Okey Nasıl Oynanır?Okey’de Çifte Nasıl Gidillir?

Okey nasıl oynanır sorusu 2024 yılına girdiğimiz şu dönemlerde halen araştırma konusu olmaya devam ediyor. Özellikle gençler arasında yaygın bir oyun haline gelen okey oyunu, keyifli vakit geçirmek isteyenlerin vazgeçilmezi haline gelmiş durumda.

Ancak herkes okey oyunu hakkında iyi derecede bilgi sahibi değil. Dikkat edilmesi gereken önemli kuralları pek çok kişi bilmiyor.

Yeni nesil arasında en çok oynanan oyunlar arasında bulunan okey, arkadaş ortamının vazgeçilmezleri arasında. Özellikle erkekler bu oyunun tukunları arasında.

Tarihi yönden incelediğimizde Okey, geçmişi eskiye dayanan ve oldukça keyifli bir oyundur. Eskiden sadece fiziksel olarak taşlarla oynansa da günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte hem sanal ortamda hem de gerçek ortamda oynanabilir hale gelmiştir. Artık mobil telefonların vazgeçilmez uygulamalarından birisi de Okey oyunudur.

En Basit Haliyle Okey Oyunu…

Okey Nasıl Oynanır - En Basit Haliyle Okey Oyunu
Okey Nasıl Oynanır – En Basit Haliyle Okey Oyunu

Bu yazının konusu son zamanlarda merak konusu olan Okey oynamayla ilgili bir sorudur. Şimdi bu çok popüler oyunun oynama mantığı hakkında bilgi vererek en basit haliyle anlatalım.

Yazının sonunda Okey’i nasıl oynayacağınızdan bahsedecek, kontrol etmeniz gerekenleri ve kazanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Yazımızın tamamını okuyun ve Okey oyunu hakkında bilgi edinin. Ayrıca önceki yazımızda 101 okey‘i nasıl oynayacağınız ve rakiplerinizi nasıl yenebileceğinize dair ipuçlarından bahsetmiştik. İsterseniz, bu makaleyi okuyabilirsiniz. Okey oynamak isteyenler için işte detaylar…

Okey Nasıl Oynanır? İşte Detaylar…

Okey taşları ile oynamanın ilk adımı onları doğru şekilde dağıtmaktır. Doğru dağıtım önemlidir, çünkü bir önceki elden sonra bileşenlerin karıştırılıp dağıtılması gerekmektedir.

Ancak en önemlisi taşları dağıtan kişi dahil kimsenin bunu görmemesidir. İşte oyunun güzelliği de burada başlıyor.

Okey’e Başlarken…

 • Taşlar karıştırılır ve her oyuncuya 14 taş verilir. Taşları dağıtan kişi oyunculardan birine 15 adet verir. Bu 15. taşı alan oyuncu, yerden almak yerine masadan atarak oyuna başlar. Bu oyuncu taşı aldıktan sonra masanın üzerine bıraktı. Okey nasıl oynanır diye soranların bilmesi gereken ilk şey budur.

Böylece oyuna başlamış olduk. Bundan sonra, sırada oyunun ilerlemesi için hamleler yapmak var. Yapılacak hamle sizden önceki oyuncunun taşını almak veya şansınıza güvenerek üstü kapalı sıradaki taşı çekmektir. (Burada size verebileceğimiz tavsiye kapalı taşı çekmeden önce atılan taşı iyice değerlendirmektir.)

 • Atılan taş işe yaramazsa ortadaki taşlardan birini seçip masanın üzerine koymalısınız. Bu durumda kaç Okey kaç taşla oynanır ya da kaç Okey’de kaç taşı dağıtıldı sorusunun cevabını merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Okey 14 taşla oynanır.15. taş oyuncular arasında sürekli olarak döndürülür ve eli bitirmek için kullanılır. Basitçe ifade etmek gerekirse, Okey oyununda kaç taş kullanılması gerektiği sorusunun cevabı, ortada ters çevrilmiş taşlarla birlikte 15’tir. (15 numaralı taş alan kişi bir sonraki hamlede elindekini kaybeder)..

Peki okeyde kaç çeşit bitme türü vardır?

 • Oyunda normal bitme, çift ve okeyle bitme olmak üzere 3 çeşit el bitirme tarzı bulunmaktadır. Okey nasıl oynanır iyi bilenler genellikle çiftten ya da okey atarak bitmeye çalışırlar. Çünkü bu bitişlerin puanı normaline göre 2 kattır.

Okey oynarken herkes sırayla taşları dağıtır. Taş atamayan kişinin yanı sıra arkadaşı da atabilir.
İki kişilik oyunda arkadaşlarınızdan biri kazanırsa puan alıyorsunuz ama tek oyunda herkes kendine karşı çalışıyor.

