İnstagramdan Para Kazanmak 2024

2023 yılında İnstagramdan para kazanmak, son zamanlarda daha da popüler hale gelmiştir. Peki İnstagramdan nasıl para kazanılır? Bu işlem nasıl gerçekleştirilir.

İnstagramdan üzerinden para kazanma fikrini bundan 10 yıl önce böyle bir sosyal mecradan para kazanılacağını söylesek çoğu kişi sanıyoruz ki buna inanmazdı. Ancak günümüzde İnstagramdan ile para kazanmak adeta bir meslek haline gelmiş durumda.

İnstagram pazarlam araçlarından hangilerini kullanmalıyım? En iyi instagram planlama araçları hangileridir? İşte detaylar…

İnstagram aracılığıyla para kazanmak, kimileri için cep harçlığı kazanmayı ifade ederken bazıları için çok ciddi kazançlar demektir. Ucu bucağı olmayan bu mecrada kazancı etkileyen en önemli faktör de tabi ki takipçi sayısıdır.

İnstagram’dan Para Kazanmak İçin Takipçi Sayısını Önemseyin!

Takipçi sayınız ne kadar fazla ise İnstagramdan para kazanmanız bir o kadar kolay olacaktır. Dolayısıyla İnstagramdandan para kazanmak isteyen birine verilebilecek ilk tavsiye takipçi kasması olacaktır.

“Ben İnstagram’dan para kazanmak istiyorum” diyen birinin bu düşüncesini hayata geçirebilmesi için ilk kural 10.000 ve üzeri takipçisi olması gereğidir. Peki; yeterli takipçi sayısına ulaşamayan kişilerin İnstagram’dan para kazanmak için ne yapmaları gerekmektedir?

Reklam İzleyerek Nasıl Para Kazanılır? Reklam izleyerek para kazanmak isimli yazımızı hemen makalemizi okuyarak cevaplara ulaşın!

Bu takipçi sayısına ulaşamıyor olsanız dahi para kazanmanız elbette mümkün. Makalemizi sonuna kadar okuduğunuzda İnstagram’dan para kazanmak ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular cevaplanmış olacaktır.

İnstagramdan Para Kazanmak İçin Bilinmesi Gereken Önemli Tüyolar Nelerdir?

En Az 10.000 Takipçiye Ulaşarak İnfluencer Olarak Kazanmaya Başlayın

İnstagram’dan para kazanmak isteyen her kişinin hayali elbette influencer olmaktır. Günümüzde 15 yaşındaki bir çocuğun ağzından bile bu tabiri duyabilmek mümkündür. Peki, gerçekten İnfluencer olmak para kazanmak için yeterli mi?

Cevabımız, evet. Eğer takipçi sayınız yüksek bir İnfluencer olursanız çok ciddi gelirler elde edebilmeniz mümkündür. Burada sistem sizden en az 10.000 takipçi edinmenizi istemektedir. Sonrasında ise hikâyelerinizde herhangi bir gıdanın ya da ürünün linkini paylaşarak satış hedeflemeniz mümkündür.

Trendyol ve Hepsiburada gibi Türkiye’nin önde gelen e ticaret devleri birçok İnfluencer ile eş zamanlı çalışarak ürünlerini tanıtmaları için onlara ödeme yapmaktadır. Ortalama 100 bin takipçi ile 10 ila 30 bin arasında bir izlenme rakamına sahip fenomenlerin paylaştıkları karşılığında yaklaşık 1000 TL ücret aldıkları düşünülmektedir.

1 milyonun üzerinde takipçisi olan İnfluencerlar da ise rakamlar 5 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar değişiklik göstermektedir.

İyi bir İnfluencer Nasıl Olunur? nelere Dikkat Etmeli?

İnfluencer olarak çalışma konusunda yapılması gereken ilk iş hedef kitlenin seçilmesidir. Yani bir İnfluencer olarak ürün tanıtımı yapabilirken aynı zamanda farklı bir alanda tanıtım sayfası açabilir ve üzerine reklam alabilirsiniz.

