Bing İmage Creator Nasıl Kullanılır? 2023

Microsoft firması, ChatGPT tabanlı Bing sohbet servisi ile, OpenAl firması tarafından üretilen GPT-4 teknolojisini birleştirip geliştirerek, yeni Bing arama motorunu oluşturdu. Bu arama motoru gerçekleştirmiş olduğu büyük sıçrama ile yeni konuşma tecrübeleri kazandı. İçeriğimizde, yazılı olarak yapılan açıklamaları resme dönüştürebilen Bing İmage Creator isimli uygulama hakkında bilgiler aktaracağız.

Microsoft‘un piyasaya sürdüğü Bing İmage Creator,  Open al tarafından üretilen DALL-E’ye göre daha gelişmiş bir hizmet olarak görünmektedir. Bu durum, kullanıcı tarafından verilen metinlere bağlı olarak kalitesi yüksek, daha gerçekçi resimler, çizimler ve aynı zamanda tablolar oluşturabileceği anlamına gelmektedir.

Bing İmage Creator’a nasıl Giriş Yapılır?

Bing İmage Creator Uygulamasını kullanmanın iki yolu bulunmaktadır.  Bunlardan en kolayı bing.com/create adresine giderek Sol üst kısımda yer alan görüntü oluşturucuyu açmaktır. Herkes tarafından kullanılabilen bu uygulama aynı zamanda mobil cihazlarda da geçerlidir.  Ancak tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmek için ilk olarak bir Microsoft hesabı edinmeniz gerekmektedir.

Microsoft hesabınız yoksa, yeni bir Microsoft hesabı tanımlamalı ve sonrasında Bing uygulamasının sunmuş olduğu bu hizmeti kullanmaya başlamalısınız. Hesap oluşturmak için Bing İmage Creator sayfasını açtığınızda karşınıza gelen “Katıl ve oluştur” butonuna tıklamanız yeterlidir. Herhangi bir hesap ile sayfayı açmadığınızda sizi doğrudan giriş yapmanız veya kayıt yapmanız için Microsoft sayfasına yönlendirmektedir.

Buradan ilgili yere mail adresinizi yazarak veya Microsoft hesabınız yoksa, yeniden oluşturarak Bing Image Creator’e  giriş yapabilirsiniz.

Bing Image Creator Platformunun tam kapasiteli versiyonuna Edge browser da bulunan Bing Chat Copilot ile ulaşabilirsiniz. Ancak açıklamalara göre Microsoft firması uygulamanın bu bölümünü aşamalı olarak Kullanıma sunmaktadır.  Şu an için tüm kullanıcıların yalnızca %20’lik bir oranı Tam kapasite ile uygulamaya ulaşabilmektedir.

İlgili Yazı: Youtube içerikleri yapay zeka ile nasıl düzenlenir? Konu hakkında detaylı bilgi için tıklayın

Bing Chat’i Kullanan kullanıcılardansanız bu uygulamayı değişik cihazlarda ve Microsoft’un mobil uygulamalarında denemenizi öneririz. Bazı durumlarda bir uygulama kullanıcıların karşısına çıkarken, bazı durumlarda bulunmayabilmektedir. Örnek olarak Bing İmage Creator uygulaması bilgisayar üzerinden bulunabilirken telefonumuzda bulunmamaktadır.

Bing İmage Creator kullanmaya nasıl başlanır? 

Yazımızın bu bölümünde Bing Image Creator uygulamasının neler yapabileceğinden bahsederek devam edeceğiz.  Uygulamamıza az önce de belirttiğimiz gibi bing.com/create adresi üzerinden ulaşabilir ve burada yer alan görüntü oluşturucu ön izlemesi üzerinden işlemlerimize geçebiliriz.

Görüntü oluşturucu üzerinden resim çizebilmek için yazı alanı kutucuğuna çizdirmek istediğimiz görüntü hakkında bilgi yazmamız gereklidir.  Bu bölüme yazacağımız bilgiler basit olabileceği gibi derinlemesine Bir açıklamada içerebilir. Sonrasında Yaklaşık 15 saniye içerisinde görüntü oluşturucu kullanıcıya 4 adet görüntü sunmaktadır.

Çizilen 4 görüntüden istediğinizi üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.  Karşınıza 1024 x 1024 piksellik bir görüntü ile çizilmiş resim gelecektir. Bing Image Creator incelendiğinde el ile çizilmiş gerçek bir resme benzeyen sanat eseri değerinde bir çizim ortaya çıkarmış olacaktır.

