Sprout Social Uygulama İncelemesi 2024

Bir sosyal medya yöneticisi olmak veya sahip olduğunuz sosyal medya sayfalarını yönetmek için Sprout Social veya benzeri sosyal medya planlama araçlarına ihtiyacınız olacaktır. 

Sosyal medya dünyasında varlığınızı gösterebilmek için herkesin yapmış olduğu işlemlerin dışına çıkmak, yeni içerikler oluşturma, kitlenizin düşüncesini dinleme, çeşitli kampanyalar yürütmek, verileri analiz etmek gibi birtakım görevleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemler ilerleyen dönemlerde daha da karmaşık hale gelebilir. 

Yönetilen sosyal medya hesaplarının sayısının artması ile birlikte kontrol altında tutulması gereken işlemlerin miktarı da artacaktır. Böyle durumlarda Sprout Socia gibi bir takım sosyal medya araçlarına ihtiyaç duymaktayız.

İlgili yazı: Iconosquare İncelemesi 2023 – Sosyal Medya Analiz Aracı

Sosyal medya araçları sayesinde gönderileri planlayabilir, analizler yapabilir hatta bu analizlerin daha da ilerisine bakabiliriz. Hesaplarınızın düzenli şekilde büyümesi ve önünüzü görebilmek için mutlakasosyal medya araçlarına ihtiyacınız olacaktır. 

Böyle bir durumda kullanıcıların kafasını karıştıran birtakım sorular ortaya çıkabilir. Örneğin Sprout Socia sosyal medya planlama aracına ödeyeceğim ücret buna değer mi? bu soru sosyal medya yönetimi açısından bakıldığında artan maliyetler doğrultusunda birçok pazarlamacının kendisine sormuş olduğu bir sorudur.

Sosyal medya ile ilgilenen çok sayıda pazarlamacı, uygulamaların yüksek maliyetinden ve sunmuş olduğu sınırlı özelliklerden şikâyet etmektedir. Böyle bir durumda Sprout Socia Planlama aracı bize ne kadar yardımcı olmaktadır?

Sprout Socia Planlama Aracı- 2024 Genel Bakış İncelemesi

Kendisi için doğru bir sosyal medya yönetimi aracı arayan kişiler mutlaka Sprout Socia uygulaması ile karşılaşmıştır. Küçük veya büyük fark etmeksizin sosyal medya hesabı bulunan ve bu hesabını geliştirmek isteyen kişilere yardımcı olacak bir sosyal medya platformu arıyorsanız bunlardan bir tanesi şu an incelemesini gerçekleştirmiş olduğumuz Sprout Socia’dır.

Ara yüzünün sadeliği ve sunmuş olduğu etkileyici özellikleri ile platform, piyasada bulunan en popüler araçlar arasına girmeyi başarmıştır. Uygulama ile kullanıcılar sosyal medya hesaplarını düzenli olarak yönetebildikleri gibi aynı zamanda hesaplarının analitik raporlarına, entegrasyon ve gönderilerinin zamanlanması gibi çok sayıda özelliği de gerçekleştirebilirler.

Uygulama, geçmişine bakıldığında son birkaç yıldır kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Bu kadar kısa bir süre içerisinde kullanıcılarla buluşmasına rağmen, platformun sunmuş olduğu özellikler, müşteri desteği, arayüzünün kolaylığı gibi etkenler Sprout Socia’ın piyasadaki en çok tercih edilen sosyal medya uygulamaları arasında girmesine yardımcı olmuştur. 

İşletmeler İçin Sosyal Medya Platformlarının Önemi Nedir?

Günümüzde, bir işletmenin dünyanın her yerine ürün satışı yapabilmesinin en kolay yollarından bir tanesi sosyal medyayı kullanmak olmuştur. Bu şekilde varlığını sürdürmek isteyen bir işletmenin Sprout Socia gibi sosyal medya aracıyla çalışması pratiklik açısından önemlidir.

Gönderileri planlı olarak hazırlamak ve yayına almak için işletme sahibi olarak yeterli zamanınız olmayabilir. Böyle durumlarda Fiver gibi çeşitli forumlardan yararlanarak kendinize sosyal medya uzmanı tutabilirsiniz.

Ancak birazcık da olsa zamanı olan kullanıcıların, işletmeleri için kendi yayınlarını planlamalarını tavsiye ediyoruz. Bu tür durumlar için ise sosyal medya planlama araçları mutlaka kullanılmalıdır.

