2024’te Shopify ile Online Mağaza Açmak

Online mağaza açmak ve web Siteler üzerinde tam hakimiyetiniz yok ancak bu sektörde yerinizi almak mı istiyorsunuz? Bu konuda size yardımcı olacak bir yazı hazırlamaya çalıştık.

Deneyim seviyeniz düşük bile olsa Shopify ile online mağaza açabilir ve ürünlerinizi müşterileriniz ile buluşturabilirsiniz.

Yazımız içerisinde Shopify platformuna kayıt olma ve mağaza açma adımlarından bahsederken, kazanç arttırma yollarını da belirtmeye çalışacağız. Bununla beraber Shopify üzerinden nasıl mağaza oluşturulacağı, platformun fiyatları ve kazanç arttırmak için yapılacak işlemleri ifade edeceğiz.

İçeriğimizi tamamını okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Her türlü soru ve önerinizi yorumlar kısmından bize iletebilmeniz mümkündür.

Shopify Nedir? Shopify İle Online Mağaza Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Shopify Platformu en genel tanım ile e-ticaret ile uğraşanlar için web sitesi oluşturmanın en kolay yollarından bir tanesidir. Günümüzde milyonlarca işletme web sitesini Shopify üzerinden tasarlamıştır. Uygulama aynı zamanda online işlemler ile mağaza oluşturmayı son derece kolaylaştırır. Bu nedenle çok derin bir bilgi birikimine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Mağazanızı hayata geçirebilmek için ilk olarak Shopify’ye katılmanız gerekir. Birkaç hızlı adımla tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

İlginizi çekebilir: Çeviri yaparak nasıl para kazanılır merak ettiniz mi? Çeviri yöntemiyle para kazanmanıza yrdımcı olabilecek siteleri araştırdık.

Shopify’nin sahip olduğu altyapı sayesinde ürün satma işlemleri kolay şekilde gerçekleştirilir. Satış sonrasında müşteriler ile yapılan iletişim, müşterilerin verileri, ulaşmak istediğiniz kitle ile bağlantı kurma gibi işlemler platformun altyapısında mevcuttur. Dolayısıyla mağaza açma konusunda derinlemesine bilgi sahibi olmayanlar bile Shopify aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirebilir.

Shopify ile Online Mağaza Açmak İçin Ne Yapmalıyım? 

Shopify Aracılığı ile mağaza açarken aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririz. 

1- Shopify Uygulamasının Deneme Sürümüne Kayıt işlemini Gerçekleştirin

Shopify uygulaması, online mağaza açmak isteyenler ve kendilerine bu alanda denemek isteyenler için satın alma işleminden önce deneme sürümünü Kullanıma sunmuştur. Deneme sürümü sayesinde platformu kullanarak neler yapılabildiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Böylece birinci elden aplikasyonun size uygun olup olmadığını anlamanız mümkündür. Deneme sürümüne sahip olabilmek oldukça basittir. Herhangi bir kart bilgisi vermeniz gerekmez. Bu yönüyle Platformu Deneme amaçlı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

İçeriğimizi düzenlediğimiz dönemde aplikasyonun deneme sürümü 3 günlük süre ile belirlenmiştir. Daha önceleri 14 günlük deneme süresinin olduğu konusunda yorumlar almıştık. İlerleyen dönemlerde ise kullanıcılar için tanışma evresinin değişebileceğini öngörüyoruz.

3 günlük kısıtlı bir sürede olsa, kendinize ait bir mağaza açarak deneme yapabilmeniz için belirtilen zaman aralığı yeterli görülmektedir.

Deneme süresi sonrasında mağazanızın açık kaldığı 3 ay boyunca aylık $1 ödemeniz yeterli olacaktır. Bu süreden sonra ise mağazanın açık kaldığı dönemlerde aylık 32 dolardan başlayan fiyatlarla Shopify’yi kullanabilirsiniz.

Shopify Online Mağaza Açmak – Aylık Ücretler
Shopify Online Mağaza Açmak – Aylık Ücretler

Yukarıda ki görselde görüleceği üzere aplikasyonun 3 adet değişen fiyat aralığı bulunur. Bunlardan Basic paketi 32 dolarlık bir fiyat öngörürken, küçük kullanıcılar için bir üst seviye olarak belirlenmiş paket 92 dolar ve gelişmiş özelliklere sahip 399 dolarlık aylık ücret talep etmektedir.

Sunulan ücretsiz sürüm Shopify uygulamasını tanımanın en kolay yoludur. Bu süre içerisinde mağazanızı oluşturarak işlerin yolunda gidip gitmediğini anlayabilirsiniz. Online mağaza açma adımları ise son derece kolay. Shopify kurulum aşamasında kullanıcılara püf noktalar hakkında bilgiler vererek yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Platform mağaza açabilmeniz için neler yapmanız gerektiği hakkında açıklamalarda bulunuyor. Sergileyeceğiniz ürünlerle ilgili Optimize işlemlerinin ne şekilde yapılacağı ile ilgili ipuçları veriyor.

E-ticaret alanında sektöre yeni giren kişiler bile verilen bu ipuçlarını takip ederek kısa sürede kendisini geliştirebilir. Uygulamanın görsel açıdan kullanıcılara sunduğu farklı temaları bulunmaktadır.

Tema mağazasında gezinerek online firmanızın ne şekilde düzenleneceği hakkında ön bilgi sahibi olabilmektesiniz. Firmanızın satış içeriğine göre uygun bir tema kolaylıkla bulacaksınız.