İnstagram’dan para kazanmak için en çok tercih edilen sayfalar futbol hesapları ve dizi film kesitleri hesaplarıdır. Özellikle maçlardan çeşitli kesitlerin paylaşıldığı ya da dizi ve film önerilerinin verildiği İnstagram sayfaları takipçi sayıları hızla artabilen hesaplar olarak dikkat çekmektedir.

Aynı zamanda farklı ve aklınıza gelen yaratıcı bir konuda da İnstagram hesabı açarak oradan linkleme yaparak para kazanmanız mümkündür. Yaklaşık 2 yıllık bir geçmişi olan bazı hesapların takipçileri 10 bin civarında iken bu süre zarfında yaptığı işi takdir edilen kişilerin de desteği ile takipçi sayısı hızla artmış ve 2022 yılı itibariyle 1 milyonu aşmıştır.

İnstagramdan üzerinden para kazanma olarak bu örneği vermemizin nedeni ise yaratıcı ve toplumun ilgisini çekebilecek bir hesap açıldığında takipçi sayısının bir anda kat ve kat artabileceğidir.

Örnek bir sektör olarak gıda üzerine hesap açabilirsiniz. Hesabınız ne olursa olsun alışılagelmişin öresine geçmelisiniz. Örneğin, Gıda üzerine açılan instagram hesaplarının, alışılan İnstagram hesaplarının aksine hepimizin hemen her gün uğradığı marketlerdeki çeşitli ürünlerin etiketlerini incelemesi ve takipçilerini bilgilendirmesi hem yaratıcı bir inovasyon örneği hem de harika bir İnstagram para kazanma taktiğidir.

İnstagram Sayfası Üzerinden Satış Yapmak…

İnstagram’dan para kazanmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biri de bu kanal üzerinden satış yapmaktır.

10.000 takipçi kuralının olmaması ve kişilerin son yıllarda bu sosyal mecra üzerinden ürün almaya bir hayli önem vermesi,  satış kanallarını İnstagram’dan para kazanmak için etkili bir yol haline getirmiştir.

Satışın yapılacağı ürün seçimi ve sayfanın tanıtımı oldukça önemlidir. Yani ister bir ayakkabı satış kanalı olsun ister bir kupa bardak satışı olsun sayfanızın güven vermesi İnstagram’dan para kazanmak için uymanız gereken en önemli kuraldır.

10.000 takipçi kuralı olmasa da sizin sayfanızdan alışveriş yapacak kişilerin takipçi sayınıza baktıklarını da hatırlatmış olalım. Yani İnstagram üzerinden alışveriş yapacak olan biri öncelikli olarak sayfayı ziyaretinde takipçi sayısına bakmakta ve tercihini bu sayfanın takipçi sayısına göre vermektedir.

Bu yapılan araştırmalarla sabitlenmiş bir istatistiktir. Tüketicilerin İnstagram’dan alışveriş yaparken şunlara dikkat ettikleri bilinmektedir;

İnstagramdan Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sayfanın takipçi sayısı

İnstagram’dan para kazanmak için açılan satış sayfalarında müşterilerin öncelikli olarak dikkat ettikleri şeylerin başında takipçi sayıları gelmektedir. Aradaki bağlantı hala kurulamasa da takipçi sayısı daha yüksek olan sayfaların düşük olanlara nazaran daha fazla satış yaptıkları bilinmektedir.

Burada esas olan güven sağlayabilmektir. Tüketiciler takipçi sayısı fazla olan satış sayfalarına daha fazla güven duymaktadır. Bu bağlamda İnstagram’dan para kazanmak için 10 bin takipçi kuralı olmasa da aktif paylaşımlarla takipçi sayınızı organik olarak arttırmak kazancı otomatik olarak arttıracaktır.

Sayfadaki satılan ürünlerin fiyatı ve kargo ücreti

Ürünlerin sayfada direkt yazması ile DM’den iletilmesi arasında belirgin bir fark mevcuttur. Direkt satış fiyatı yazan sayfaların diğer İnstagram sayfalarına nazaran daha yüksek satış rakamlarına ulaştıkları bilinmektedir.