Okey oynamak için kaç taş kullanıldığı sorulduğunda cevap 14 + 2 (sahte okey dahil) oluyor. Bu aynı zamanda normal okey nasıl oynanır ve okeyde kaç çip dağıtılır konusunun da en basit açıklamasıdır.

Örneğin kırmızı 4-5-6-7, sarı 1,2,3, siyah 10-11-12 tablanızda var. Bu elin bitmesi için elinizde 4 adet daha taş olmalıdır. Hangi renk olursa olsun bu ister 9-10-11-12 gibi ardışık sayılar isterse her renkten aynı sayı mesela 4-4-4-4 olabilir.

Oyunda tablanızda en az 3 taş toplarsanız bunun adı perdir ve duruma göre 4 adet de olabilmektedir. Yani 3 farklı renkten 5 sayısını tablanızda tutmuş olun. Ya da kırmızı renkten 1-2-3 ya da 1-2-3-4 serisi yapmış olun bunun adı perdir. Uzman bir şekilde okey nasıl oynanır?

Elbette ki perleri aynı sayı farklı renkten değil aynı renk ardışık sayılardan yaparak. Elinizde siyah renkten 5-6-7-8 serisi yapmanız 5 sayısının her rengini toplamanıza oranla daha kolaydır.

Düz okey nasıl oynanır mantığı da tam olarak bu sistem üzerine kurulmuştur. Okey kaç taşla oynanır diyenler için 4 adet per yapmak oyunda bitmeye yetecektir. Ancak okeyde kaç taş dağıtılır sorusunun cevabı 14 olduğu için kalan 2 adet taşı da bu 4 perden birisine eklemeniz gerekecektir.

En iyi düz okey nasıl oynanır diyecek olursanız yukarıda anlatılan yöntemi tercih etmeniz önerilmektedir.

Okey’de Kaç Taş Bulunmaktadır?

Okey'de Kaç Taş Bulunmaktadır?
Okey’de Kaç Taş Bulunmaktadır?

Çok uzun yıllardır oynanan Okey oyununda 106 tane taş bulunmaktadır. Bu taşların içinde 2 adet sahte okey taşı bulunmaktadır. Kalan 104 taş; kırmızı, siyah, mavi ve sarı renklerden oluşan 4 kategoriye ayrılmaktadır. Bu 4 rengin her birinden 1’den 13’e kadar bulunmakta ve bu seriden de 2’şer adet bulunmaktadır. Yani okey taşları içerisinde 1’den 13’e kadar kırmızı 2 seri ya da 1’den 13’3 kadar siyah 2 seri taş bulunmaktadır.

4 kişiyle oynanan bu oyunda her oyuncunun tablasında ise 14’er taş bulunmaktadır. Yani okey kaç taşla oynanır ve okeyde kaç taş dağıtılır sorularının cevabı 14 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu aynı zamanda düz okey nasıl oynanır sorusuna da yanıt olmaktadır. Ancak okey kaç taşla oynanır dendiğinde oyun içerisinde dönen toplam taş sayısı 2 adet sahte okey ile birlikte 106’dır. Okey nasıl oynanır sorusundan sonra okeyde kaç taş olduğu sorusunu da cevaplamış olduk.

Okey’in Kısa Tarihçesi – Geçmişten günümze Okey Oyunu

Oldukça sevilen okey oyunu, 1930’lu yıllarda Hertzano tarafından bulunmuştur. Romanya doğumlu bir olan Hertzano, okeyi ilk olarak evinin arkasında ailesi için üretmiştir.

Okey nasıl oynanır bilmeyen ailesine de bunu öğretmiş ve sonrasında çok sevilen bu oyun bir anda oldukça popüler hale gelmiştir. 1977 yılında ABD’de en çok satan oyun olan okey aynı zamanda günümüzde İsrail’in en büyük ihraç oyunudur.

Bu oyunun ülkemize geliş hikayesi ise Almanya’ya çalışmaya giden Türk işçilerimiz sayesinde olmuştur. Okey nasıl oynanır burada bunu öğrenen Türk işçiler oyunu zamanla ülkemize de getirmiş ve sevdikleriyle tanıştırmıştır. Oyunun bu kısa tarihçesiyle birlikte okeyde kaç taş dağıtılır ya da okey kaç taşla oynanır sorularının cevaplarının da ta o zamandan belirlendiği ortaya çıkmıştır.

Okey’de Çifte Nasıl Gidilir?

Okey konusunda hakkında bilinmesi gerekenlerden bir diğeri de kişinin gelen ele göre oyunu yönlendirebilir olmasıdır. Diğer bir ifadeyle okey nasıl oynanır’a en güzel cevap gelen ele en uygun biçimde olmaktadır.