Shopify’nin sunduğu ücretsiz plan sona erdiğinde ücretli plana geçmeniz için seçenekler sunmaktadır. Bu planlardan kendinize uygun olanı tercih ederek mağazanızla yola kaldığı yerden devam edebilirsiniz. 

a- Kayıt olmak için bir hesap oluşturun

Kayıt olma işleminin başlangıcında Shopify, kuracağınız mağaza ile ilgili birkaç soru soracaktır. Sorulara içinizden geldiği şekilde cevap vererek hesap oluşturma işlemlerine devam edin.

Sorulan sorulara verilen cevap verme seçenekleri arasında henüz Emin olmadığınıza dair ibarelerde bulunmaktadır. İşlemlerinizle ilgili henüz net bir karar almadıysanız emin değilim seçeneği ile yola devam edin.

Diğer yandan sorulan sorular arasında işletmenizin konumunu harita üzerinden göstermeniz de yer alır. Kurulum aşamasında bu kısmı da boş bırakarak devam edebilirsiniz.

Kayıt olurken e-posta adresi, Google Mail adresi, Facebook veya Apple hesabınız ile hızlı bir şekilde kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Shopify Online Mağaza Açmak – Kayıt Olmak
Shopify Online Mağaza Açmak – Kayıt Olmak

b- Online mağazanıza sergilemek için ürünler ekleyin

Kurulum işlemlerini geçtikten sonra sırada mağazanıza ürünler eklemek yer almaktadır. Şablon üzerinden ürün eklemek kolay birkaç işlemi gerektirir. 

Shopify Online Mağaza Açmak - Fiyatlandırma ve Envanter
Shopify Online Mağaza Açmak – Fiyatlandırma ve Envanter
  • İlk olarak ürün başlığıyla listeleme işlemine başlıyoruz. Ürün ekleme sayfasına girdiğinizde karşınıza açılan şablonda kutucuklar içerisindeki adımları takip etmeniz yeterlidir. Görüleceği üzere başlık olarak belirtilen yerde “kısa kollu tişört” örneği verilmiş. Buna benzer şekilde siz de sergilemek istediğiniz ürünün ismine başlık bölümüne yazabilirsiniz.
  •  2 bölümde içeriğin tanımı yapılacaktır. Ürünle ilgili açıklamalar tanım kısmında detaylıca anlatılır. Ürünün özellikleri, ürünü öne çıkaran avantajlar gibi kullanıcıların ilgisini çeken detaylara bu bölümde yer verilir.
  • Medya bölümünde ise içerikle ilgili resimler eklenecektir. Bununla birlikte ürününü videoları veya çeşitli açılardan çekilmiş görselleri eklenebilir.
  •  Fiyatlandırma alanında Anlaşılacağı üzere ürünün satış fiyatı yer alacaktır. Bu bölümde ürüne indirim yapılmışsa aynı şekilde eklenir.
Shopify Online Mağaza Açmak – Ürün Ekleme
Shopify Online Mağaza Açmak – Ürün Ekleme
  • Envanter bölümünde ürünün stok durumu ile ilgili bilgiler yer alır. Bu bölümde yapacağınız ayarlamalar ile ürün stoğu bittiğinde satış devam eder veya durur.
  • Gönderi kısmında ürünün fiziksel olarak var olup olmadığını tercih etmektesiniz. Gönderinin ağırlığı ve gümrük Bilgileri bu bölüm altında girilir.
  • Arama motoru seçeneği altından, satışa sunduğunuz ürünün başlık ve açıklamalarını ekleyebilirsiniz. Böylece arama motorları girilen bilgiler üzerinden içeriye indeksler.

2- Mağazanıza Bir Tema Seçin

Shopify Online Mağaza Açmak – Fiyatlandırma ve Envanter
Shopify Online Mağaza Açmak – Fiyatlandırma ve Envanter

Shopify Bünyesinde tercih yapabileceğiniz çok sayıda Tema bulunmaktadır. Bu temalar ile açacağınız online mağazanıza harika bir görünüm kazandırabilirsiniz. Üstelik tema seçimi sırasında herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Tema seçimi için sol panelde yer alan online alışveriş kategorisinin içerisinde yer alan Theme(Tema) sekmesinden faydalanabilirsiniz.

3- Mağazanıza Bir İsim Belirleyin

Pek çok kullanıcının aklında, platformu deneme sırasında herhangi bir mağaza ismi bulunmamaktadır. Ancak İlerleyen dönemlerde bu durum bir gereksinime dönüşür.

Kayıt olma esnasında mağaza ismi kullanıcıya sorulmaktadır. Fakat, kararsız kalan kişiler için bu seçenek “mağazam” olarak hazır şekilde gelir. Dileyen kullanıcılar gerekli düzenlemeleri bu bölümden gerçekleştirebilir.

Düzenleme işlemleri son derece kolay birkaç adımı içermektedir. Bu bölüme eklemek istediğiniz mağaza isminizi girin. Sonrasında iletişim numaranızı ve e-posta adresinizi ekleyin. Gerekli doğrulamalardan sonra mağaza adınızın değiştiğini göreceksiniz.

4- Firmanız İçin Satın Aldığınız Domaini Ekleyin

Shopify’ye kayıt yaptırdığınızda arama yaparak bulunabilecek ancak bulunması kolay olmayan bir domain adı verecektir. Bu domain adresi Optimize edilmiş bir adres olarak adlandırılamaz. Dolayısıyla yeni bir alan adı ihtiyacınız olacaktır.

Online bir mağaza işleterek kazanç elde etme amacınız varsa bir domain almanız gerekmektedir. Daha önce satın aldığınız bir domain adresiniz varsa mevcut domaine Shopify’ye bağlayabilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için alana da ayarlarından gerekli düzenlemeleri yaparak Shopify’ye yönlendirme yapmalısınız. 

Yorum yapın