Tam boyutlu olarak karşınıza çıkan resmi indirerek bilgisayarınıza kaydedebilir, bağlantısını alarak paylaşabilir veya bir koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz. Bununla beraber her çizilen resmin yanında bir geri bildirim düğmesi bulunmaktadır. Bu geri bildirim kısmında Microsoft firması görüntünün kalitesi ya da yazılan ile çizilen resim arasındaki uyumluluk gibi özellikler hakkında kullanıcıdan geri dönüş istemektedir. Bu geri dönüşler İlerleyen zamanlarda değerlendirilerek uygulamanın geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Uygulamaya yeni kayıt olan bir kullanıcı başlangıç aşamasında 25 geliştirilmiş resim oluşturabileceği bir hoş geldin paketi kazanmaktadır. Bu 25 resim paketine kullanarak ücretsiz ve hızlı şekilde resimler oluşturabilirsiniz. Geliştirme paketinde yer alan 25 adetlik kullanım hakkı sona erdiğinde Bing Image Creator ile ücretsiz resim oluşturmaya devam edebilirsiniz.  Ancak oluşturulan resimlerin süresi uzamaktadır.

Bing Image Creator ile yapılabilecek işler arasında “fikirleri keşfedin” bölümünü incelemekte yer almaktadır. Fikirleri keşfedin kısmında örnek birtakım resimler ve bu resimlerin oluşturulması için ne gibi açıklamaların yapıldığı hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Böylece yapmanız gereken doğru resim açıklamaları hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diğer yandan Edge Copliot vasıtasıyla Bing Image Creator uygulamasına erişebilen %20’lik kullanıcıdan biriyseniz yukarıda anlattıklarımızdan daha fazlasını yapabilirsiniz. 

Hangi konumda olursanız olun görüntü oluşturucu ile resim yapabilmek için “Create” simgesine tıkladığınıza emin olmalısınız. Çünkü görüntü oluşturucu halen geliştirilmekte olduğundan dolayı dengeli ve hassas konuma henüz gelmemiştir.

Bing Chat uygulamasında görüntü oluşturucuyu kullanabilmenin en güzel yanlarından bir tanesi, elde edilen görüntü üzerinde düzenlemeler yaparak ince ayarlar gerçekleştirebilmektir. Uygulama ile elde edilen görüntünün renk değerlerini ya da belirlenmiş öğelerini düzenlemek, eklemek veya kaldırmak isterseniz bu işlemleri yapmak son derece kolaydır. 

Tüm bu işlemleri Bing Chat üzerinden sohbet ederek gerçekleştirebilmeniz mümkündür.Bing Chat verilen komutlara göre görüntü üzerinde yapılması gereken ayarları algılamaktadır.

Komutlar çalışmadığında neler yapmalıyım?

Bing Image Creator uygulamasının temelinde DALL-E Bulunmaktadır.  Uygulamanın güçlü yanları olduğu gibi aynı zamanda zayıf yönlerde bulunur. Doğru komutlar ile Bing İmage Creator üzerinden muhteşem resimler oluşturma imkânınız bulunmaktadır.

Ancak komutların tam olarak verilmediği durumlarda ortaya çıkan resimler sizde hayal kırıklığı oluşturabilir. Ortaya çıkan resimlerde anlatımınızın dışında betimlemeler görülebilir.  Tüm bunlar yazmış olduğunuz içeriğin uygulama tarafından tam olarak anlaşılamamasından kaynaklanır.

Bing İmage Creator genel olarak güzel resimler üretir ancak zaman zaman hatalar olması son derece doğaldır. Hatalı resimler ortaya çıktığında bunları düzeltebilmek için yeni komutlar verilmesi gereklidir. Verilen komutlar ile uygulamanın ne demek istediğinizi anlaması saatlerini almayacaktır. Basit şekilde ne istediğinizi yazmak ve istediğiniz en önemli sahnenin detaylarını belirtmek yani açıklayıcı olmak böyle bir durumda yapılabilecek en iyi uygulama olacaktır.

Fotoğraf ya da fotoğraf türleri hakkında bir görüntü elde etmek istiyorsanız fotoğrafçı ya da fotoğrafçılık terimlerini kullanmalısınız. Bir kamera markası, kameranın lensleri Odak noktaları gibi özellikleri belirtmek bu konuda size yardımcı olacaktır.

Resimler ya da çizimler elde etmek için modern sanat ürünleri ya da stilistik terimler kullanabilirsiniz.  Sanatçıların isimlerinden bahsederek ne tür resimler istediğinizi anlatabilirsiniz. Ancak sanatçı isimleri belirtirken son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. Bir sanatçı adı belirtmek telif hakkı sorununa neden olabilir. Dolayısıyla elde edilen görüntünün telif hakkının olup olmadığını kontrol etmeniz gerekebilir.