Burada İnstagramdan para kazanmak için yapmanız gereken ise ürün resimlerini post olarak atmak ve fiyat bilgisi almak isteyenlerin yoruma bunu yazmalarını rica etmektir. Bu sayede hem sayfanın etkileşimi fazla olacak hem de tüketicilerde ürünü almak için daha fazla istek uyanacaktır.

Satın alan kişilerin başa sabitlenmiş yorumları

İnstagram’dan para kazanmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise satmış olduğunuz ürünlerin geri bildirimlerini mutlaka almaktır.

Sayfanızda eğer mümkünse müşterilerden gelen yorumları paylaşmanız satın almaları direkt etkileyecek ve dolaylı yoldan da İnstagram’dan para kazanmak için size fayda sağlayacaktır.

Hizmet veren sayfanın fiziksel olarak dükkânı olup olmadığı

İnstagram’dan para kazanmak için oldukça önemli bir diğer husus da satış yapmış olduğunuz sayfa için herhangi bir ilde fiziki dükkânın olup olmadığıdır.

Örnekle açıklamak gerekirse İzmir’in Bornova ilçesinde dükkanı bulunan bir esnafın bu platformda da sayfa açarak İnstagramdan para kazanması mümkündür. Kişiler bu adresi İnstagram profilinde haritalarda gördüklerinde o sayfaya daha fazla güvenmektedirler.

Bu mümkün değilse mutlaka bir iletişim adresi yazmanız ve siparişlerle ilgili bilgi alabilecekleri bir iletişim numarası bırakmanızı öneriyoruz. Bu 2 husus da İnstagramdan para kazanmak için etkili kullanılmalıdır.

 Ödeme yöntemi

İnstagramdan para kazanmak için aktif ve etkili bir biçimde kullanılması gereken bir diğer şey de ödeme yöntemidir.

Çünkü takipçi sayınız ne olursa olsun bazı müşteriler İnstagram sayfalarına asla güvenmezler. Bunun için güvenli bir ödeme kanalı oluşturmanız son derece önemlidir. Sanal ödeme sistemleri ile anlaşmalar imzalayarak belirli kesintiler karşılığında onların poslarını kullanabilir ya da PTT ile Kapıda Ödeme anlaşması yaparak ürünleri bu sayede müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

2022 yılı itibariyle PTT Kapıda ödeme ile ürün satışı yapan ve geliri 20.000 TL’yi bulan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu kişiler kapıda ödeme anlaşması nazarınca kişilerden sipariş aldıklarında ürünü şeffaf bir poşete müşteri siparişini belirten İnstagram ya da Whats Upp mesajıyla birlikte göndermektedir.

Siparişi veren müşteri de beğendiği ürünü poşetini açmadan şeffaf bir biçimde incelemekte ve eğer içine sinerse ödemesini yapmaktadır.

Görüldüğü gibi PTT Kapıda Ödeme ile satış yapmak İnstagram’dan para kazanmak için etkili ve güvenilir bir yoldur. Bu yolla hem müşteri ürünü görerek satın almakta ve ödeme yapmakta hem de satıcı herhangi bir mağduriyet yaşamamaktadır.

İnstagram Çekilişleri Düzenlemek

İnstagramdan para kazanmak için aynı platformda çekiliş düzenlemek ne kadar da saçma bir tabir değil mi? Aslında değil. Üstelik sadece bu işi yapan ve ciddi gelirler elde eden sayfalar bulunmaktadır.

2022’de Ne iş yapabilirim diye düşünüyorsanız mutlaka yaazımızı okuyun!

İnstagram üzerinden para kazanma yollarından biri olarak karşımıza çıkan bu yöntemde sayfa sadece çekiliş ile ilgilenmektedir. Yani İnstagram’dan para kazanmak için kullanılan bu yöntemi takipçi sayısı arttırmak için çekiliş yapan hesaplarla karıştırmayın.

Bu sektörde, güvenilen sayfalar takipçilerinden, daha doğrusu çekilişe katılmak isteyenlerden çok cüzzi ücretler toplamakta ve sonrasında ise çekiliş yaparak farklı hediyeler vermektedir.

