SMMA Nedir?-SMMA Para Kazanma Yolları 2024?

SMMA nedir? ve SMMA para kazanma yolları nelerdir? Yazımızın bu bölümünde özellikle bu iki soruya yanıt arayacağız.

SMMA, en kolay ifade ile sosyal medya yönetim hizmeti olarak adlandırılır. Kişilerin açmış olduğu bireysel şirketler ve bunlarla birlikte kurumsal olarak adlandırılan şirketlerin sosyal medya hesaplarının yönetilmesi SMMA olarak ifade edilir. 

SMMA uzmanı yürütmüş olduğu projede ki alanıyla ilgili olmalıdır. Analiz yapmaktan tutunda elde edilen sonuçlara kadar tüm işlemler uzman kişi tarafından yürütülür.

Bireysel proje üreten kişiler ile kurumsal olarak çalışan firmalar, marka bilinirliklerini arttırmak için tahmin edileceği üzere sosyal medya çalışması yaparlar. Çalışmaları gerçekleştirebilmek için sosyal medya üzerine bilgi sahibi olan kişilere ihtiyaç duyulur.

İşte bu noktada SMMA ajansları ortaya çıkmaktadır. SMMA ajansları ile firmaların istedikleri faaliyetler doğrultusunda hizmetler gerçekleştirilir. Bu sayede hem firmalar hem de ajanslar kazanmış olur.

SMMA Para Kazanmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Sosyal medya üzerinden para kazanmak istiyorsanız ilk olarak bu sektörü bir iş olarak düşünmekten vazgeçin.

Evden ek iş yaparak SMMA para kazanma yolları üzerinden binlerce TL para kazanabilirsiniz. Bu konuda neler yapabileceğinizi yazımızın devamında aktardık. Elbette gerçekleştirilecek işlemler çok kolay olmayacaktır. Ancak düzenli bir çalışma ile sosyal medya para kazanma yöntemlerine denemeye başlayabilirsiniz.

Sıfırdan başlayarak sosyal medya konusunda uzman bir pazarlama şirketi kurmak bir hayalden ibaret değildir. Doğru strateji ve düzgün hamlelerle SMMA fikrinizi Hayata geçirebilirsiniz.

SMMA Para Kazanma Adımları Nelerdir?

SMMA Para Kazanma Adımları Nelerdir?
SMMA Para Kazanma Adımları Nelerdir?

SMMA Ajansı oluşturarak para kazanmaya başlayabileceğiniz temel ilkeleri sizler için aşağıda sıralamaya çalıştık. Bu ilkeleri doğru şekilde uygulayarak kendinize geliştirebilmeniz mümkündür.

1- İşletmenize Bir İsim Belirleyin

Bir işletme kurarken atılabilecek ilk adım firmanın ismini belirlemektir. Bu sosyal medya ajansı oluşturma aşamalarında da geçerlidir. Firma adı belirlerken ismin kısa tutulması ve içeriğinde “sosyal medya” ve buna benzer kelimelerin bulunması tanınabilirlik açısından önemlidir.

Söz konusu durum mutlaka yapılması gereken bir işlem olmasa da müşteriler ile temas halinde ilk izlenimi bırakmak açısından gereklidir. Dolayısıyla sosyal medya, sosyal medya uzmanları, sosyal medya ajansı gibi kelimeler firma ismi içerisinde bulundurulmalıdır.

İsimler üzerinde kararsız kaldıysanız, Google üzerinden kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Hangi kelimelerin daha çok arandığı veya Trend listesinde yer aldığını öğrenerek fikir edinebilmeniz mümkündür.

İsim belirleme işleminden sonra internet sitesi kurulum çalışmalarına geçebiliriz. Bu noktada isminizle ilgili domain belirlemeniz gerekecek. Seçeceğiniz domainin firma ismiyle ilişkili olması gerekir.

Bu nedenle isim belirleme çalışmaları yaparken, seçmiş olduğunuz ismin domain açısından kullanılabilir olduğuna da bakmalısınız. Tercih edeceğiniz firma ismi internet üzerinden başka birisi tarafından alınmışsa, firmanız açısından zor bir sürece girebilirsiniz.

