yayınlamaktır. Gelin adayları organizasyon şirketi seçerken yorumlara ve sunuma oldukça fazla önem göstermekte ve onlar için yeterli bir kriter ise parayı çok fazla sorun etmemektedirler.

Özellikle düğün organizasyonalrında pek çok kişi eksiklik görmektense para harcamayı tercih etmekte. Bu durum da iş yeri sahibi için bol kazanç demek. Organizasyon iş fikirleri arasında hem eğlenip hem kazandıran bu iş ile kazancınızı arttırmanız çok kolay.

Dilerseniz ekibinizi kurarak düğünlerde ya da kına gecelerinde çeşitli şovlar yapabilir dilerseniz sadece dekor kurmak üzerine hizmet verilen iş fikirlerinden faydalanabilirsiniz. Her 2’si de ciddi gelir getiren iş kurma fikirleri arasındadır.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak
Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Günümüzün oldukça gelir bırakan iş fikirlerinden bir diğeri de stok fotoğrafçılığıdır. İş fikirleri arasındaki bu kavramı açıklamak gerekirse stok fotoğrafçılığı çekilen yüksek çözünürlüklü resimlerin Shutterstock gibi sitelere yüklenmesi üzerine kuruludur.

Bu siteler satıcı ile alıcıyı buluşturmakta ve satıcının almış olduğu fotoğraf üzerinden komisyon keserek kalan tutarı alıcıya aktarmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise siteye yükleyeceğiniz fotoğrafların çözünürlüğünün oldukça iyi olması ve site tarafından belirlenen kriterlerin sağlanmasıdır.

Yani ortalama bir cep telefonu ile bu işi yapmak maalesef mümkün değildir. Bu işi yapmak ve para kazanmak için profesyonel bir fotoğraf makinesi ya da yeni nesil telefonların son modelleri edinilmelidir. Aksi halde siteye yüklemiş olduğunuz fotoğraflar Shutterstock ekibi tarafından onaylanmayacak ve yayına alınmayacaktır. 

Genellikle manzara, doğa, orman ve deniz fotoğrafları ilgilileri tarafından sitelerinde kullanılmak üzere ya da çeşitli amaçlarla daha fazla satın alınmaktadır. İş fikirlerinden stok fotoğrafçılığını yaparak aylık 200 ile 300 dolar civarında kazanç sağlamak mümkündür. Son yıllarda oldukça revaçta olan girişimcilik fikirlerinden biri olan stok fotoğrafçılığında ödemeler dolar ile yapıldığı için ülkemizdeki kazancı da çok daha fazla olmaktadır.

Buradan fotoğraf satın alan yabancı için 1 dolar hiçbir anlam ifade etmezken ve sitesindeki işlerini hızlandırırken size kesintilerle birlikte yaklaşık 13 ile 15 TL arasında bir kazanç sağlayacaktır. Bir fotoğraf makinesinden böylesine paralar kazanabilmek oldukça anlamlı iş kurma fikirleri arasındadır.

Toptan Ürün Alıp Tekli Satış Yapmak

Toptan ürün satın alarak tekli satmak son zamanların oldukça popüler iş fikirleri arasındadır. Bunu standart parekende ürün satışından ayıran ise ürünlerin Aliexpress, Wish ya da Bandgood gibi yabancı satış sitelerinden temin edilmesi ve ülkemizde bulunmayan ürünlerden olmasıdır.

Örnek girişimcilik fikirlerinden biri olarak Türkiye’de üretimi olmayan farklı tarzda bir kolye bu tarz sitelerde 0,50 cent ya da en fazla 1 dolar gibi ücretlere satılabilmektedir. Bunun TL fiyatı 7 ile 15 TL arasında denk gelmektedir. Bu ürünleri alıp internet üzerinden ya da dükkânınızda ürün farklılaştırması yaparak 80-90 TL civarında fiyatlara satabilirsiniz.

Bu ürünlerin internetten satışı da oldukça ciddi karlar bırakmaktadır çünkü kolye gibi hijyenik ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Aynı şekilde farklı seçeneklerde telefon kapları ve şarj kabloları da ülkemizde hayli tutan iş kurma fikirleri arasındadır.

Doypack Kahve Satışı

Doypack Kahve Satışı
Doypack Kahve Satışı

Son zamanlarda fiyatı en çok zamlanan ürünlerden bir tanesi de kahvedir. Neredeyse her öğün içilir hale gelmesi fiyatının da bu denli zamlanması kişileri kahve stoklamaya itmiştir. Hal böyle olunca 2022 iş fikirleri arasında çoklu kahve satışı oldukça anlam kazanmıştır.