İnstagramdan para kazanmak için yapılan bu yönteme tam anlamıyla çekiliş demek de aslında doğru bir tabir olmayacaktır. Burada bir örnekle açıklamamız gerekirse sayfanızda bir İphone 13 çekilişi yapacak olduğunuzu varsayalım.

Telefonu kazanmak için katılımcılardan örnek olarak 5 TL çekilişe katılım ücreti istiyorsunuz. Çekilişe de 10 bin kişinin katıldığını varsayalım ki bu hiç de zor ulaşılacak bir rakam değildir.

Burada çekilişi şeffaf bir biçimde canlı yayında gerçekleştirmeniz ve kazanan kişiye hiç vakit kaybetmeden ürünü ulaştırmanız gerekmektedir. Kişiler bu sistemde aslında sadece 5 TL vererek İphone 13 kazanma ihtimali satın almaktadır.

Bu basit ama etkili yöntem son zamanlarda İnstagramdan para kazanmak isteyen kişilerin yaratıcı düşüncelerle bulmuş oldukları bir fikir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken husus ise İnstagram’dan para kazanmak için seçilen bu yöntemde çekilişi kazanan kişiye ürünün ivedi şekilde ulaştırılmasıdır.

Burada kazanana ürünü geç göndermeniz ve onun tek bir postun altına dahi ürünüm ulaşmadı ya da benzeri bir yorum yapması, sayfanın devamlılığına gölge düşürecektir. Ayrıca İnstagram’dan para kazanmak için seçmiş olduğunuz bu yöntemde sayfanızı şeffaf bir biçimde idare etmeniz takipçileriniz arasında homurdanmaları da tamamen kesilecektir.

Örnek Bir Etkili Çekiliş Postu

ÇEKİLİŞİ YAPILACAK ÜRÜN: xxxx marka 128 GB (Beyaz)

ÇEKİLİŞ ÜCRETİ: 5 TL

KATILIM TARİHLERİ: 20.10.2022 – 30.10.2022 arası

ÇEKİLİŞ AÇIKLANMA TARİHİ: 01.11.2022 tarihi akşam saat 20:00 CANLI YAYIN

ÜRÜN GÖNDERİMİ: 02.11.2022

Görüldüğü gibi bu son derece etkili bir çekiliş postudur. Bunu çeşitli emojilerle süslemeniz ve sayfanızda başa sabitlemeniz sayfanın etkinliğini arttıracaktır.

İnstagram’dan para kazanmak için çekiliş yapmak yaratıcı ve getirisi de bir o kadar yüksek olan fikirlerdendir. Bu İnstagram para kazanma yönteminde kazancınızı belirtmemenizi ancak kalan her konuda şeffaf olmanızı öneriyoruz.

İnstagram Sayfa Editörlüğü

İnstagramdan para kazanmak için tercih edilebilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Bizler en çok tercih edilen İnstagram para kazanma yöntemlerini derleyerek sizlere vakit kazandırmak istedik.

Bu saymış olduğumuz maddeler dışında İnstagramdan para kazanmak için tercih edilebilecek bir diğer yol da aslında hepsinin harmanlanmış halidir. Bu da İnstagramdan para kazanmak için çeşitli sayfaların editörlük işlerini idare etmektir.

Öyle ki bir çok ünlü, İnstagram’ın popüler sayfaları bir süre sonra paylaşımlara yetişemedikleri için sayfalarına editör hizmeti almaktadırlar. Bu sayfaların sürekli olarak paylaşım yapmaları gerektiğinden editörlük hizmeti oldukça önemli olabilmektedir.

Sizler bu şekilde hizmet almak isteyen sayfalarla iletişime geçerek bazılarıyla maaş karşılığı bazılarıyla paylaşım başına ücret için anlaşabilirsiniz. Bu siteler sizden sayfayı etkin şekilde kullanmanızı ve gündemi yakalayan paylaşımlar yapmanızı istemektedir. Burada bazı sayfalar yetkiyi tamamen size vermekte bazıları ise sadece paylaşımlardan sorumlu tutmaktadır.