Bunu hatırlattıktan sonra, firma ismi belirleme işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman telif haklarını edinmeyi unutmamanızı da tavsiye ediyoruz. Böylece İlerleyen dönemlerde başkaları firmanızın ismi ile işlemler yapamaz.

2- Çalışacağınız Niş Alanını Belirleyin

SMMA adımlarını gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi niş alanını belirlemektir. Hatta bu bölüm sosyal medya iş hayatınızın kritik aşamalarından birisidir. 

Dolayısıyla niş seçimini yaparken doğru tercihlerde bulunmanız gerekmektedir. Niş tercihi rekabetin yüksek olduğu sektörlerde başarılı olabilmenin yollarından bir tanesini oluşturur. Tercihinizi yanlış yaparsanız sosyal medya para kazanma yöntemlerini uygun şekilde değerlendiremezsiniz.

Başarılı bir girişimci olabilmek için rekabetin büyük olduğu niş alanlarında tercihlerimizi dikkatli yapmalıyız. Bu nedenle ilgilenmek istediğiniz hedef kitleye ve bu kitleye nasıl ulaşacağınızı önceden düşünmelisiniz.

Kendinize bu soruları sorarak ilgilenmek istediğiniz niş alanına belirleme konusunda yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, aşağıdaki soruları da denetleyerek niş seçimini daha kolay yapabilirsiniz.

 •  Tercih edeceğim sektör belirli bir kitleye mi hitap ediyor? Evet ise hangi kitleye hitap etmeliyim?
 • Yöneleceğim kişiler pazarlamacı mı, satış görevlisi mi yoksa işletme sahiplerime?
 • Tercih edeceğim firma veya kişiler sosyal medya kullanmaktalar mı? Daha çok hangi platformlar üzerinde faaliyet gösteriyorlar?
 • Söz konusu firma veya kişilerin aktif olduğu alanlardaki takipçi sayıları nedir?

3- Müşterilerinizle Sık Sık iletişime geçin 

Müşteriler ile sıkça temasta bulunmak sosyal medya yöneticiliğinin bir parçasıdır. İletişim kurarken rahat olmalı ve sözcüklerinizi seçerken kendinizden emin görünmelisiniz.

Yeni müşteri portföyü oluşturma aşamasında daha önceki çalışmalarınızı örnek olarak sunabilirsiniz. Örneğin; öncesinde çalışma yaptığınız firmaya da bireyler için yapmış olduğunuz çalışmaların başlangıç ve bitiş dönemlerindeki rakamları yeni müşterilerinize sunabilirsiniz.

Bu konuda çalışmaya yeni başladığınızda ne kadarlık bir kazanç olduğunu, çalışma bitiminde bu kazancın hangi seviyelere yükseldiğini, rakamlar ve istatistikler üzerinden doğru şekilde aktarmaya çalışmalısınız. Bilgilerinizin yanlış olmamasına özen gösterin.

Çünkü müşteri adayınız istatistiklerinizi incelemek isteyecektir. Söz konusu istatistiklerde açıklar olması halinde müşteri adayınız sizinle çalışmayacaktır.

Aynı sektörde çalışmalar yapan ve zaman zaman size müşteri yönlendirme kabiliyeti bulunan kişilerle karşılıklı işbirliği içerisinde bulunabilirsiniz. Hatta bu şekilde çalışmalar yaparak müşteri transferi yapan bir ağ oluşumuna dahil olabilmeniz mümkündür.

Sosyal medya üzerinden gerçekleştireceğini hizmetler ile ilgilenen kişileri bulabilmek için Linked’in, Instagram, Facebook veya reklam verebileceğiniz web sitelerine kullanabilirsiniz. Bu tür işlemleri gerçekleştirirken herhangi bir tecrübe sahibi değilseniz başlangıçta ürkütücü gelebilir. Ancak içinizi rahat tutmanızı tavsiye ederiz. Tüm işlemler son derece kolay şekilde gerçekleştirilir. Yazımızın devamında bu konudan da bahsedeceğiz.