Epic games ücretsiz oyunlar sunduğunu biliyor muydunuz? Bilgi edinmek için hemen yazımızı okuyun!

Eliniz çok kötüyse per yapmaya uğraşmanız diğerlerinin bitmelerine ve sizin oyunu kaybetmenize neden olacaktır. Bunun yerine eğer elinize 2 ya da 3 adet aynı taş geldiyse çifte gitmeniz daha mantıklı bir karar olacaktır.

Ancak burada dikkat etmeniz ve unutmamanız gereken husus çifte gitmenin normal oyuna göre çok daha zor olduğudur. Şimdi gelin düz okey nasıl oynanır konusunu bir kenara bırakıp okeyde çifte nasıl gidilir başlığı hakkında bilgi verelim.

 • Okey nasıl oynanır diyenler için ilk olarak çifte gitme mantığında amaç tablanızdaki 14 taşın hepsini çift yapmaktır. Yani amaç okey kaç taşla oynanır sorusunun cevabı olan 14 taşı 2’şer den 7 çift haline getirmektir.
 • Bu 7 adet çift ve aynı renk sayının tablanızda bulunması anlamına gelmektedir.
 • Oyun tıpkı normal okeydeki gibi döner ve tek yapmanız gereken taşlarınızı çift yapmaktır.
 • Bu yüzden karşıda çıkan bir taşı tablanızdan hemen çıkarmanız gerekmektedir ki bu da sağlam takip isteyen bir iştir.
 • Örneğin tablanızda çifti gelir diye kırmızı 5 tutuyorsunuz ve karşıda atılan taş kırmızı 5 oldu. Bu çıkan taşı artık elinizde tutmanın bir mantığı olmadığından ilk fırsatta elinizden çıkarmanız en iyisidir.
 • Çifte giderken okeyi tıpkı normal oyundaki gibi kullanabildiğinizi de hatırlatmak istiyoruz.
 • Ayrıca buna ek olarak yerdeki göstergeyi almak için kişinin çifte gittiğini sözlü olarak belirtmesi gerekmektedir.
 • Öncesinde çifte gittiğinizi söylemeniz tavsiye edilmez çünkü bunu öğrenen kişiler bitmenizi engellemek için sizi taşlayabilir yani işinize yarayacak taşı size atmayabilirler. Okey nasıl oynanır diyenlere verilebilecek mantıklı önerilerden biri çifte gitseniz bile elin sonuna doğru göstergeyi yerden almanız ve çifte gittiğinizi söylemeniz olacaktır.
 • Çifte giderek biterseniz puanlamanın da normalinden 2 kat olacağını söylemekte fayda var.
 • Oyunda bazen baştan kararlaştırmak kaydıyla çifte gidene ceza uygulaması yapabilmektedir. Bunu baştan konuşmak ve ona göre çifte gitmeyi tercih etmek en mantıklısıdır. Okey nasıl oynanır sorusuna en güzel cevaplardan birini de bu sayede vermiş olduk.

Çift Okeyden Nasıl Bitilir?

Düz okey nasıl oynanır bunu yukarıda en ince ayrıntısına kadar anlatmıştık. Okey’in farklı çeşitleri olsa da en güzellerinden biri tabi ki geleneksel olanı yani düz okeydir.

Bunun yanında düz okeyde de 2 kat daha fazla puan almanızı sağlayacak yöntemler vardır ve bunlardan biri de çift okey ile bitmektir. Burada okeyde kaç taş dağıtılır’ın cevabının 14 olduğunu biliyoruz ve dağıtılan bu 14 taşın 2’si okey olabilir.

Bu durumda size çift okey gelmiş demektir. Düz okey nasıl oynanır ya da okey nasıl oynanır başlıklarımız akabinde şimdi de çiftten nasıl bitilir ve çift okey geldiğinde nelere dikkat etmek gerekir bundan bahsedeceğiz.

 • Çift okey geldiğinizde ilk yapmanız gereken eğer oyun eşli ise ortağınıza bunun sinyalini vermektir. Çünkü o bu bağlamda el yapmayacak ve rakibi taşlamaya yönelik bir oyun oynayacaktır. Yani sağındaki rakibin olabildiğinde geç bitmesine yönelik oyun oynayacaktır.
 • Diğer yapılması gereken ise el eğer çok çok kötü değilse çifte gitmemek ve olabildiğinde hızlı şekilde per oluşturmaktır. Burada ortaya atacağınız taşı ya da okeyle biteceğiniz taşınızı kapalı şekilde kenarda tutmanız önemlidir.
 • Oyunun başında çift okey geldiğini söyleyebileceğiniz gibi ortalarına doğru söyleyebilir ya da sadece biterken çift okey olduğunuzu belirterek okeyle bitebilirsiniz. Ancak siz çift okey geldiğini söylemezseniz ve rakibiniz biterse puan alamayacağınızı da unutmamanız gerekmektedir. Çift okey nasıl oynanır derseniz kazanmaya en yakın yol budur.