Yapay Zekâ uygulamaları genel itibariyle kullanıcının ne söylediğini anlayabilir. Ancak Kelimelerin virgül veya noktalı virgül ile ayrılmadığı durumlarda birtakım karışmalar gözlenebilmektedir. Böyle durumlarda kelimeleri doğru şekilde ayırdığınızdan Emin olmalısınız. 

Yapay Zekâ ya talimatlar vererek resimler çizdirebilirsiniz ancak vermiş olduğunuz talimatların açık ve net olduğundan emin olun. Karmaşık şekilde verilen talimatlar resimlerin İstediğinizden daha farklı şekilde ortaya çıkmasına neden olur.

Bing Chat ve Bing İmage Creator ikilisi Bir arada…

Resim çizebilmenin en kolay yollarından bir tanesi Bing Chat uygulamasını kullanmaktır. Yapay zekadan resim çizmesini isteyerek çizmek istediğiniz resim hakkında komutlar verin. Ardından bu mesajınızı kopyalayarak Bing İmage Creator’a yapıştırın. 

Ortaya çıkan sonuç kendi başınıza yapabileceğiniz bir resimden çok daha iyi bir çizim olacaktır. Üstelik bu çizim birkaç basit açıklamayla oluşturulmaktadır. Bununla birlikte Bing Chat üzerinden yapmış olduğunuz komut sonucunda ortaya çıkan resimle ilgili istemediğiniz detayları ayrıntıya girerek değiştirebilmeniz mümkündür. Bu şekilde daha sonraki çizimleriniz de ayrıntılarınız temel olarak kullanılacaktır.

Bing sohbet üzerinden alacağınız komutlar uzun olabilir.  Ancak resim oluşturabilmek için vermeniz gereken komutlar istediğiniz çizimle en alakalı kelimeleri içermelidir. Ayrıca metinlerin sonu kesilmiş bile olsa Yapay Zekâ Ne hakkında bahsetmiş olduğunuzu anlayabilir ve buna uygun çizimler gerçekleştirebilir.

Bununla beraber zaman zaman verilen komut istemleri doğru şekilde çalışmayabilir. İstemiş olduğunuz çizimle çok alakasız resimler karşınıza çıkabilir. Tüm bunlar yapay zekâ ile kullanıcı arasındaki iletişime bağlı olarak değişen durumlardır. Yapay zekaya çizilmek istenen net olarak anlatılırsa karşılığında istenilen resim alınacaktır.

Bing görsel oluşturucu üzerinden verilen komutlar bazı zamanlarda uygunsuz olarak reddedilebilir. Bu tür durumlarda link sohbetten içerik ile alakalı uygunsuz olmayacak tanımlamalar yazılması istenebilir. Bu tür durumlar uygunsuz olarak reddedilme durumlarının önüne geçer.

Bing İmage Creator uygulamasını nerelerde kullanabilirim?

Bir Yapay Zekâ uygulaması olan Bing İmage Creator uygulaması kişilerin öğrenme, araştırma yapma, görsel fikirlerini geliştirme gibi amaçlarda kullanılabilecek harika bir uygulamadır.  Her ne kadar resim Yapay Zekâ tarafından oluşturulsa da resmi oluşturabilmek için girilen komutlar kullanıcıların hayal gücünü geliştirmektedir.

Bing İmage Creator ile oluşturulan resimlere bakarken yapay Zeka tarafından oluşturulduğunu bilsek de bu resimlerin arkasında hayal gücü zengin bir insan olduğu gerçeğini değiştirmez. 

Bu sebeple uygulamayı kullanırken başarının arkasında hayal gücünün arkasında insanların bulunduğunu unutmayın.  Tıpkı fotoğrafı çeken fotoğrafçı gibi bir resmi oluşturan kişilerin de bu başarıdaki katkısını düşünmemiz gereklidir.

Bing Image Creator Uygulaması pek çok kullanıcı için üretim problemini ortadan kaldırmaktadır.  Tam olarak ne üzerine resim oluşturacağına karar veremeyen kişiler için uygulamayı kullanmak üretmek açısından harika bir yol gösterici olmaktadır.  Birkaç basit kelime ile Hayal gücünüzde olmayan farklı içerikleri görmek bile yeni resimler oluşturma konusunda size ilham verebilir.

Tüm bunları yapmak ve başarıya ulaşmak için Bing İmage Creator uygulamasını kullanabilirsiniz.  Uygulama ile ilgili çok daha fazla bilgiye sahip olabilmek onun hakkında anlatılanları dinlemekten ziyade kullanmak ile ortaya çıkmaktadır. Kısa bir ön bilgi ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olduysanız Bing Image Creator uygulamasını doğrudan kullanmaya başlamanızı öneririz.

Yorum yapın