Cold Calling Yöntemini Deneyin

Cold Calling, eskiden sıkça kullanılan ancak günümüzde daha az sıklıkla tercih edilen müşteri bulma stratejisidir. Bu sistemde ürün veya markanızı tanıtabilmek için bu konuda hiçbir talebi olmayan ancak potansiyel müşteri olarak değerlendirebileceğiniz kişilere satış yapabilmek amacıyla telefon aramaları yapılır.

 • Cold Calling, Türkçe soğuk arama şeklinde ifade edilir. Söz konusu yöntemde potansiyel müşterilere ulaşmak, yapılan işler hakkında bu kişilere bilgilendirmek amaçlanır.
 • Cold Calling yolu ile potansiyel müşteri bulmak, en etkili yollar arasında değerlendirilebilir. Henüz sizden haberi olmayan ancak yapacağınız tanıtımla dikkatini çekebileceğiniz müşteriler sayesinde kazanç elde edebilirsiniz.
 • Şunu da hatırlatmalıyız ki, arama aynı zamanda aradığınız kişilerin sizi reddetmesine neden olabilir. Bu durumu göze alarak reddedilmekten korkmamaya öğrenmelisiniz.

Cold Calling yöntemini doğru şekilde uygulamayı başarırsanız, Ulaştığınız kişiler onlara sunduğunuz içerikler ile ilgilenecektir. Bu işlemin doğasında reddedilme ve bu reddedilme ile mücadele olduğunu anlamanız halinde başarıya ulaşabilirsiniz.

Potansiyel müşterilere aramalarla ulaşırken firmanız ve anlatacağınız sektörle ilgili derinlemesine bilgi aktarabilmelisiniz. Bu sebeple iletişime geçmeden önce ileteceğiniz bilgiler hakkında detaylıca bilgi sahibi olmaya çalışın.

Müşterilerinize, neler yaptığınızı bu konuda rakiplerinizden hangi konularda farklı olduğunuzu ve rakiplerinizin kimler olduğunu bildirin. İlerleyen dönemlerde yapacağınız çalışmalar hakkında müşterileriniz bilgi sahibi olsun.

Yukarıda anlattığımız soğuk aramalar ile temas kurma aşamalarında yapılması gerekenlerin yanında aşağıda maddeler halinde sıraladığımız yollarda izlenebilir.

 • Potansiyel müşterileriniz ile iletişim kurarken dostane bir ses tonuyla onlara seslenin,
 • Aramayı sonlandırmadan önce iyi ilişkiler kurduğunuzdan emin olun,
 • Müşterileriniz, konuşmayı yaparken aceleye getirildiği hissine kapılmamalıdır. Bu nedenle içerisinde bulunduğunuz duruma göre onlara zaman tanıyın.
 • Konuşma sırasında hizmetten yararlanmak istemeyen müşterilerin üzerine fazla gitmeyin. Bu durum ters tepki yapacaktır. Dolayısıyla vereceğiniz hizmetler için iyi bir ön izlenim oluşturmaya çalışın.

 4- Sosyal Medya Kanallarını Kullanın 

Potansiyel müşterilere ulaşabilmenin bir başka yolu da sosyal medya kanallarını kullanmaktır. Sosyal medya kanalları arasında yer alan LinkedIn, müşterilere ulaşabilmenin alternatif yolları arasında bulunur.

LinkedIn ile müşterilerinize ne gibi hizmetler sunacağınızı, sahip olduğunuz nitelikler, firmanız ve kendiniz hakkında detaylı bilgiler anlatabilirsiniz.

LinkedIn ile genel bilgiler aktarırken aynı zamanda bu platformun sunmuş olduğu gruplarda paylaşacağınız videolar veya daha önceden hazırladığınız blog sayfaları ile çok daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

LinkedIn Platformunu kullanan milyonlarca kişi bulunmaktadır. Bu yüzden sosyal medya platformunun bu kanalını kullanmak işletmeniz için faydalı olacaktır. Hem trafiğinizi arttırmak hem de potansiyel müşterilere ulaşabilmek için LinkedIn alternatif bir seçenek olarak karşımıza çıkmakta.