Okey Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Okey nasıl oynanır ya da düz okey nasıl oynanır konularından ziyade bu oyunda dikkat edilmesi gerekenler de oldukça önemlidir. İster sanalda ister gerçek anlamda oynuyor olun okeyin belli başlı altın kurallarına dikkat ettiğinizde başarının gerçekten arttığını göreceksiniz.

Burada belirteceklerimiz oyunu tekli de oynasanız çiftli de oynasanız size fayda sağlayacak olan kilit bilgilerdir. Şimdi gelin oyunda daha başarılı olmanız için okey nasıl oynanır dikkat etmeniz gerekenler neler kısaca bahsedelim

 • İlk olarak tablanızda “aynı sayı-farklı renk” değil “ardışık sayı-aynı renk”kombinasyonunu tercih etmeniz daha iyidir. Eliniz “aynı sayı-farklı renk “sistemine müsaitse bunlardan per yaparak bitmek de tabi ki mümkündür ancak örneğin aynı renkten 4-5-6-7 peri yaptığınızda hem 4’ün altına hem de 7’nin üstüne taş gelme olasılığı daha yüksektir. Düz okey nasıl oynanır mantığı aslında temel olarak budur. Ancak ele gelen taşların düzenine göre sistemi farklı kurmanız da mümkündür.
 • Ardışık sayı üzerinden yapılan ellerde oyunun eğer başı ise ara taşı beklemeniz gayet mantıklı olacaktır. Bunu da 4-5-..-7 örneği üzerinden açıklamak gerekirse burada eksik olan sayımız 6’dır.  Burada yapmanız gereken elin daha çok başı olduğu için elinizden 7 sayısını çıkarmamak ve 6’nın gelmesini beklemektir. Buraya okey geldiğinde de kullanabileceğinizden dolayı bu 2 taşı birden kapatmanıza yarayacaktır. Ancak taş takibinde bu sayının her 2 si de çıktıysa elinizi değiştirmeniz en mantıklı seçim olacaktır.
 • Oyunda beklediğiniz taşı karşınızdaki ellerde mutlaka takip etmeniz gerekmektedir. Örneğin siz siyah 6 bekliyorsunuz ve karşıda her 2’si de çıktı. Artık bu peri bozmanız ya da farklı bir sisteme dönmeniz şarttır. Ya da siz siyah 6 beklerken oyunda herhangi biri kırmızı ve sarı 6’yı yerden aldı. Bu onun 6’lardan per yapıyor olabileceğine işarettir ve eli duruma göre bozmanız gerekebilir. Bu okey nasıl oynanır diye soran kişilerin sık yaptığı hatalardan biridir
 • Okeyde kaç taş dağıtılır sorusuna 14 olarak cevap vermiştik. Taşlar dağıtıldı ve oyun başladı ilk olarak elinizde okey var mı yok mu ilk olarak bunu kontrol edin ve daha sonra taşlarınızı dizmeye başlayın. Burada el iyi geldiğinde oyunun heyecanıyla okeyi göz ardı edebilmeniz olasıdır.
 • Elinizi ilk açışınızda okey olduğunu gördünüz. Onu ilk başta ne pere ne de çifte katarak devam edin. O kenarda kapalı olarak beklesin ve kafanızda okeyle bitmeyi düşünerek oyunu sürdürün. Sonrasında eğer elin sonlarına yaklaşılıyorsa ve hala bitemiyorsanız o zaman onu bir ara taş olarak kullanın ve normal bitişinizi yapın ve arkadaşlarınız okey nasıl oynanır görsünler.

Bu yazımızda sizlere düz okey nasıl oynanır ve okeyde kaç taş dağıtılır sorularıyla ilgili bilgiler verdik. Aynı zamanda okey kaç taşla oynanır sorusu da tüm ayrıntılarıyla sizler için açıklanmıştır. Düz okey nasıl oynanır öğrenmek isteyenler ana mantığı kavradıklarında zaten oyunun %70’ine hâkim olacaklardır. Geriye kalan sadece okeyde kaç taş dağıtılır ya da düz okey nasıl oynanır gibi spesifik konulardır. Taş dizmeyi bilmeseniz bile ortağınız ya da rakibiniz en azından bir süre sizin için bu işlemi yapabilir.

Yorum yapın