İnstagramdan para kazanmak için vaktiniz yoksa ve bu alana ilgiliyseniz editörlük işini deneme amaçlı yapabilirsiniz. İlk olarak İnstagramdan para kazanmak tek bir sayfa idare eden ve sonrasında randıman alınması sayesinde en az 3 sayfa idare ederek gelir elde eden editörler bulunmaktadır.

Bu doğru şekilde yapıldığında İnstagram’dan para kazanmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

Beğeni, Takip ve Yorum Yaparak Para Kazanma

İnstagramdan para kazanmak dendiğinde akla gelen yollardan biri de budur. Ancak İnstagram para kazanma yöntemleri arasında getirisi en az yolun da aynı zamanda bu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Burada kişiler İnstagramdan para kazanmak için kendi orijinal hesaplarını kullanmaktadır. Genellikle takipçi sayısını organik şekilde arttırmak ve etkileşim almak isteyen bazı firmalar postlarının altına yorum yazılmasını ya da hikâyelerine emoji bırakılmasını talep etmektedir.

Örnekle açıklamak gerekirse örneğin Ankara’ya ait yerel bir seyahat firması postlarının altına “gezileriniz çok güzel, rehberler ise çok ilgili, teşekkürler” ya da “ uygun fiyatlarla bu turları gerçekleştirdiğiniz için teşekkürler” minvalinde yorumlar yazılmasını talep edebilmektedir.

Bu her ne kadar pek doğru ve etik bir davranış olmasa da bu yollara İnstagramdan para kazanmak için uğraşan kişilerin olduğu bilinmektedir. Burada bazı firmalar yorum başına sizlere ödeme yapmayı teklif etmekte bazıları ise atılacak her posta yorum yapma ve her hikâyeye en azından bir emoji bırakma karşılığında sizlere aylık ödeme yapmayı taahhüt etmektedir.

Ancak bu başlığımızın girişinde de belirttiğimiz gibi İnstagramdan para kazanmak için yorum yapmak getirisi oldukça az olan yöntemlerdendir. Burada kişiler genellikle takip ettikleri sayfalarla bu şekilde anlaşma yapmakta ve İnstagramdan para kazanmak için zaten takip ettikleri sayfalara ekstra olarak sadece düzenli etkileşim bırakmaktadır.

İnstagram para kazanma yöntemlerinden az tercih edilen ancak bu mecrada çok vakit geçirenler için cep harçlığı çıkarma anlamında faydalı olan bu yöntemi de listemize eklemenin sizler açısından mantıklı olacağı kanaatindeyiz.

Görüldüğü üzere İnstagram’dan para kazanmak için tercih edilebilecek farklı birçok yol bulunuyor. Kimileri paylaşımları ile geçimini sağlayabilecek hatta zengin olabilecek kadar bir gelir elde edebilirken kimileri cep harçlığından öteye gidememektedir.

Ancak burada dikkate alınması gereken husus her ne olursa olsun İnstagram para kazanmak için bu işe bir yerlerden başlamanın, en azından temel atmanın ilerleyen zamanlarda da size fayda sağlayabileceğidir.

Başlangıç aşamasında aylık sadece 500 TL’ye bir komedi sayfasının editörlük işini yürüten birinin sonralarda kendi konsept sayfasını açarak paylaşımlar yaptığını ve sayfasına aldığı reklamlarla birlikte gelirini 10’a katladığını söylememiz belki size bir nebze de olsa cesaret verecektir. 

İnstagramdan para kazanmak için herhangi bir meblağ yatırmanın gerekli olmaması ve zaten hali hazırda kullandığımız bir mecra üzerinden para kazanabilme fikri, kişilere oldukça çekici gelmektedir.

Bu bağlamda siz de yukarıda maddeler halinde açıklamış olduğumuz İnstagram para kazanma fikirlerinden kendinize en uygun olanı seçerek hemen uygulamaya koyabilirsiniz. İnstagram para kazanma, zaten sürekli yanınızda olan cep telefonunuz ile hiçbir sermaye gerektirmeden faydalanabileceğiniz yeni nesil bir gelir elde etme aracıdır.

Yorum yapın