Trafik çekebilmek için daha fazla seçenek arayışındaysanız Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya kanallarını da deneyebilirsiniz. Bu tür platformlar potansiyel müşterilere ulaşabilmenin en çok tercih edilen yollarını oluşturur. 

5- Cold E-Mail Sistemini Kullanın

Cold E-Mail, Cold Calling Sistemine benzer yapıda çalışır. Ancak bu yöntemde arama yerine mail atma yöntemi kullanılır. Cold E-Mail Sistemi de potansiyel müşterilere ulaşabilmenin güzel bir yoludur.

Tıpkı Cold Calling yönteminde olduğu gibi soğuk e-mail çalışmasında da reddedileceğinizi unutmayın. Her iki yolda da reddedilmek bu oyunun bir parçasıdır. Dolayısıyla oyunda var olabilmek için reddedilmeyi her zaman göze almak zorundasınız.

Cold E-Mail sistemini hayata geçirmek biraz zor gibi görünse de detaylıca araştırma yaparak bu konu hakkında başarılı olabilmeniz mümkündür.

İşlemlerinizi başarıya ulaştırabilmenin en temel yolu düzenli şekilde kullanıcıları takip etmekle gerçekleşir. Takip etme işlemleri E-mail gönderme ile yapılmalıdır. Ne kadar çok E-posta gönderirseniz kullanıcıların cevap verme ihtimali o derece artar.

Cold E-Mail göndermenin en uygun zaman aralığı, müşterilerin sizin gibi faaliyet gösteren firmalar arayışında bulunduğu zamanlardır. Dolayısıyla uygun zaman aralığına tespit edebilmenin en iyi yolu belirli aralıklarla potansiyel müşterilerinize E-Mailler göndermekten geçer.

Her bir müşterinin hangi zaman aralığında size ihtiyacı olacağını anlamanın en kolay yolu budur. Göndereceğiniz yüzlerce e-postanın potansiyel müşteriler tarafından göz ardı edilebileceği ihtimali olmasına rağmen sonraki bir E-Mail ile bazen aynı müşteriyi kazanabilirsiniz.

Pek çok kişi tarafından Cold E-Mail yönteme başlangıç aşamasında olumsuz bir davranış gibi görünse de çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu faydalar sırasıyla aşağıda sıralanmıştır.

 • Cold E-Mail sistemi sayesinde pahalı reklam ajanslarına para vermekten kurtulursunuz,
 • Kolay Birkaç işlem sayesinde binlerce müşteriye aynı anda ulaşabilirsiniz,
 • İşlemlerin doğru şekilde gerçekleşmesi halinde müşterilerinizle tanışmadan ikili ilişki kurabilirsiniz.

6- Sosyal Medyadan Doğrudan Mesaj Atma Yöntemini Deneyin

Milyarlarca kişi sosyal medya platformlarını aktif şekilde kullanmaktadır. Gün geçtikçe varlık gösteren birey sayısı aynı oranda artmaktadır. Dolayısıyla bu denli büyük bir pazarı kullanmamak mantıklı bir davranış olmayacaktır.

Sosyal medya kanallarını kullanırken planlı bir şekilde hareket etmek önemlidir. Paylaşımlarınızı düzenli aralıklarla gerçekleştirmek istiyorsanız daha önce tanıtımını yapmış olduğumuz sosyal medya analiz araçları başlıklı konumuza bakabilirsiniz. 

Paylaşımlar haricinde potansiyel müşterilerinize ulaşabilmenin bir başka yolu da sosyal medya kanalları üzerinden doğrudan mesajlar atmaktır. Instagram ve Facebook bu yöntemi kolaylıkla uygulayabileceğiniz özellikleri bünyesinde Barındırır.

Instagram’ın sunmuş olduğu direkt mesaj özelliği kullanıcılar tarafından DM olarak adlandırılmıştır. İşletmenize ait bir hesabınız yoksa Instagram hesap açma adımlarını takip ederek kolay bir hesap oluşturabilirsiniz.

