Gmail Şifre Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır? Gmail Şifresi Değiştirme Adımları

Gmail şifresi değiştirme zaman zaman hepimizin ihtiyaçları arasında girmektedir. Bu durum bazen şüpheli bir linke tıklama sonrası hesabınızı kaptırma endişesiyle oluşurken bazen de uzun süre aynı şifreyle Gmail kullanmanın verdiği güvensizlik hissi olabilmektedir.

Sebebi her ne olursa olsun Gmail şifresi değiştirmek online işlerle uğraşanların işine yarayabilmektedir.

Gmail ile ilgilenen bir milyardan fazla aktif kullanıcı bulunuyor. Diğer E-posta adreslerini de hesaba kattığımızda bu sayının Gmail’i en çok kullanılanlar arasına sürüklemektedir. Bu kadar çok kişi tarafından tercih edilen bir firma içinde güvenilir olmak elbette en temel düşünceler arasındadır.

Bir kullanıcı için şifresini düzenli olarak değiştirmek çeşitli sorunlara karşı alınabilecek güvenlik önlemlerinden bir tanesidir. Yazımızın devamında Gmail şifre değiştirme konusunda sizlere bir rehber hazırlamaya çalıştık. Bu sayede adımları takip ederek Gmail şifrenizi kolay ve güvenilir yollarla değiştirebilirsiniz.

Yazımıza geçmeden önce yeni bir Gmail hesabı açmak isterseniz daha önce hazırladığımız Gmail Hesap Açma Nasıl Yapılır isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilgisayar üzerinden Gmail Şifresi Değiştirme Adımları

İlk olarak mevcut Gmail hesabınıza kendi kullanıcı adımız ve şifremizle giriş yapalım sonrasında aşağıdaki adımları uygulayalım.

 1. Sayfanın sağ üst köşesinde profil resmimizin üzerini tıklıyoruz. “Google Hesabınızı Yönetin” isimli yazıyı göreceksiniz.
 2. Google Hesabınızı Yönetin” click yaparak devam ediyoruz. Karşımıza seçenekler içeren bir sayfa çıkıyor. Burada sol menüde yer alan “Güvenlik” seçeneğini tercih ediyoruz.
Bilgisayar üzerinden Gmail Şifresi Değiştirme Adımları - Güvenlik
Bilgisayar üzerinden Gmail Şifresi Değiştirme Adımları – Güvenlik

“Güvenlik” sekmesiyle beraber sayfanın orta bölümlerinde “Google’da Oturum Açma” başlığı altında farklı kategorilerin yer aldığı alan karşımıza çıkacak. “Şifre” yazan kısma tıklayarak son işleme geçiyoruz.

Bilgisayar üzerinden Gmail Şifresi Değiştirme Adımları - Şifre
Bilgisayar üzerinden Gmail Şifresi Değiştirme Adımları – Şifre

3- Açılan sayfada mevcut şifrenizi girmek isteyen bir sayfa göreceksiniz. Değiştirmek istediğiniz şifreyi doğru şekilde girdikten sonra oluşturmak istediğiniz yeni şifre sayfasına yönlendirmeniz yapılacak. Burada iki kez aynı şekilde yeni şifrenizi girmeniz halinde şifre değiştirme işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Bilgisayar üzerinden Gmail Şifresi Değiştirme Adımları - Şifre Değiştirme
Bilgisayar üzerinden Gmail Şifresi Değiştirme Adımları – Şifre Değiştirme

Android Telefonlardan Gmail Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayarınız üzerinden Gmail şifre değişme işlemi yapabileceğiniz gibi akıllı telefonlarınız ile de aynı işlemi sağlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. İlk olarak akıllı telefonunuzda yer alan “Ayarlar” bölümüne gidin. Burada yer alan “Google” kategorisine geçin. Bilgisayarda yaptığımız gibi “Google Hesabını Yönetin” seçeneğini göreceksiniz.
 2. “Google Hesabını Yönetin” tıklayarak “Güvenlik” yazan kısımdan devam edin.
 3. “Google’da Oturum açma” ve “Şifre” ile devam edin,
 4. Son olarak “Şifreyi değiştir” ile işlemleri tamamlayın.

İpad ve İphone Cihazlarında Gmail Şifre Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Genel hatlarıyla iphone ve ipad ile Gmail şifre değiştirme işlemleri PC ve Android ile yapılan işlemlere yakındır.