2010 yılında piyasada varlığını gösteren Sprout Socia, markanızın ismini duyurabilmek için kullanabileceğiniz güzel bir sosyal medya planlama aracıdır. Platformun açıklanan rakamlara göre 20.000’den fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

Sosyal medya araçları incelendiğinde gönderilerin planlı şekilde yayınlanması ve iletilerin analiz edilmesi gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi belirli bir maliyeti de ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla Sprout Socia ve benzeri sosyal medya araçları maalesef ki ucuz bir uygulama değildir.

Diğer yandan kullanıcıların uygulamayı tanıyabilmesi ve devam edip etmeme konusunda karar verebilmeleri açısından deneme sürümü bulunmaktadır. 30 günlük şeklinde deneme sürümü imkânı tanınan uygulama ile kullanıcılar herhangi bir kredi kartı bilgisi vermeden bu süreyi tamamlayabilir.

SocialPilot ya da Hootsuite gibi sosyal medya araçları ile kıyaslandığında Sprout Social uygulamasının bir ekip planı bulunmadığı görülmektedir. Bu durum birtakım farklılıkları beraberinde getirir. Bu farklılıkların başında Sprout Social platformu için kullanıcı başı aylık ödeme yapılması yer almaktadır.

Uygulamanın Standart planı ile en fazla 5 sosyal medya platformu yönetilebilmektedir. Profesyonel veya Advenced versiyonlarında iselimitsiz sayıda sosyal medya platformunu kontrol edebilmeniz mümkündür.

SproutSocial - Ücretler
SproutSocial – Ücretler

Sprout Social aracı aşağıdaki amaçları gerçekleştirmek için kullanılabilir.

Sprout SociaSosyal medya düzenleme aracı Facebook gönderilerine otomatik gönderme ile birlikte aynı zamanda Instagram, Pinterest, Twitter, Linkedin gibi sosyal medya araçlarını da desteklemektedir. Uygulamanın Chatbotları, Facebook uygulamasının sunmuş olduğu mesajlaşma uygulaması olan Messenger ile de entegre edilebilir. Ayrıca Google My Business ve Tripadvisor yorumlarını takip edebilirsiniz.

Uygulama ile ilgili yapılan incelemelerin çoğunluğu, Sprout Socia’un sosyal medya araçlarına takip edebilmek için harika bir seçenek olduğu yönündedir. Ancak pek çok kullanıcı bu noktada şu tür soruları sormaya devam ediyor.

1- Soruların başlangıcında tahmin edebileceğiniz gibi uygulamanın rakiplerine oranla daha yüksek fiyatlı olmasından kaynaklı sorular gelmekte. Kullanıcılar yüksek olan fiyatla birlikte bu uygulamanın kullanmaya değer olup olmadığını düşünmektedirler.

2- Diğer yandan kafaları kurcalayan bir başka soru ise platformun farklı sosyal medya araçlarını kullanmak için uygun olup olmadığıdır.

Yazımızın devamında bu iki soruya cevap vermeye çalışacağız. Aynı zamanda kullanılabilecek diğer sosyal medya planlama araçları ile de zaman zaman karşılaştırmalar yaparak Sprout Socia uygulamasının gelişmiş özelliklerini göreceğiz.

Sprout Socia Uygulamasının Özellikleri

1- Geçmiş Özelliklere Sahip Sosyal Medya Kontrol Paneli

Sprout Sosyal medya aracının gezinme menüsü bir kullanıcı için istediği tüm özellikleri barındırmaktadır. Menü içerisinde yer alan bölümlerde takipçilerinizin davranışlarını ve hangi özellikler ile etkileşim halinde bulunduklarını anlamak için çok sayıda araç bulunmaktadır.

Uygulamanın bünyesinde bulunan gönderi yayınlama, takipçiler ile etkileşim kurma ve sosyal dinleme özellikleri sayesinde, Twitter gibi sosyal medya araçları ile çeşitli anketler düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Facebook üzerinden yapılan yayınların öne çıkarılması da bu sayede mümkündür.

2- Social Gelen Mesaj Kutusu

Sprout SociaPlatformunun akıllı olarak adlandırılan mesaj kutusu, arayüz olarak rakip sosyal medya araçlarından farklı olarak görülmektedir. Buffer uygulamasında yer aldığı gibi Sprout’ta, sosyal medya akışları ayrı ayrı bulunmamaktadır. Aynı şekilde Hootsuite platformunu incelediğimizde de bu özelliklerin yan yana olduğu görülmektedir. Ancak bu durum Sprout Socia’ta bu şekilde sıralanmamıştır.

SproutSocial - Smart İnbox
SproutSocial – Smart İnbox

Social Gelen kutusu, iletilerin hangi sosyal medya aracı üzerinden geldiğini gösteren simgelerle donatılmıştır. Panel üzerinden yapacağınız işlemler doğrudan sosyal medya araçları ile yapılmış gibi etkileşim gösterir. Bu durum Facebook veya Twitter gibi platformlar üzerinden retweetler yapabileceğinizi, mesajları paylaşabileceğinizi ve özel mesaj olarak gönderebileceğinizi gösterir.