Instagram üzerinden DM atarak sonuca ulaşabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

 • Her şeyden önce işlerinize başlarken planlı şekilde adımlar atmaya çalışın. Bu sayede sürekli olarak çalışmak zorunda kalmayacaksınız.
 • Yeni bir işletme kurduğunuzda ve SMMA konusunda henüz başlarda olduğunuzda haftalık saat bazında normalin üzerinde bir çalışma sergilemeniz gayet normaldir. Bu durum İlerleyen dönemlerde düzene girecektir.
 • Bir firma sosyal medya hesaplarını kullanmak için sizi tercih edecekse Her şeyden önce bu konuda size güvenebilmelidir. Bu nedenle firmaların güvenini boşa çıkartmamalısınız. Çok çalışarak onlara katkıda bulunduğunuzu gösterebilmelisiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Sistemi ile Müşteri Kazanın

Sosyal Medya Pazarlama Sistemi ile Müşteri Kazanın
Sosyal Medya Pazarlama Sistemi ile Müşteri Kazanın

Sosyal medya ile uğraşmaya başlayan kişilerin akıllarına ilk gelen soru müşteri kazanmak için neden sosyal medyayı tercih ettikleridir. Aslında bu sorunun cevabı son derece basit. Sosyal medya günümüzde dünyanın her yerine ulaşmayı başarabilen harika bir iletişim aracıdır.

Çok sayıda kişi sosyal medyayı kullanmaktadır. Üstelik bu platformlar ile yaşamlarının büyük bir zamanını online olarak geçirmektedirler. Bu avantajı kullanarak geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Böylece markanızın bilinirliğine duyurabilmeniz son derece kolay olur.

Bununla beraber ulaşmak istediğiniz hedef kitleniz Twitter veya Facebook hesaplarını daha çok kullanıyorsa sizin de bu alana yönelmeniz mantıklı olacaktır. Ancak bu durum diğer sosyal medya hesaplarını görmezden gelmenizi gerektirmez. Yalnızca ağırlığı hedef kitlenizin yöneldiği alana vermeniz gerektiğini ifade etmek istiyoruz.

SMMA yani sosyal medya pazarlama ağı ile müşterilerinize ulaştırmak istediğiniz hizmetler doğrudan onların karşısına çıkacaktır. Grup gönderilerini kullanarak kullanıcıların karşısına çıkmak çok daha kolaydır. Örnek olarak Instagram veya Facebook hesaplarındaki gruplardan paylaşacağınız içerikler diğer blok gönderilerini okuyan kişilerin karşısına doğrudan çıkacaktır.

Bu tür mecraları kullanmanın en avantajlı noktalarından bir tanesi işlemlerinize sıfırdan başlamamış olmaktır. Sıfırdan yeni bir web sayfası ya da sosyal medya hesabı açmak geliştirmek açısından belirli bir süreç gerektirir. Bununla birlikte birtakım ek maliyetler de Sayfanızı geliştirmek için gerekecektir.

Sosyal medya hesaplarının kullanılması ile her şey sıfırdan başlamak yerine zaten bu tür ürünleri arayan kişilerin karşısına çıkmak daha kolay bir yol olarak görünür.

Sosyal Medyayı Kullanarak Müşteri Sayısını Nasıl Arttırırsınız?

Anlaşılacağı üzere sosyal medya pazarlaması işlemleri, bir firmanın müşterileri ile iletişim kurmanın en kolay yoludur. Bu tür ortamlar firmaların üretmiş olduğu ürünleri tanıtabilmenin, pazarlayabilmenin mükemmel bir alanıdır.

Pazarlamak istediğiniz ürünleri geliştirdiğiniz sosyal medya hesapları ile paylaşarak onları takipçilerinizle buluşturabilirsiniz. Paylaşımlarınız yüksek miktarda etkileşim alırsa bu bir rekabeti doğuracaktır. Etkileşiminizin zamanla artması da sosyal medya kanalınızın otoritesine olumlu şekilde yansıyacaktır.