 1. Gmail uygulamasını İphone cihazınız ile açın. EN üste yer alan Profil resmini tıklayarak işlemlere başlayın,
 2. “Google Hesabını Yönetin” bölümü üzerinden “Kişisel Bilgiler” kısmını tercih edin,
 3. Profil sekmesinde bulunan “Şifre” alanıyla ilerleyin,
 4. “Şifreyi Değiştir” diyerek devam edin,
 5. Oturumunu tekrar açarak yeni şifrenizi ilgili alana girin,

Bu şekilde şifre değiştirme işlemi yaptığınızda tüm cihazlarda yer alan açık oturumlarınız kapanacaktır.

Gmail Şifremi Nasıl Sıfırlayabilirim?

Bazen girdiğiniz şifreyi hatırlayamadığınız anlar olabilir. Böyle durumlarda yapabileceğiniz şey ise şifrenizi sıfırlayarak yeniden şifre oluşturmaktır. Peki bu işlemi nasıl yapabiliri?

 1. İlk olarak Gmail kurtarma sayfasınız ziyaret ederek kurtarmak istediğiniz Gmail E-Posta adresini girmeniz gerekmektedir.
 Gmail Şifresi Değiştirme Adımları
Gmail Şifresi Değiştirme Adımları
 1. İlgili alana kurtarmak istediğiniz E-Posta adresini ekleyerek devam edin,
 2. Karşınıza çıkan sayfada şifre girmeniz veya “başka bir yol dene” seçeneklerini tercih etmelisiniz. Biz şifremizi unuttuğumuz için “Başka bir yol dene” ile ilerliyoruz,
 3. Daha önce hesabınızla ilişkili bir telefon numarasını eklediyseniz , Gmail Kurtarma kodunu nasıl almak istersiniz şeklinde bir tercih sunulur. Bu tercihler “metin” veya “ara” seçenekleridir.
 4. Eğer akılı cihazınız yanında değilse bu bölümden faydalanamayacağınız için “Telefonum yanımda değil” bölümü ile farklı bir adıma ilerleyebilirsiniz.
 5. Alternatif olarak daha önce mevcut Gmail adresinize kurtarma mail adresi eklediyseniz bu seçeneği tercih edebilirsiniz. Google, kurtarma E-postasını eklemiş olduğunuz mail adresine iletecektir.
 6. Telefonunuz yanınızda değil, kurtarma maili de ayarlamadıysanız bu durumda Google sisten iletişim için yeni bir Gmail adresi ister ve durumu incelemek için talebinizi alır.

2 Adımlı Doğrulamayı Ayarlama İşlemleri

 Gmail şifresini ayarlama ile çabaladığınızda çok faktörlü doğrulamayı da aktif etmek isteyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken şifre sıfırlamada olduğu gibi aynı adımları izlemeniz gerekiyor. Ancak şifre değiştirme seçeneğini tercih etmeden önce 2 adımlı doğrulamaya tıklamanız gerekli.

2 adımlı doğrulamayı aktif edebilmek için öncelikle telefonunuzun kilidini açın. Oturum açma bölümünde, oturumu sizin açtığınızı ispatlamanız istenecektir. Bu istek bir telefon numarası girmeniz şeklinde olabilir. Bir başka tercihte telefonuza SMS veya arama metodu ile 6 basamaklı bir sayı girmektir.

Kod doğrulamak için Microsoft Authenticator, Google Authenticator, Authy veya Dua Mobile yöntemlerini de tercih etmeniz mümkündür. Bunlar arasında en güvenilir olanı kendinize özgü bir güvenlik anahtar oluşturmaktır.

2 adımlı doğrulmanın kullanıcı açısından önemli olmasının başlıca nedeni arasında sizden başka bir kullanıcın hesabınıza ulaşmasının engellenmesidir kullanılan cihazın dışında başka bir doğrulama ile girişlş yapıldığından kendinizden başkasının adresine ulaşması çok daha zor olacaktır.

Parola Belirlerken Güçlü Bir Şifre Tercih Edin

Bir kullanıcı olarak Gmail şifresi belirlerken tahmin edilmesi zor bir şifre belirlemek oldukça önemlidir. Belirleyeceğiniz karakterler en az 12 karakter, küçük ve büyük harfler, sayılar ve özel sembollerden oluşmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer uyarı da diğer platformlarda kullanılan şifrenin aynısının Gmail içinde kullanılmaması. Kişiler bazen sosyal medya hesaplarını çaldırabilmekteler. Böyle durumlar şifrenin çaldırılması ile gerçekleşirse, hesabı hackleyen kişi Gmail adresine akdar ulaşabilmekte ve Gmail adresinin de şifresini değişebilmektedir.

Yorum yapın