Diş Dolgu Fiyatları 2022

Diş dolgu fiyatları dişin konumuna, dolgu miktarına ve hangi dolgu malzemesinin kullanılacağına bağlı olarak farklılık gösterir. Diş dolgusunun amacı çürümüş olan ya da çatlak, kırık meydana gelmiş dişlere dolgu uygulanarak diş kayıplarını önlemektir.

Diş dolgusunun yapılması diş sağlığı için önemlidir. Estetik açıdan bakarsak ağzımızdaki görünümü korumamız için dişler gereklidir. Diş sağlığı için ülkemizde en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi diş dolgusudur. Diş bölgesi ne şekilde zarara uğramışsa, kısa sürede zarara uğrayan bölge bu etmenler ile düzeltilmeye çalışılır.

Dolgu tedavisi uygulandıktan sonra dişlerde en fazla 12 saat süreyle bir miktar hassaslık meydana gelebilir. Tedavi bittiğinde sıcak veya soğuk yiyecek bir süre tüketilmemelidir. Diş dolgu fiyatları yerine göre değişse de ortama 400 TL ve 600 TL fiyat aralığında olabilir.

Fiyat belirlenirken dolgu malzemesinin çeşidi etken olur. Diş dolgusu fiyatı tedavi sırasında eğer gümüş amalgam kullanılırsa 400 TL ve 450 TL arasında bir fiyata sahip olur. Diş dolgusu yapılırken zarar görmüş diş restore edilmiş olur. Diş kırılmış, çürümüş ya çatlamış olabilir.

Çürüme de tedavi uygulanmazsa sorunlu bölgede diş çürük ilerleyeceği için diş hasarı büyük olur. Bu tür durumalrda dolgu uygulanarak düş kurtrılmaya çalışılır. Diş dolgu fiyatları 2022 için eğer dolgu malzemesi olarak kompozit reçine kullanılıyorsa 500 TL ve 600 TL fiyat aralığında olur. Dişin zarar görmesi herhangi bir sebeple olabilir. Dolgu sayesinde diş tamamen eski sağlıklı görünümüne kavuşur ve diş kaybı yaşanmaz.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır

Diş dolgu fiyatları arasında eğer porselen diş dolgusunu seçerseniz 1000 TL ve 1200 TL fiyat aralığında bir ücretle karşılaşırsınız.

Dişler zarar gördüğünde çiğneme işlevlerine yerine getirmeyebilir. Kırılmış, çürümüş ya da çatlamış dişler hem güzel görünmez hem de ağrılara neden olur.

Zarar görmüş dişler uygulanan dolgu tedavisi ile kurtarılır. Diş dolgusu fiyat seçenekleri gittiğiniz hekimin uzmanlığına göre de değişebilir. Tedavi sırasında ilk olarak diş bölgesi dolgu için hazır edilir. Dişte çürük oluşumu varsa temizlenir. Eski dolgu bulunuyorsa arındırma işlemi yapılır.

Temizleme gerçekleştiğinde diş için hangi dolgu malzemesi kullanılacağı belirlenir. Bu dişin ağızda nerede bulunduğuna bağlı olarak da değişir. Diş dolgu fiyatları tedavi yöntemi belirlendikten sonra hastaya bildirilir. Dişe yapılacak dolgu farklı büyüklüklerde olabilir.

Diş dolgusu fiyatı uygulama yapılacak dişin sayısına ve büyüklüğüne göre de farklılık gösterir. Dolgu malzemesi de seçildikten sonra dişi doldurma işlemine geçilir. Tedavi yapılırken hastaya lokal anestezi uygulandığından işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez.

Dolgu gerçekleştikten sonra tüm dişlere uyumlu olup olmadığı kontrol edilir. Eğer dolgu bölgesinde görüntüyü bozacak fazlalık kısımlar olmuşsa bu kısımlar da temizlenir ve tedavi süreci bitmiş olur. Diş dolgu fiyatları 2022 gittiğiniz kliniğe göre de farklılık gösterebilir. Tedaviye başlamadan önce dişlerinizin durumu kontrol edilir ve bir yol haritası çıkarılır. Hasta kabul ederse tedaviye başlanır.

Diş Dolgusu Çeşitleri

Diş dolgusu Fiyatları
Diş dolgusu Fiyatları – Diş Dolgusu Çeşitleri

Diş dolgu fiyatları kullanılan dolgu malzemesine göre değişir. Üç farklı dolgu çeşidi bulunur. Bunlar; metal amalgam dolgu, kompozit reçine dolgu ve porselen dolgudur. Metal amalgam oldukça dayanıklı bir malzeme olduğu için tercih edilen ilk seçeneklerden biridir.

Diş dolgusu altından yapılırsa ömür boyunca sıkıntı olmadan kullanılabilir. Diş dolgusu fiyat , kullanılan metalin cinsine göre de değişir. Altın kullanıldığında farklı, gümüş kullanıldığında farklı fiyat seçenekleri sunulur. Uygun fiyat seçeneklerine sahip olduğu ve ağızda çok fazla belli olmadıkları için insanların en çok tercih ettikleri dolgu malzemesidir.