İş fikirlerinden biri olan bu sistemde toptan çekirdekli olarak alacağınız kahveleri farklı yöntemlerle çekerek doypack isimli paketlere koyabilir ve satışını gerçekleştirebilirsiniz. İsminize ya da kuracak olduğunuz şirketinize özel doypack kahve paketi ürettirerek ve bir adet kahve çekme makinesi alarak işa başlayabilirsiniz. Doypack kahve satışı, son yılın en çok kar getiren girişimcilik fikirlerinden biri olarak akıllara gelmektedir. Doypack paketlerini kaliteli ürettirmeniz ve isminiz ya da firma unvanınız için ilgi çekici bir yazı stili tercih etmeniz oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar Doypack ambalajlarında farklılaştırmayı kaliteli yapan girişimcilerin oldukça güzel gelirler elde ettiğini kanıtlamıştır. Kahve satışı, 2021 yılından sonra ortaya atılan iş fikirleri arasında oldukça önemlidir.

Greencard Danışmanlığı Yapmak

Sermayesiz iş fikirlerinden biri de Greencard danışmanlığıdır. Greencard, ABD’nin her yıl çekilişle çeşitli ülke vatandaşlarına bünyesinde çalışma izni verdiği bir çekiliştir. Her yıl başvurular ekim ile kasım ayları arasınd alınmaktadır.

Ülkemizden de 2 ile 3 bin kişinin kazandığı bu çekiliş vatandaşlara adeta inanılmaz bir fırsat sunmaktadır. Ancak ABD devleti, internet üzerinden alınan bu başvurularda çok katı kurallar uygulamaktadır. İstenen fotonun ebatları ve arka planın dahi uygun olması, formun hiçbir eksik olmadan doldurulması ve Türkçe dil seçeneği bazı noktalarda bulunmaması Greencard Danışmanlığı’nı sermayesiz iş kurma fikirleri arasına sokmaktadır.

İnternet üzerinden araştırmalar yaparak ve eğitim alarak kişiler için Greencard başvurusu hazırlama işine girebilirsiniz. Ülkemizde bu şanslarını bir kez olduğu için riske atmak istemeyen ve danışmanlardan yardım alan kişi sayısı oldukça fazladır.

Ülkemizden ABD’ye gitmek isteyenlerin sayısının artmasıyla Greencard danışmanlığı da oldukça sık talep edilen iş fikirleri arasına girmeyi başarmıştır. Verilen hizmetin kalitesine ve oluşacak referans listenize göre bir kişiden ortalama 500 TL başvuru işlem ücreti talep edebilmeniz mümkündür. İş kurma fikirleri dikkate alındığında sermayesiz en güzel mesleklerden biri hiç kuşkusuz Greencard Danışmanlığı’dır.

Telefoncu Dükkanı Açmak ya da İnternetten Ekran Tamiri Yapmak

İş Fkirleri - Telefoncu Dükkanı Açmak
İş Fkirleri – Telefoncu Dükkanı Açmak

Telefonculuk her ne kadar modası geçmiş iş fikirlerinden biri gibi dursa da akıllı telefon kullanım alanının genişlemesi ve günümüzde anne-babalarımızın dahi akıllı telefon kullanmaları bu alanı asla bitmek tükenmek bilmeyen bir gelir kapısı haline getirmektedir.

Reklam izleyerek para kazanma yollarını biliyor musunuz? Öğrenmek için hemen okuyun!

İş kurma fikirleri arasında sık tercih edilen telefon tamirciliğinde dikkat etmeniz gereken altın kural doymuş bir alana asla giriş yapmamanızdır. Sizin dükkân kiralayacağız bölgede 1 telefoncu varsa yanına ya da hatta karşısına dükkân açabilirsiniz.

Ancak burada 3 telefoncu varsa gidip oraya bir tane daha açmak paranızı çöpe atmakla eşdeğerdir. Bunun yerine cep tamir kursuna giderek sertifika alabilir ve İnstagram gibi sosyal medya plaftormlarından ekran tamiri hizmeti verebilirsiniz. Getirisi oldukça yüksek olan iş fikirlerinden biri olarak akıllara gelen telefon ekranı tamir işi yapılan işin sayısına göre kişilere aylık ortalama 20.000 TL dolaylarında bir kazanç bırakmaktadır.

Bunun için yapmanız gereken İnstagram hesabınızı aktif olarak kullanmak ve yaptığınız işleri burada Reels ile paylaşmaktır. Ayrıca profilinizde eğer varsa dükkânınızın konumunu paylaşmanız da güvenilirliğinizi arttıracaktır. Müşterileriniz sizi tercih edeceği zaman profilinizi ziyaret edecekler ve kararlarını bu doğrultuda vereceklerdir. Bu sebepten telefon tamir işini de önemli girişimcilik fikirleri arasında göstermekte fayda var.