Yapılan araştırmalara göre sosyal medya pazarlamaları içerisinde en popüler olan tür bir markanın değerini yansıtan içeriklerin sunulmasıdır. Bu durum piyasaya sürülen tüm içerik türleri arasında en yüksek getiri sağlayan üçüncü yöntem olarak ortaya belirlenmiştir.

Bir sosyal medya pazarlama yöntemleri içerisine girdiyseniz müşteri kazanmaya yönelik yapabileceğiniz stratejik adımlar şunlardan oluşur.

1- Müşteri Portföyünüzü Belirleyin ve Onlarla İletişim Kurmaya Çalışın

Sosyal medya platformları, firmaların potansiyel olarak gördükleri müşterilerine ulaşabilmenin en kolay yoludur. Özellikle ulaşmak istenilen hedef kitleye, en ince  ayrıntısına kadar ulaşılarak temas kurulması SMMA ile mümkündür.

Belirlediğiniz müşteri portföyüne, Instagram veya Facebook gibi kanallar üzerinden vereceğiniz reklamlar ile ince ayrıntısına kadar ulaşabilirsiniz.

Bu şekilde ulaşacağınız müşterilere vereceğini hizmetler sayesinde kendinizi ispatlayabilir ve bu kişilerin daimî müşteriniz olmasını sağlayabilirsiniz.

2- Hedef Müşterilerinizi Tespit Ederek Sosyal Medya Kanallarını Kullanın

Smma Nedir?-Hedef Müşterilerinizi Tespit Ederek Sosyal Medya Kanallarını Kullanın
Smma Nedir?-Hedef Müşterilerinizi Tespit Ederek Sosyal Medya Kanallarını Kullanın

Pazarlama yöntemlerinin tümünde olduğu gibi sosyal medya üzerinden yapılacak pazarlamalarda da önceden müşterilerin tespit edilmesi önemli bir adımı oluşturur. 

Ulaşmak istediğiniz potansiyel müşterileri tespit ettikten sonra iletişim kurulacak en uygun kanalı belirlemek sonraki plandır. Plan yaparken müşterilerin bulundukları konumu, yaş gruplarını, Cinsiyetlerini göz önüne almak gereklidir. 

Sonrasında Instagram, Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medya platformları üzerinden yapılan ayarlamalar ile belirlenmiş olan kategorilere ulaşılabilecek profiller oluşturulmalıdır.

Bununla beraber kişilerin özel tercihlerine daha doğru şekilde ulaşabilmek adına her türlü sosyal medya platformunda özel olarak profiller açılabilir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz sosyal medya kanalları daha çok kişilere ulaşabilmek için ürün tanıtımı gerçekleştirirken, özel olarak açılan hesaplardan bu ürünlerin tekrar paylaşımı sağlanabilir.

Bir sosyal medya pazarlaması yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli adım Hedef kitlelisine doğru tanımaktır. Satış yapmak istediğiniz ürünle ilgili doğru kişilere ulaşabilmenin yolu bu kişilerin kim olduğunu bilmekten geçer.

Örnek olarak azarlamak İstediğiniz ürünler gelir grubu yüksek kişilere hitap ediyorsa, kazanç yönünden düşük gelirli kişilere ulaşmanız sizin için zaman kaybı olacaktır. Aynı şekilde düzenlemek İstediğiniz bir faaliyet, faaliyetin konusuyla ilgili olan kişilere hitap etmelidir. Dolayısıyla söz konusu olayla ilgili olmayan kişilere ulaşmak yine zaman kaybından başka bir durumu oluşturmayacaktır.

3- Elde ettiğiniz verilere özelleştirin

Sosyal medya üzerinden takipçileriniz ile yapacağınız etkileşimler, bağlantı kurabilmeniz için çok iyi fırsatlar sunar. Hesaplarınızı takip eden bireyler, işletmenizi yakından olmasa da ismen bilen kişilerdir. Bu sebeple de hesaplarınızı takibe almışlardır.