3- Sosyal Dinleme

Social Sprout uygulamasını Twitter Hashtag’leri Ne izlemek için kullananlardansanız uygulamanın size yarar sağlayacağını söyleyebiliriz.

Platform sahip olduğu basit arayüzü ile kolaylıkla Twitter Hashtag araması yapmanıza imkân tanır. Bu konuda işletmeniz için önemli olan konularda aramalar yapabilirsiniz.

Social Listenin - Twitter Hastag
Social Listenin – Twitter Hastag

Platformun bu bölümünde yayınları izleyebilir, içerikleri beğenebilir, retweet yapabilir ve gönderileri e-posta ile iletebilirsiniz. Ayrıca spam olarak algıladığınız bazı iletileri de spam kutusuna gönderebilirsiniz. Bunların yanında daha farklı hashtagler ve anahtar kelimeleriniz için daha fazla Twitter araması yapabilmeniz mümkündür.

Buraya kadar anlattıklarımız temel bir kullanıcı için çok büyük konuları ifade etmektedir. Ancak profesyonel anlamda çalışmak isteyen kişiler için çok daha fazla yöne sahip sosyal medya izleyicisi aramaktaysanız gelişmiş planın üst seviye kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabileceğini söyleyebiliriz.

Bu durumu sebebi ise Twitter dışındaki sosyal medya platformları için sosyal medya dinleme oluşturmayı düşünüyorsanız, gelişmiş dinleme bölümü için ayrıca ödeme yapmalısınız.

Twitter üzerinden yapmış olduğumuz denemelerde hashtag’lerin, kelimelerin, çeşitli deyimlerin ve çok daha fazlasının izlenebilir olduğunu görmekteyiz. Ayrıca kullanıcıların ilgi alanına göre çok daha karmaşık sorgulamalar yapılabilmektedir. Bu durum sosyal medya aramaları içerisinde çeşitli ayarlamalar yapmak isteyen kullanıcılar için yararlı bir özellik olarak görünmektedir.

Ancak söz konusu özelliklere sahip olabilmenin ek bir ödeme gerektirmesi maliyet oluşturması açısından dezavantaj olarak görülmektedir.

4- Gönderileri Yayınlama ve Planlama Bölümü

Sprout Social uygulamasını gönderileri yayınlama bölümü incelendiğinde platformlarda olduğu gibi çalıştığını görebilmekteyiz. Platformun ara yüzünden kullanmak istediğiniz sosyal medya hesabını seçerek bağlantılarınızı eklemeniz ve uygulamanın ekranında yer alan sağ bölümdeki ön izlemeye görüntülemeniz yeterlidir.

Gönderi yayınlama bölümünden yararlanabilmek için yukarıda görüldüğü gibi sağ üst bölümde yer alan ileti bölümünü seçmeli ve diğer adıma geçmelisiniz.

Sproutsocial-Ön izleme
Sproutsocial-Ön izleme

Bu bölümde solda yer alan alanayapıştıracağınızlinkin ön izlemesini sağ bölümde görebilirsiniz.

Platformun bu bölümü Twitter ve Facebook için problemsiz olarak çalışmaktadır. Ancak aynı durumu Instagram ve Pinterest gönderileri için söyleyemiyoruz. Instagram için Sprout Social uygulamasını kullandığımızda gönderileri paylaşmanız için bir hatırlatma alacaksınız. Diğer yandan uygulamayı Pinterest için kullandığınızda ise bir ön izleme ile karşılaşmamanız normaldir. Bu nedenle Pinterest gönderilerinde iletiniz yayınlanana kadar ne şekilde bir gönderi paylaştığınızı anlayamayabilirsiniz.

Sosyal medya için hazırlamış olduğunuz iletileri bitirdikten sonra karşınıza birkaç seçenek çıkacaktır. Gönderilerinizi ilerleyen bir zamana planlayabilir, hemen yayınlayabilir veya diğer sosyal ağlarınızda yayınlamak için çoğaltabilirsiniz.

İletilerde planlama yapmak isteyen kullanıcılar ilerleyen bir tarih veya saati kolaylıkla belirleyebilmektedir. Böylece belirtilen gün ve saat geldiğinde gönderi kendiliğinden yayınlanır.

Planlama işlemini tamamladığınızda gönderinizin hangi gün ve tarihte yayınlanacağını uygulamanın takvim programından izleyebilirsiniz.

Yorum yapın