Ejderha Nefesi adlı Nitrojen Dondurma Satışı Yapmak

Ejderha Nefesi adlı Nitrojen Dondurma Satışı Yapmak
Ejderha Nefesi adlı Nitrojen Dondurma Satışı Yapmak

2022 yılının popüler ve az sermaye gerektiren iş fikirlerinden birisi de ülkemizde adı son zamanlarda sık duyulan Ejderha Nefesi namı diğer Nitrojen Dondurma satışı yapmaktır. Düşük sermayeli iş kurma fikirlerinden biri olan Ejderha Nefesi dondurması için ilk yapmanız gereken bu ürünün satılmadığı bir ilçe ya da smet bulmaktır.

Sıvı azotla elde edilen ve hazırlanması oldukça kolay olan bu ürünler dışarıdan oldukça dikkat çekici olduğundan ve fiyatı da ortalama bir dondurmadan çok yüksek olmadığından insanlar bu ürünü deneme eğilimine girmektedirler.

Önemli iş fikirlerinden biri olan Ejderha Nefesi dondurma satışı için ortalama 10-15 bin TL tutarında bir sermaye yeterlidir. Bir Ejderha Nefesi maliyeti 65 kuruş iken satış fiyatı ortalama 10 TL ve üzerindedir. İş kurma fikirlerinden biri olan bu satış tezgahını ilk olarak AVM tarzı yerlere kurmamanızı kuracak olursanız da daha yüksek bir sermaye ayırmanız gerektiğini unutmayın. Yenilikçi iş fikirlerinden biri olan Ejderha Nefesi pazarlamasında AVM’lerde satacağınız dondurmanın fiyatı yüksek olsa da oraya vereceğiniz kiranın da ona oranla çok daha yüksek olacağını bilmeniz de fayda var.

Tobacco Shop Açmak ya da Sigara Sarmak

Son yılların popüler iş fikirlerinden biri de tütün dükkânı, modern adıyla Tobacco Shop açmaktır. Tütün mamullerinde yaşanan öngörülmeyen artış birçok sigara kullanıcısını buralardan alışveriş yapmaya yönlendirmiştir.

Özellikle bandrollü ve yasal olarak satılan açık tütün ürünleri normal sigara paketlerinden çok daha ucuza geldiğinden kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kiralacağınız 40 metre kare bir dükkân size bu alanda ciddi karlar sağlayabilecektir.

Buna girişimcilik fikirleri bağlamında bir nitelik kazandıran ise tütün satışını hem dükkân üzerinden hem de sosyal mecralardan gerçekleştirmektir. Dükkânınızda paketli ürün satışı yaparken internet üzerinden de toptan Tobacco satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Her 2 şekilde de aylık kazancı 30 bin TL’yi bulan yerler bulunmaktadır. Bu da Tobacco Shop açma işini güncel ve önemli iş fikirleri arasına sokmaktadır. Önemli girişimcilik fikirleri arasında yer alan bu işe girmek için ortalama 40 bin TL bir sermaye ayırmanız yeterli olacaktır. Toptan tütün mamulleri satışı iş kurma fikirleri arasında son yıllarda bir hayli popülerdir.

İlçeler Arası Ürün Satışı Yapmak

Bu hizmet daha çok İstanbul, Ankara ve İzmir gibi sayılı büyükşehirlerimizde yapılabilecek iş fikirleri arasında yer almaktadır. Özellikle İstanbul’da ilçelerde temel gıda ürünlerinin satışı arasındaki makas oldukça fazladır.

Hal böyle olunca bu makası kullanarak para kazanmak da mümkün olmaktadır. Örneğin Güngören’deki fırınlarda ekmeğin toptan alış fiyatı 1-2 TL iken herhangi bir X ilçesinde 2,75 hatta 4TL olarak yapılmaktadır. Birbirine daha yakın olan ve arasındaki makas geniş olan ilçeleri araştırarak bu tarz bir iş yapmak oldukça mantıklıdır.

Günde 4 saat bu işe zaman ayırarak günlük 400-500 TL kazanç sağlayan kişi sayısı oldukça fazladır. Getirisinin yüksek olması bu işi önemli girişimcilik fikirleri arasına sokmuştur. Ancak bu tarz iş fikirlerini hayata geçirmeniz öncesinde piyasa araştırmasını çok ayrıntılı bir şekilde yapmanız ve aldığınız ürünleri nereye satacağınızı öncesinde belirlemeniz çok önemlidir.