Doğrudan hesaplarınızı takibe alan bu kişilere ulaşmak, potansiyel müşteri kazanmaktan çok daha kolaydır. Sosyal medya hesaplarınızdan yapacağınız paylaşımlar takipçilerin ana sayfalarına doğrudan düşecektir.  Böylece hesabınızı takip eden kişilerle etkileşim kurmak ve ürünlerinizi tanıtmak daha kolay birkaç işlemden ibaret olacaktır.

Takipçilerin soracağı sorulara ve yaptıkları yorumlara kısa sürede cevap vererek onların gönlünü fethedebilirsiniz. Bununla beraber, alakalı içerikleri belirli aralıklarla yayınlamaya ihmal etmeyin.

Sosyal medya takipçileriniz ile ikili ilişkilerinizi geliştirebilmek için onların ilgi odağına doğru şekilde ulaşabildiğinizden Emin olmalısınız. Yapacağınız paylaşımlara sürekli olarak aynı kişilerin yorum yapıp yapmadığını zaman zaman inceleyin. Farklı kullanıcıların hangi paylaşımların yorumlarına daha çok dahil olduğunu keşfetmeye çalışın.

İçerik ve yorum arasındaki söz konusu ilişkiyi keşfedebilirsiniz takipçilerinizin ilgi odaklarını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Aslında bu durum sosyal medya üzerinden elde edilen verilerin özelleştirilmesi anlamına gelir. Diğer yandan bir tür analizdir.

Veri analizini yaparak müşterilerinizin Odak noktalarını doğru şekilde keşfetmeye çalışırız. Bu sayede en çok dikkati çeken paylaşımdan yola çıkarak bu doğrultuda çalışmaları hızlandırabiliriz.

4- Müşterilerinizle Etkileşim Halinde Bulunun

Sosyal medya kanallarını kullanmak müşterilerle iletişim halinde bulunmanın en kolay yollarından bir tanesidir. Üstelik sağlayacağınız iletişimi oturduğunuz yerden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Kazandığınız veya potansiyel müşterilerinizin soru ve yorumlarına sosyal medya ile anında cevap verebilmeniz mümkündür. Sorulan sorulara kısa sürede geri dönüş yapmak önemlidir. Sosyal medya ya da farklı kanallar aracılığıyla ürün ve hizmetler için sorulan soruların kısa sürede yanıtlanması satın alınabilirlik için önemlidir. 

Müşteriler soru sordukları dönemde muhtemelen araştırmaya girmişler ve sonuca ulaşmak amacındadırlar. Dolayısıyla satın alma konusunda Kararlı olan bu kişileri kaçırmak Pek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. İstatistiklere bakıldığında sorulan soruların bir saat içerisinde yanıtlanması potansiyel müşterileri kazanmak için gereklidir.

Kitlenizle etkileşim halinde bulunmanın en önemli özelliği onları yakından tanımaktır. İkili iletişim ile kitlenizin ne istediğini daha doğru anlayabilirsiniz. Böylece ilerleyen dönemlerde verdiğiniz hizmetlerde hangi ürün ve hizmetleri ön plana çıkarabileceğinizi öngörmeniz daha kolay olacaktır.

Sosyal medyanın potansiyel müşterilerle iletişim kurmadaki bir başka faydası da paylaşılan içeriklerin onlar da güven unsuru oluşturmasıdır. İnternet üzerinde gezinti yapan müşteriler Paylaştığınız içeriklere rastladığında aktif bir firma olduğunuz izlenimi uyandıracaktır. Bu durumda Güven kaynağı olarak size geri döner.

Örnek olarak sektörünüz ile ilgili sosyal medyadan yapacağınız Trend paylaşımlara yapılan yorumlar, müşterileriniz ile etkileşim halinde olmanıza sebep olur. Bu nedenle yorumlara mümkünse anında cevap vermeye çalışın. Anında cevap veremediğiniz durumlarda ise en geç 1 saat içerisinde yorumlara cevap vermek potansiyel müşterileri kaybetmemek için önemlidir.

Sosyal medya paylaşımlarınızda yalnızca içeriklere yer vermeyin. Çeşitli sempozyumlarda veya etkinliklerde yapmış olduğunuz konuşmalar varsa bunları da paylaşabilirsiniz. Görüntülü üyeler okunan öğelere göre daha çok dikkat çekeceğinden bu şekilde çok daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

5- Müşterileriniz ile İletişiminizi Özelleştirin

Yapılan araştırmalara göre müşterilerin yaklaşık olarak %75’lik kısmı kendileri ile özel olarak ilgilenilmediğinde hayal kırıklığına uğramaktadır. Bu tür durumlar müşterilerin herhangi bir ürün veya hizmetten yararlanmadan firmayı terk etmesiyle sonuçlanmaktadır.

Bu metinden anlaşılacağı üzere potansiyel müşteri kazanmak kadar, onlarla özel olarak ilgilenmek de önemlidir.

Özel olarak etkileşimde bulunabilmenin kolay yollarından bir tanesi sosyal medyayı doğru şekilde kullanmaktan geçer. Bu platformlar üzerinden yapılan geri dönüşümler, bireyler için özelleştirilmiş bir hizmet sunar.

Benzer stratejiler ile müşterilerine geri dönüş yapan firmaların ürün ve hizmetlerine kabul ettirebilme olasılığı yapmayanlara oranla yarı yarıya daha fazladır. Dolayısıyla müşterileriniz ile iletişimi özelleştirmek faaliyetlerinizi arttırma olumlu bir katkı sağlayacaktır.

6- Fırsatları Kaçırmayın

Ürün ve hizmet satın alma konusunda kişiler daha çok kurumsal firmaları tercih etmektedirler. Bunlar arasında Amazon, n11, Trendyol, Hepsiburada gibi siteler ülkemizde ön plana çıkmaktadır.

Bununla birlikte alışkanlıkların dışına çıkan ve doğrudan online alışverişlerde web sitelerini ve sosyal medya kanallarını kullanan kişi sayısı da az değildir. Özellikle Facebook ve Instagram üzerinden yapılan yayınlardan alışveriş yapan kişi sayısı azımsanamayacak kadar çoktur.

Elbette benzer kanallarla müşteri çekebilmek için her şeyden önce güvenilir bir sertifika kazanmalısınız. Sertifika olarak bir belgeden ziyade internet üzerinde isim yapmanız gerekmektedir. Bu sayede herkes tarafından tanınır ve güvenle web sitenizden ya da sosyal medya kanalınızdan alışveriş yapılır.

7- Ekip kurarak Gelişmeleri Zamanında Takip edin

Firma kurma işlemlerinin ilerleyen adımlarında gerçekleştirebileceğiniz adımlardan bir tanesi işletmenizi büyütmektir. İşletmenizi büyütebilmenin en temel yolu da ekip kurmaktan oluşmaktadır.

Kurduğunuz ekiple beraber görev dağılımı yaparak yeni projelere Merhaba diyebilirsiniz. Firmanın sağlıklı şekilde büyümesinin en büyük avantajı enerjinizi doğru yere aktarabilmektir.

Ekibiniz, sizin yapacağınız işin büyük bir kısmını üstlenecektir. Bu sayede kalan zamanınızı planlama ve Strateji Geliştirme üzerine harcayabilirsiniz.  Işleri yürütürken karşılaşılan olumsuzluklara karşı problemleri çözebilmek için çok daha fazla zamanınız olacaktır.

İyi bir ekibe sahip olabilmenin bir başka faydası da planlama ve stratejiyi doğru şekilde yapabilmek gelir. Bunların haricinde İyi bir ekip ile;

 • Deneyimlerinizi paylaşabilir ve pazarlama konusunda firmanızı geliştirebilirsiniz,
 • Uzmanlık alana sizdekinden farklı bireylerle tanışarak kendinizi geliştirebilirsiniz,
 • Zaman alıcı işleri ekibinizle paylaşarak süreden kazanç sağlayabilirsiniz,
 • Kalan zamanınızı strateji ve planlama işlerine aktarabilirsiniz,

Yorum yapın