Kompozit reçine dolgu tercih ederseniz malzeme seramik ve silika içerir. Diş dolgusu fiyatları dişiniz için hangi malzeme uygunsa yöntem belirlendikten sonra ortaya çıkar. Kompozit reçine malzemesinin en büyük avantajlarından biri genel diş renginize uyum sağlaması için renklendirme yapılabilmesidir.

Renk uyumunu sağladığı için popüler bir dolgu malzemesidir. Metal dolgu sırasında kompozit dolgudan daha fazla malzeme çıkarılır. Diş dolgu fiyatları 2022 seçenekleri için iletişime geçerek malzemeler hakkında da bilgi alabilirsiniz. Kompozit dolgu seçimi yaparsanız metal dolgulardan daha az zaman dayanıklı olduklarını da bilmeniz gerekir.

Porselen dolgu seçeneği en yüksek maliyete sahip olan dolgu malzemesidir. Diş dolgusu fiyat seçenekleri arasından porseleni seçerseniz yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Ömrü kompozit dolgudan çok daha uzun olan porselen dolgu estetik bir görünüm sunar.

Diş Dolgusunun Etkisi Ne zaman Geçer?

Diş dolgu fiyatları dişlerde meydana gelen çürüme, kırık ya da çatlak gibi durumların ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak değişir. Dişe uygulanacak dolgunun büyüklüğü farklı olabilir.

Diş dolgusu sırasında lokal anestezi uygulandığından tedavi bittiğinde etkisi hemen geçmez. Dişte uyuşukluk devam ettiği sürece yemek yenilmemesi gerekir. Diş dolgusu fiyatı seçilen malzemeye ve dişin durumuna göre 400 TL ve 600 TL fiyat aralığında olabilir.

Tedavi sırasında hangi dolgu malzemesi kullanıldıysa yemek yemeye başlamadan önce geçmesi gereken süre değişebilir. Bu süre için diş hekimi hastaya gerekli bilgileri verecektir. İşlem sonrası dişlerde bir süre hassasiyet oluşabilir. Bu durum en fazla 12 saat sürer. Diş dolgu fiyatları tedaviye başlamadan önce hastaya bildirilir.

Hassasiyet oluşursa diş hekimi ağrı kesici önerir ve hasta ihtiyacı olduğu zamanlarda bu ilacı kullanabilir. Diş dolgusu büyüklüğünün farklı olması dişteki hassasiyeti etkiler. Çünkü dolgu ne kadar büyük olursa diş sinirlerine de o kadar yakın olacak demektir. Bu da dişteki hassasiyeti daha da arttırır. Diş dolgusu fiyatları 2022 seçeneklerinden dişiniz için en uygun olan malzemeyi doktor tavsiyesi ile seçebilirsiniz.

Diş dolgusu fiyat hekimin uzmanlığına bağlı olarak da değişebilir. Tedavi sonrası normal olan ağrı eğer şiddetlenirse ve geçmezse doktorla iletişime geçerek kontrol ettirmek gerekir. Tedavi hastaya göre farklılık gösterir.

Diş Dolgusu Acıtır Mı

Diş dolgu fiyatları hastaya uygulanan yönteme göre değişir. Dolgu tedavisi sırasında lokal anestezi uygulandığından herhangi bir acı ya da ağrı duyulmaz. Tedavi eğer farklı dişler için uygulanacaksa süresi uzar ya da birkaç haftaya yayılabilir.

Diş dolgusu tamamen uzmanlık gerektiren bir tedavidir ve uzman hekimlerin uygulaması gerekir. Diş dolgusu fiyatı için doktorla iletişime geçtiğinizde sizin için en doğru yol haritasını belirler. Renk uyumu sağlanabildiğinden dolgu yapıldığında ağzınızdaki estetik görünüm bozulmaz.

Bazı hastalar kendileri altın metal dolguları seçerse burada bir renk farklılığı oluşabilir. Eğer hastada diş sıkma gibi durumlar söz konusuysa dolgu düşmeleri yaşanabilir. Diş dolgu fiyatları yapılacak tedavinin her aşamasını kapsar. Tedavi uygulandıktan sonra eğer kişi dolguyu zorlarsa örneğin sürekli olarak sert kabuklu gıdaları dolgu bölgesi ile kırarsa dişte kırılmalar meydana gelebilir.

Diş dolgu fiyatları 2022 sağlığınız için gerekli bir harcama olduğundan tedavi sonrası hayatınız boyunca rahat etmenizi sağlar. Farklı sebeplerle diş dolgunuz zarar görürse ya da düşerse yeniden randevu alarak uzman doktorla görüşmeniz gerekir. Dolgu olan bölgenin temizliğine dikkat edilmeli ve az kullanmaya özen gösterilmelidir.

Dolgu çürüğün tamamen kaplamadığı ve kurtarılabilecek dişler için uygulanır. Diş dolgusu fiyat seçenekleri dişleriniz için nasıl bir yöntem uygulanacağına bağlı olarak değişir. Tedavi sonrası sağlıklı bir diş yapısına sahip olmuş olursunuz.

Yorum yapın