Self Oto Yıkama Servisi Açmak

Self Oto Yıkama Servisi Açmak
Self Oto Yıkama Servisi Açmak

2022 yılının en çok talep gören iş fikirlerinden birisi de self oto yıkama servisi işidir. 50 bin TL gibi bir sermaye ile girişilebilen bu iş sanıldığından çok daha fazla gelir bırakmaktadır. Şu anda bir araba yıkamanın 90 TL olduğu varsayılırsa kişilerin 5 TL köpük + 5 TL hava + 5 TL su ile işlerini toplamda 15 TL’ye halletmeleri oldukça mantıklı bir harekettir.

Üstelik çoğu araç sahibinin arabalarını kendi yıkamayı oldukça sevdikleri ve neredeyse 2 pazar tatilinden birini bu işe ayırdıkları düşünülürse self oto yıkama servisi oldukça mantıklı iş fikirleri arasındadır. Burada dükkân kirası, ürünlerin ilk alım ücretleri ve otonom giderler harici kazanılacak tüm kazanç direkt bayinize yani size kalacaktır. Üstelik kreatif iş fikirlerinden biri olan bu sistemin self olması yani kişilerin arabalarını kendisi yıkaması sebebiyle ekstra eleman çalıştırmanıza da gerek yoktur.

Sadece kasada otomatlar için kişilere para verecek biri ve dışarıda araç sahiplerine yardımcı olacak birini bulundurmanız yeterlidir. Görüldüğü üzere Self Oto Yıkama Servisi Açmak 2022’nin sağlam iş kurma fikirlerinden biridir.

Bu yazımızda sizlere 2022 yılının en popüler iş fikirlerinden bahsettik. Sermayeniz olsun olmasın siz de kendinize en uygun iş fikirlerini güzel bir araştırma yaparak kurabilirsiniz.

Unutmayın iş kurma fikirleri ister sermayeli ister sermayesiz olsun bir ayağınız hep internette olmalı ve yapmış olduğunuz işi buradan insanlara duyurmalısınız. Teknoloji çağını yaşadığımız şu dönemlerde akla gelen iş fikirleri ve yapılan işin niteliği kadar bunun insanlara nasıl sunulduğu da önemlidir. En güzel iş fikirleri dahi gerekli tanıtım ve reklam harcamaları yapılmazsa beklenen patlamayı yapmayabilir. Girişimcilik fikirleri arasında karar verirken ilk olarak sermayenizi dikkate alarak yapmış olduğumuz İş fikirleri listesinden tasnifleme yani size uymayanları çıkarma işlemi yapmanızı öneriyoruz. Sonrasında ise size uygun olan iş fikirleri arasından seçim yaparak o konuyla ilgili işlemleri yapabilirsiniz.

Temizlik Hizmeti Vermek

Küçük işletme fikirlerinden biri de temizlik hizmeti vermektir. Ev temizliklerinden ofis temizliğine kadar birçok sektöre hizmet verebilirsiniz. İster tek başınıza ister ekibinizi oluşturarak bu işten gelir elde edebilirsiniz.

Özellikle işini büyütmek isteyenler için restoranlar sizlere sürekli iş teklifleri sunmaktadır. Günlük kapsamlı temizlik hizmeti talebinde bulunup sürekli müşteri haline gelebilmektedirler.

İşinizden memnun kalan müşteriler sayesinde markanız adını geniş kitlelere duyurur. Bu sayede reklam ve pazarlama alanında yüksek paralar harcamaktan tasarruf edebilirsiniz. İş fikirleri arayışında olanlar için temizlik hizmeti vermek, güzel kazançlar elde etmenize ve devamlı iş imkanına olanak tanımaktadır. 

Online Moda Butiği Oluşturmak

Online Moda Butiği Oluşturmak
Online Moda Butiği Oluşturmak

Moda ve stille ilgilenenler için çevrimiçi butik iş fikirleri tercihi oldukça uygun olacaktır. Modayla ilgilenenler kendilerine bu alanda iş imkânı bulacaktır. Moda tasarımcısı ya da herhangi bir diplomaya gerek olmadan sizler de moda butiğinizi oluşturabilirsiniz.

Stoksuz satış modelini kullanarak diğer satıcıların ürünlerini de çevrimiçi mağazanızda satışa çıkarabilirsiniz. Elbiselerden ayakkabılara kadar farklı ürünleri, ürün tedarik uygulamalardan birini kullanarak kendi markanızı oluşturup ses getirebilirsiniz.

Bunların yanı sıra daha fazla kitleye hitap etmek ürün satışlarını da artırmaktadır. Ek olarak ürün fotoğrafları ve sosyal medya gönderileriyle de hitap ettiğiniz kitleyi artırıp gelir elde edebilirsiniz.

Devamı İçin Diğer Sayfaya Geçiniz…

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu